BRATISLAVA. Jeden ju chcel vybetónovať, druhý spáliť. Skládke chemického odpadu medzi bratislavskými mestskými časťami Ružinov a Vrakuňa sa mala pôvodne vybetónovať betónová kapsula, minister Tomáš Taraba však plán svojho predchodcu zhodil zo stola.
Vláda mu odobrila zámer odstrániť skládku termickou desorpciou, teda spálením. Takýto spôsob by mal byť lacnejší a priniesť skutočné riešenie problému, tak to obhajuje ministerstvo životného prostredia. Taraba však túto obhajobu nepodložil dátami a o tom, či je metóda vhodná a bezpečná, si nie sú istí ani odborníci na likvidáciu environmentálnych záťaží z asociácie Envisan.
V článku sa dočítate:
- prečo nevieme, ako ďaleko od skládky jedy prúdia,
- prečo sú štátni odborníci pokojní,
- či štát vyjde draho, ak sa znečistenie dostane k Žitnému ostrovu,
- prečo sa starostovia boja viac nákladiakov ako spaľovne.
„To je, ako keby vám lekári povedali, že vám budú slepé črevo operovať robotom na diaľku bez toho, aby vám vošli do tela. Znie to fantasticky, nie? Nič viac vám už nepovedia. Poznáte teda len názov metódy, nevysvetlia vám, ako to bude fungovať, odkiaľ zoženú technológiu ani či nebudete krvácať,“ vysvetľuje Annamarie Velič zo združenia Za našu vodu, ktoré sa zameriava na ochranu pitnej vody.
Zo skládky do zeme vsakujú nebezpečné látky už od osemdesiatych rokov. Ľuďom otrávili studne aj pôdu. Jedy teraz smerujú aj k Žitnému ostrovu, najväčšej zásobárni pitnej vody v krajine.
S katastrofou nerátali
Skládka sa rozprestiera na území v tvare polmesiaca pri letisku medzi Hradskou a jednokoľajkou do Komárna. Je husto zarastená, ale na tráve ani stromoch sa nedá vidieť zhubný vplyv chemikálií. Aj na ľudský organizmus vplývajú postupne.
Mutagénne látky poškodzujú DNA a teratogény zas embryá. Okrem toho sa tu uvoľňuje aj rakovinotvorný tetrachlóretylén.