SME

Bratislavské mestské cintoríny a krematórium budú počas Dušičiek otvorené dlhšie

Otvorené budú od 7. do 20. hodiny.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: SME/Marko Erd)

BRATISLAVA. Cintoríny a krematórium v správe mestského pohrebníctva Marianum v Bratislave budú mať od 1. do 8. novembra predĺžené otváracie hodiny. V "dušičkovom" období budú otvorené od 7. do 20. hodiny.

Pre imobilných návštevníkov budú na cintorínoch Vrakuňa, Slávičie údolie a v krematóriu k dispozícii elektromobily.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na štyroch cintorínoch - Slávičie údolie, Petržalka, Vrakuňa a Ondrejský cintorín - sú zároveň dotykové informačné kiosky s najdopytovanejšími informáciami zo strany pozostalých.

SkryťVypnúť reklamu

Odporúčajú brať ohľad na prírodu

Mestská organizácia pripomína v súvislosti s nadchádzajúcimi sviatkami viacero odporúčaní pre návštevníkov. Zabúdať by nemali napríklad na to, že do areálov cintorínov by nemali vstupovať so psami, platí aj zákaz jazdy na bicykloch, kolobežkách či elektrokolobežkách. Do 4. novembra sú pozastavené kamenárske práce.

Upratovať a pripravovať hroby svojich príbuzných neodporúča v čase, keď je na cintorínoch množstvo ľudí.

Marianum apeluje taktiež na prevenciu pred krádežami. Pri prípravách hrobov na Dušičky je potrebné zvýšiť dohľad nad svojimi osobnými vecami a nenechávať ich bez kontroly.

Pri výbere kvetov či iných dekorácií odporúča brať ohľad na životné prostredie, uprednostniť by sa mali také, ktoré sú zo živých kvetov, z čečín alebo sú vyrobené z kompostovateľných materiálov.

SkryťVypnúť reklamu

Na cintorínoch Vrakuňa, Prievoz a Petržalka je zároveň celkovo sedem stanovísk na triedenie cintorínskeho odpadu. Posilnený je protipožiarny a bezpečnostný tím.

Súvisiaci článok Dobrá dcéra musí nazdobiť hrob. Prečo na Dušičky plníme cintoríny plastom Čítajte 

Odporúčania vydala aj polícia

S odporúčaniami sa na návštevníkov cintorínov obracia aj Mestská polícia Bratislava. Pre zvýšené riziko vreckových krádeží odporúča mať osobné veci počas návštev cintorínov vždy pod dozorom. Na obozretnosť vyzýva najmä počas údržby a skrášľovania hrobových miest.

Opatrnosť treba zvýšiť aj na parkoviskách. Osobné veci netreba nechávať na viditeľných miestach v aute, cennosti a väčší obnos peňazí odporúča nechať doma.

"Ojedinelými nie sú ani menšie požiare, ku ktorým dochádza najčastejšie v dôsledku neopatrnej manipulácie so sviečkami," pripomína mestská polícia na sociálnej sieti.

SkryťVypnúť reklamu

Pre zníženie takéhoto rizika treba sviečky a kahance umiestňovať v dostatočnej vzdialenosti od vencov, kytíc či iných dekorácií. Dbať treba aj na to, aby boli dekorácie pevne prichytené.

Počas sviatkov treba počítať taktiež so zhustenou premávkou a zníženou kapacitou parkovísk. Odporúča preto využívať prioritne mestskú hromadnú dopravu, pri ceste autom apeluje na rešpektovanie pokynov mestskej i štátnej polície. V prípade podozrivého správania, protiprávnej činnosti či potreby pomoci treba volať na linku 159.

Hliadky mestskej polície sa zameriavajú najmä na dodržiavanie verejného poriadku, ochranu života, zdravia a majetku ľudí, ako aj usmerňovanie dopravy v okolí pietnych miest.

Zvýšený dohľad polícia vykonáva už v týchto dňoch v rámci celého územia Bratislavy, a to nielen v denných, ale aj nočných hodinách.

Dopravný podnik posilní spoje

Dopravný podnik Bratislava (DPB) počas sviatočných dní posilní spoje na vybraných linkách. Návštevníkom cintorínov tradične odporúča využiť mestskú hromadnú dopravu, najmä na odľahčenie dopravnej situácie a parkovania v okolí cintorínov.

"DPB ponúka spojenie všetkých cintorínov v Bratislave," pripomína mestský dopravca s tým, že ide o Cintorín Vrakuňa (linky 42, 65, 71, 72), Martinský cintorín (linky 39, 50, 63, 66, 96), Cintorín Slávičie údolie (linky 39, 139) a Krematórium (linky 36, 37).

Počas sviatočných dní od 1. do 3. novembra bude autobusová linka 39 spájajúca Cintorín Slávičie údolie a Martinský cintorín premávať v posilnenom intervale desať minút. Nahradí tak aj linku 31, ktorá premávať nebude.

Autobusová linka 80 bude premávať v posilnenom intervale 30 minút, pričom k Cintorínu Petržalka bude premávať každý druhý spoj linky. Na linku 42 premávajúcu k Cintorínu Vrakuňa budú nasadené hybridné kĺbové trolejbusy.

V piatok 1. novembra, teda na Sviatok všetkých svätých, bude kapacitne posilnená aj linka 139 (Cintorín Slávičie údolie).

"V prípade potreby je DPB pripravený posilniť kapacitu nasadením záložných vozidiel," deklaruje mestský dopravca.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 103
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 771
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 159
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 110
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 214
  6. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 095
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 049
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 993
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto

Ministerstvo vnútra nechce ukázať ich výstupy.


26
Pápež Lev XIV. pred inauguračnou omšou.

Lev XIV. sľúbil, že vynaloží všetko úsilie.


15
Mestský úrad Čadca.

Najväčšieho dlžníka domáci asi nepoznajú.


1
Predseda Hlasu Matúš Šutaj Eštok.

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


1
SkryťZatvoriť reklamu