Roky bojovala s hazardom aj neregulovanou výstavbou a bola jedinou mestskou poslankyňou, ktorá nepodporila vznik Metropolitného inštitútu Bratislavy (MIB).
Starostka Karlovej Vsi DANA ČAHOJOVÁ úraduje od roku 2014 a zvažovala aj kandidatúru na primátorku, do súboja napokon nešla. Matúša Valla na tomto poste rešpektuje, ale po jeho zvolení vyhlásila, že nebude „servilná”.
Po kontroverznom verejnom obstarávaní na obnovu školy a škôlky ju začali poslanci vlastného zastupiteľstva kritizovať.
„Mali sme tu aj vládny audit a nakoniec aj ÚVO. Rozumiem tomu, že poslanci majú námietky a nerozumejú týmto procesom, ale vynakladať ďalšie desaťtisíce eur na audit alebo kontrolu na niečo, čo nevedia ani poriadne špecifikovať, považujem za mrhanie verejnými prostriedkami,” hovorí.
V rozhovore sa dočítate:
- aká je atmosféra medzi starostkou a poslancami z Vallovej strany,
- prečo si majitelia kúska dvora škôlky pýtajú od úradu desaťtisíce eur,
- čo sa deje s Jurigovým námestím a kedy sa začne s rekonštrukciou,
- v čom spočíva starostkin najzásadnejší problém s MIB.
Strana Demokrati nedávno upozornila, že minister Taraba zamýšľa obnoviť ťažbu v bratislavských lesoch. Karlovu Ves obkolesujú z oboch strán, nebude tu znova počuť píly?
Nepostrehla som toto vyjadrenie.
Bratislava má historicky negatívne skúsenosti s holorubmi a každá ťažba je veľmi citlivo vnímaná. Máme tu štátne, mestské aj súkromné lesy, niektoré vlastní urbár - pri rúbaní sa však všetci musia riadiť plánom starostlivosti o les, či už podľa stupňa ochrany, alebo jeho využitia, teda či je určený na ťažbu alebo rekreáciu.
Karlovešťania okolité lesy hojne navštevujú a využívajú ich prioritne na rekreáciu a športovanie.
Ak by sa v štátnych lesoch začalo vo veľkom rúbať, zatlačili by ste na ministra?
Môžeme sa snažiť o dôslednú kontrolu dodržiavania legislatívnych pravidiel.
So slovom opozícia sa nevie stotožniť
Samospráva pod vaším vedením tento rok prišla nezákonnými obstarávaniami pri rekonštrukciách dvoch škôl o 400-tisíc eur. Museli ste ich vracať. Keď na to upozorňoval denník SME, osobnú zodpovednosť ste nevyvodili. Zmenilo sa niečo?
Samospráva v žiadnom prípade neprišla o 400-tisíc. Úspešne sme dokončili viacero projektov, ktoré sa realizovali z niekoľkých zdrojov, a to od Európskej komisie, z Nórskych fondov, ministerstva životného prostredia, z rozpočtu Karlovej Vsi sme peniaze čerpali len čiastočne.
Čo nás mimoriadne mrzí, je pokuta (72-tisíc eur, pozn. red.) , ktorú nám udelil Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) za pochybenia pri verejnom obstarávaní. Verejné obstarávanie sme zverili externému dodávateľovi a neboli sme si vedomí toho, že bol porušovaný zákon. Preto sme sami podporovali kontrolu ÚVO. Škodu si už uplatňujeme súdnou cestou.
Prečo ho pripravoval externý subjekt cez firmu s kulinárskymi špecialitami?