Zvedaví a nahnevaní obyvatelia zaplnili sálu aj chodbu, niektorí stáli vonku a počúvali cez otvorené okná. Časť mala pripnuté odznaky s heslom #stojimzapaniriaditelkou, ďalšia kopa odznakov ležala na stole.
Mimoriadne zastupiteľstvo v Chorvátskom Grobe zvolali poslanci, aby si vypočuli argumenty starostky Vladimíry Vydrovej k ohlásenému odvolaniu riaditeľky Základnej školy s materskou školou Javorová alej Silvie Hikkerovej, a vyjadrili svoj negatívny postoj.
Starostka chce riaditeľku odvolať, lebo do školy prijímala prednostne deti zamestnancov školy a deti, ktoré už mali v škole súrodencov, čím porušila školský zákon. Držala sa však platného všeobecne záväzného nariadenia, ktoré schválila obec.

V svojom predchádzajúcom stanovisku starostka tvrdila, že zo zákona nemá inú možnosť, ako riaditeľku odvolať. Na zastupiteľstve priznala, že vec ešte nie je uzavretá.
"Dala som si spraviť ďalšie analýzy, budem ich posudzovať. Dávam svoje slovo, že pri vyhodnocovaní stanovísk budem postupovať správne a spravodlivo,“ povedala poslancom.
Zamestnanci, rodičia aj rada školy sa jednoznačne postavili na stranu riaditeľky.
Starostka na zasadaní vyhlásila, že v stredu sa jej začína 15-dňová lehota na rozhodnutie. Poslanci ju v uznesení vyzvali, aby rozhodla bezodkladne, najneskôr do piatich dní.
Pohrozili výpoveďami
Riaditeľka školy v úvode vystúpila s emotívnym vyhlásením. „Nenašla som žiadny skutok, ktorý by som urobila úmyselne. Ako riaditeľka školy len idem podľa pravidiel, nemám nápravné opatrenia, ako má obec,“ povedala.
Jej právny zástupca spresnil, že ak by bola riaditeľka naozaj odvolaná, bude brániť svoje práva a bude sa na súde domáhať nápravy. „Tá však môže byť dlhá,“ povedal.
Zamestnanci školy varovali starostku, že po odchode riaditeľky by sa chod školy úplne ochromil.
Minimálne 18 učiteľov je pripravených podať výpoveď, odchod by zvažovali aj niektorí lektori anglického programu CLIL, ktorý je jedným z dôvodov, prečo je ZŠ Javorová taká žiadaná.

Rodičia vytvorili petíciu, ktorá získala vyše 1 100 podpisov. Počas posledných týždňov sa na sociálnych sieťach na podporu Hikkerovej objavili aj obrázky detí s heslami ako „Neberte nám riaditeľku“.
Starostka vyjadrila poľutovanie, že situácia vôbec nastala.
„Je mi ľúto, že došlo k tejto hystérii. Je tu vyvolávaný obrovský nátlak,“ povedala, čím opäť vyvolala hnev rodičov. „My sme tu všetci dobrovoľne, nebol na nás vyvíjaný nátlak,“ reagovali okamžite.
Na zastupiteľstve už starostka nevyhlasovala, že je riaditeľku povinná odvolať. „Došlo k pochybeniam, je to fakt. V tomto chaose je ťažké a zložité prijať správne rozhodnutie,“ povedala.
Na otázky, čo bolo na pochybení riaditeľky také závažné, že ju chcela odvolať, však neodpovedala.
Na obranu riaditeľky sa postavil aj bývalý riaditeľ druhej základnej školy v Chorvátskom Grobe na Školskej Ivan Kovačocy. „Byť riaditeľom v Chorvátskom Grobe je veľmi ťažké, nie je týždňa, aby riaditeľ neporušil nejaký predpis,“ povedal.
Porušenia má však podľa neho riešiť školská inšpekcia.
„Starostka neblbni, nenič si to tu. Viem, akú máš ťažkú pozíciu, tiež musíš lavírovať medzi predpismi, ale odosobni sa,“ povedal Vydrovej.
Starostka takisto porušila zákon
Protest prokurátora, ktorý obec dostala v apríli, upozorňoval na to, že nariadenie, ktoré uprednostňuje deti zamestnancov a deti, ktoré majú v škole súrodencov, je nezákonné a žiadal jeho zmenu.
Protest podľa stanoviska okresnej prokuratúry, ktoré si vyžiadala rada školy, smeroval len proti konkrétnemu nariadeniu a nie proti nejakému rozhodnutiu riaditeľky.
Obecné zastupiteľstvo protestu vyhovelo, nariedenie však zosúladilo so zákonom až 25. júna.
Odvolávanie riaditeľky je nelogické aj preto, že deti podľa zákona do školy musela prijať do 15. júna, teda v čase, keď nariadenie platilo.
„VZN je záväzný predpis, ktorý má pôsobnosť na území obce, pre ktorú bol vydaný. Preto postup riaditeľky podľa platného a účinného nariadenia bol správny,“ vysvetľovala pre SME Radoslava Lichnovská z advokátskej kancelárie Taylor Wessing.
Na druhej strane, starostka sama vydala a podpísala rozhodnutie, ktorým po mimoriadnom opravnom prostriedku prijala do školy dvoch žiakov mimo spádovej oblasti. Bolo to v auguste, keď sporné VZN, ktoré by jej to umožnilo, už neplatilo.
„Neviem sa k tomu vyjadriť v tejto chvíli, keďže tie rozhodnutia nemám naštudované,“ reagovala na zastupiteľstve starostka.
Nesúlad so zákonom podľa starostky vznikol pozmeňujúcim návrhom, ktorý na zastupiteľstve začiatkom priniesol poslanec a predseda školskej komisie Maroš Kemény. Ten sa ohradil, že školská komisia len preradila body, ale nepridala nič.
„Každý v tomto procese ma kus zodpovednosti,“ hovorí starostka.