BRATISLAVA. Žiaci z Majerníkovej 60 zhodnotili stav svojej školy ako „čistá katastrofa". Na chodbách a v učebniach cítiť vlhkosť, chlór a plesne. Nezateplená budova v bratislavskej mestskej časti Karlova Ves vlhne zvnútra aj zvonka.
V niektorých traktoch nefungujú toalety a netečie voda, v ďalších sú umývadlá oblepené varovaniami, pretože zatápajú škôlku na prízemí. Zateká aj strecha a údržba pravidelne zoškrabuje plesne zo stien, ktoré postrekuje chémiou. Voda na viacerých miestach presakuje aj zo starých stúpačiek v stenách, čo vidno podľa máp a škvŕn.
Na opravu sa čaká už roky. Karlova Ves, ktorá budovu vlastní, zatiaľ stav budovy riešila len čiastkovo. Budova z 80. rokov však potrebuje hĺbkovú obnovu.
V článku sa dočítate:
- ako plesne doľahli na deti v autistickom spektre,
- či dodržala Karlova Ves dohodu o oprave budovy,
- prečo úrad opravuje školu po kúskoch a nie ako celok,
- na základe čoho obviňujú miestni poslanci starostku z cenzúry.
Úrad starostky Dany Čahojovej odkazuje, že mestská časť má limitovaný rozpočet a „potrebuje investovať do vlastných budov a zariadení". Zameriava sa na obnovu štátnych škôl, ktorých je zriaďovateľom.
Za neférové to považujú rodičia aj nájomcovia budovy. Spustili petíciu a prišli aj na decembrové zasadanie zastupiteľstva, kde starostku vyzvali na akciu. Chcú sa vyhnúť tomu, že školu zatvorí hygiena. Doplatilo by na to asi 600 detí - aj karlovoveských.
"Mestská časť by sa mala starať o svoj majetok. Namiesto toho používa argument, že sa bude venovať len štátnym školám, ktoré má vo svojej kompetencii. Sú teda deti iných zriaďovateľov druhej kategórie? Aj oni sa potrebujú učiť v kultúrnom prostredí a bezpečnej budove," komentuje prístup úradu zriaďovateľka súkromnej školy pre nadané deti CENADA Martina Mátychová.
Školu navštevuje asi 350 detí.
Keď stenu vymaľujú, zajtra splesnivie
Na budove s popraskanou fasádou a obitými obkladačkami výrazne svietia plastové okná a logá škôl, ktoré si ju prenajímajú. Sú tam základné umelecké školy aj dve súkromné školy a škôlka.
Kúsok vedľa stoja nové športoviská aj parčík s lampami so solárnymi panelmi. Ide o súčasť hĺbkovej obnovy susednej štátnej školy Alexandra Dubčeka. Denník SME o projekte písal ešte v lete, aby upozornil na pochybné obstarávanie aj pokutu, ktorú dostala mestská časť.

Dnu vedie niekoľko vchodov. „Počas bombových hrozieb nám to robilo problémy, keď sa nás policajti pýtali, či sme nevideli dnu vchádzať nejakú podozrivú osobu," hovorí Mátychová s nohou medzi plastovými dverami. Zvonka sa otvoriť nedajú, keď však niekto čaká návštevu, podloží ich, a do školy tak môže vojsť hocikto.
Chodby pokrýva rozpraskané linoleum, ku krajom stien nedolieha, odlupovalo sa a tak ho vyrezali, aby sa na ňom niekto neporezal. Na niektorých miestach sú diery vyplnené betónom. Na schodoch sa linoleum vzdulo, niektoré vydutiny pri zlom našliapnutí prekvapia.
Do budovy denne dochádza približne 400 detí. Najviac do školy CENADA, ktorá je jednou zo štyroch slovenských škôl pre nadané deti. Len jedna je štátna.
Ráno sem neprichádzajú luxusné autá, rodičia sem nadaných žiakov prihlásili najmä preto, že pedagógovia sa špecializujú na ich rozdielne potreby.
Asi 50 žiakov je s poruchou autistického spektra. Majú tu špeciálnu senzorickú miestnosť plnú rôznych špecializovaných zariadení aj zrkadiel. Vedia sa tam upokojiť.
Mátychová otvára okno, lebo vo vzduchu cítiť chlór. "Teraz sme to tu museli vypratať, pretože nám zatiekla stena a mali sme tu plesne," vysvetľuje. Samospráva dala miestnosť len vymaľovať, problém sa však pri najbližšom daždi zopakuje.
Z rovnakého dôvodu vypratala triedu aj základná umelecká škola na prízemí. Z výtvarného ateliéru je teraz sklad, z nájomného im však stratu zatiaľ neodpočítali.
Plesne postúpili aj do susednej tanečnej miestnosti. Zdá sa, akoby baletka v ružovom kostýmčeku namaľovaná na stene preskakovala cez veľký sivý fľak.
Karlova Ves nedodržala dohodu
CENADA sídli na adrese od roku 2007 a za štvorcový meter platí ako vzdelávacia inštitúcia zvýhodnenú cenu desať eur. Keďže sa však stav budovy zhoršuje, školy sa dohodli s mestskou časťou, že im nájomné zvýši na 16 eur na štvorcový meter, aby mala peniaze na opravy.
Karlova Ves sa zaviazala, že opraví toalety, vymení okná, opraví strechu a podlahu. Bolo to ešte v roku 2018, teda v druhom funkčnom období Čahojovej.
Podlahy zostali nedotknuté.

Okná sú vymenené, ale niektorým chýbajú kľučky, nedovierajú sa alebo zvonka chýba rímsa a vlhne fasáda, a preto sa z vnútornej strany objavujú plesne.
Nefungujú ani nové hliníkové žalúzie. Školy na to mestskú časť upozornili, ale k reklamácii nedošlo.
Toalety sú opravené len v severnej vetve budovy, a až na nakrivo osadené zrkadlá by sa im nedalo nič vyčítať. Zvyšné - a je ich väčšina - sa neustále kazia. Kanalizačný zvod preteká do stien, ktoré plesnivejú - škôlka si chce preto objednať čistenie stúpačky.