Problém, ako vekslákov dostať z Kamenného námestia pri Tescu, zatiaľ nevyriešili ani policajti, hoci krajské riaditeľstvo je odtiaľ vzdialené len pár desiatok metrov. "Pred hotelom Kyjev sa títo ľudia zhromažďovali ešte pred rokom 1989. Stále prijímame opatrenia na elimináciu tejto činnosti," hovorí Eva Viktorínová z policajného riaditeľstva.
Policajti si boj s vekslákmi dali v zime ako jednu z prvoradých úloh na letnú sezónu. V spolupráci s inšpektorátom práce pripravili projekt na ich odhalenie. Zatiaľ sa im darí len čiastočne.
V posledných rokoch sa stala obľúbenou lokalitou nelegálnych zmenárov autobusová stanica na Mlynských nivách. Podvodníci sa snažili vymámiť peniaze od ľudí, ktorí pricestovali medzinárodnými linkami. Keď polícia začala cestujúcich informovať prostredníctvom varovných letákov pridávaných k lístkom, práca vekslákov sa sťažila. Po zásahu kukláčov v januári sa zdá, že problém na autobusovej stanici je vyriešený.
Na Kamennom námestí zostávajú naďalej. "V tejto lokalite pôsobia poriadkoví policajti, ale i operatívne hliadky v civile," hovorí Viktorínová. Policajti tu však nie sú 24 hodín denne a túto skutočnosť veksláci využívajú. Naivnému "zákazníkovi" sľúbia výhodný kurz, potom zneprehľadnia situáciu a podstrčia mu atrapy bankoviek.
"Máme spracovaný fotoalbum osôb, ktoré sa živia takouto činnosťou. Ak poškodený kontaktuje políciu, možno priekupníka identifikovať. Obete sa však na nás obracajú zriedkakedy," hovorí Viktorínová. Vlani policajti z druhého bratislavského okresu zaznamenali len tri prípady z autobusovej stanice, riešené len v rovine priestupku. V centre mesta sa policajtom neprihlásil nikto.
Pokuta alebo väzenie za využitie služieb nelegálnych zmenárnikov nehrozí. Správanie vekslákov, naopak, trestné je. Ak je suma vyššia ako 6500 korún, ide o trestný čin podvodu, vekslákovi hrozí aj obvinenie z neoprávneho obchodovania s devízovými prostriedkami. (mk)