Na ihrisku pri Páričkovej v Ružinove sú okolo siedmej, tri hodiny po zotmení, dve ženy s dvoma deťmi. Keď chcú jedno vysadiť na hojdačku, pre istotu si svietia baterkou v mobile.
Vedľa v tme je hokejbalové ihrisko, samozrejme prázdne. Na konci novembra je pritom vonku sedem stupňov, ešte by sa dalo hrať.
V zime, keď slnko zapadne už pred štvrtou, na bratislavské ihriská deti a ich rodičia veľmi nechodievajú. Aj keby chceli, niekedy je ihrisko osvetlené tak slabo, že si nevidia pod nohy.
„Dostupnosť a využiteľnosť ihrísk v zime je v Bratislave veľký problém,“ hovorí Lucia Lišková, matka, ktorá vo voľnom čase sleduje vnútrobloky. "Pochodila som veľa ihrísk a väčšina z nich je v zime tmavá, neosvetlená a povrchom nevyhovujúca."
Najlepšie sú na tom ihriská pri novostavbách. Na rozdiel od tých starších sa na nich objavujú gumené povrchy, na ktorých sa nezadržiava voda, či zastrešené hracie prvky, čo tiež uľahčuje život rodičom, ktorí chcú byť s deťmi vonku aj v zime.
Mestské časti často doplnia osvetlenie pri opravách ihrísk, inak nevnímajú ako problém, ak niekde chýba.
Dobré ihrisko sa využíva aj v zime
Detské ihrisko pri Košickej je večer prázdne. V pomerne veľkom otvorenom piestore by pritom nebolo treba veľa, aby pôsobilo bezpečne aj po zotmení. Najbližšia lampa je od preliezačiek asi pätnásť metrov a nestačí to.
Ihrisko medzi Kulíškovou a Kvetnou bolo počas našej návštevy tmavé až tak, že sme nevedeli nájsť vchod.
Väčšinu ihrísk spravujú mestské časti a osvetľujú ich najmä pouličné lampy, o ktoré sa starajú Technické siete Bratislava. Mestské časti pri problémoch s osvetlením najčastejšie odkazujú na ne.
„Detské ihrisko v parku Pekníkova sme po revitalizácii doplnili solárnym osvetlením,“ hovorí Danka Šoporová z miestneho úradu Dúbravky. Argumentom bolo to, že ihrisko je navštevované a park celkovo vybavený na rôzne aktivity.
V Petržalke zase podľa hovorkyne Márie Halaškovej tento rok zabezpečili samostatné osvetlenie na multifunkčných ihriskách v areáloch štyroch základných škôl, ktoré sú prístupné aj verejnosti
Mestské časti nedostatočné osvetlenie väčšiny ihrísk nepovažujú za problém.
"Sťažnosti neevidujeme, ihriská sú určené pre malé deti, preto sa večer nevyužívajú,“ tvrdí hovorca Karlovej Vsi Branislav Heldes.
Na osvetlených ihriskách pri novostavbách ako Urban Residence v Novom Meste či Sky Park na Nivách vidno, že sa využívajú aj večer.

"To je ihrisko, na ktoré s deťmi v zime pôjdem, pretože je dobre osvetlené, a zároveň ich nebudem musieť stále napomínať - sem nechoď, tu je mokro,“ hovorí Lišková o ihrisku pri Urban Residence.
Exteriér dostal ocenenie CEZAAR, čo podľa nej nie je náhoda. Okrem osvetlenia je dôležité aj to, že je tam gumený povrch aj vertikálne hracie prvky, na ktorých sa tiež voda nezadržiava. Aj zastrešená šmykľavka zostáva suchá.
"Deti do šesť rokov majú tendenciu si na ihriskách sadať na zem. Ak je to ihrisko štrkové alebo je tam tráva, zostáva tam veľká vlhkosť, mokré sú aj povrchy preliezačiek,“ vysvetľuje Lišková.
Ďalšou vecou, ktorá jej v Bratislave chýba, je aspoň drobné zastrešenie, ktoré aj v lete tvorilo tieň. "Existujú aj rodičia, a nie je ich málo, ktorí chcú tráviť čas s deťmi vonku, keď jemne mrholí a prší."
Okrem ihrísk pri novostavbách v zime rodičia využívajú aj ihrisko na streche nákupného centra Nivy.
Pre viaceré vekové kategórie
Metropolitný inštitút Bratislavy na magistráte sa v jednom zo svojich manuálov venuje tomu, ako má vyzerať vhodné osvetlenie. „Práve dievčatá, ženy, starší ľudia či deti pociťujú problém nedostatočného osvetlenia veľmi výrazne,“ hovorí za inštitút Eva Hapčová.
Pri detských ihriskách je podľa výskumníkov dôležité dbať na vizuálny komfort a rozbitie tieňov. Osvetlenie by preto malo byť najmenej z dvoch strán v rohoch ihriska.
"Ďalšou podmienkou je umiestňovať svetlá mimo aktívnej hracej plochy, kde by mohli tvoriť prekážku v bezpečnom pohybe,“ hovorí Eva Hapčová. Zároveň by svetlá nemali oslňovať, a to ani deti vo výške na preliezkach.
Návrhy MIB sú len odporúčaním, ale súkromní investori sa nimi často zvyknú riadiť.
Inštitút nedávno navrhol obnovu parku na Legionárskej, kde vzniklo aj menšie multifunkčné ihrisko. Patrí medzi obľúbené miesta, kam Lucia Lišková rada chodí s deťmi. „Tieto priestory sú aj dobre osvetlené, ľudia tam trávia čas a je tam pekná veková zmiešanosť dospelých, menších detí aj tínedžerov, ktorí hrajú basketbal.“
Spojenie ihriska pre malé deti so športoviskom je podľa nej dobrý nápad, lebo veková segregácia deťom neprospieva. "Nemusí to byť fancy, stačí multifunkčná plocha, ktorá je dobre osvetlená, oplotená, aby lopta neutekala,“ radí Lišková.
"Dobrým príkladom v tomto smere môže byť Skejtpark v Sade Janka Kráľa, kde je okrem iného aj osvetlenie. Napomohlo premene tohto priestoru na bezpečnejší,“ povedala Hapčová.
Osvetlenie chýba aj prekáža
Chýbajúce či nedostatočné osvetlenie často spomínajú aj ľudia, ktorých magistrát oslovuje, ako napríklad pri plánoch obnovy okolia jazera Rohlík či v projekte Mesto pre deti.
"Deti veľmi dobre vnímajú, čo je pre ne bezpečné a čo nie, a neosvetlené priestory sú, samozrejme, v tej druhej kategórii,“ hovorí Hapčová.
Starému Mestu sa ľudia nedávno sťažovali na nedostatočné osvetlenie v Slubekovej záhrade aj v okolí ihriska na Jakubovom námestí, kde plánujú nové ihrisko, vysvetľuje hovorkyňa Veronika Gubková.
Niekoľko podnetov na osvetlenie detských ihrísk, ale aj športovísk dostala aj Petržalka.
„Je však otázne, či by zvýšenie osvetlenia na ihriskách bolo vnímané len pozitívne,“ tvrdí hovorkyňa Mária Halašková. Obyvatelia sa tiež sťažujú, že na ihrisku je hluk aj mimo návštevných hodín. “Tie sú v letných mesiacoch do ôsmej večer, a v zimných do šiestej."
V Karlovej Vsi je prevádzkový čas v jesenných a jarných mesiacoch len do piatej večer. "V zimných mesiacoch je využívanie ihriska na vlastnú zodpovednosť,“ povedal hovorca Branislav Heldes.
Karlovovešťania sa na neosvetlené ihriská nesťažujú. "Naopak, evidujeme sťažnosti napríklad na osvetlené športové plochy, ktoré pôsobia rušivo pre okolie,“ hovorí.