SME

Stanislav Jančárik staval v Buenos Aires

Pátranie po našich exilových architektoch a ich dielach nie je ľahké, preto aj práca profesora Štefana Šlachtu musela byť v tomto smere mravčia. Internet síce môže poskytnúť zopár informácií, ale najprv musíte prísť na to, ako sa slovenské meno architekt

Výškové domy na Ulici Mendoza 2904, Buenos Aires.

Pátranie po našich exilových architektoch a ich dielach nie je ľahké, preto aj práca profesora Štefana Šlachtu musela byť v tomto smere mravčia. Internet síce môže poskytnúť zopár informácií, ale najprv musíte prísť na to, ako sa slovenské meno architekta zmenilo v cudzojazyčnom prepise.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

To neznamená, že sa pokúsite nájsť "najjednoduchšiu", anglickú formu, lebo to rozhodne neplatí v každom prípade. Tak ani meno Stanislav Jančárik nenájdete prepísané ako Ladislaus či László, ale ako Estanislao Jancarik - žil a tvoril totiž v Argentíne.

SkryťVypnúť reklamu

"Zbieranie informácií a materiálov o slovenských architektoch v zahraničí mi prináša veľmi často zaujímavé prekvapenia a príbehy. Taký bol aj mail, ktorý mi prišiel od nášho honorárneho konzula v Buenos Aires, doktora Eduarda Kabáta. V ňom ma informoval o Stanislavovi Jančárovi, dal mi kontakt na jeho syna v Kanade, a tak mám dnes na stole ďalší z príbehov slovenskej exilovej architektúry," spomína profesor Šlachta v Reflexiách Fóra architektúry.

Čo projektoval

Keď Stanislav Jančár emigroval, mal už doma za sebou úspešnú prax. Skúsenosti mu pomohli presadiť sa vonku.

V Buenos Aires projektoval bytové a rodinné domy, školy, sakrálne aj inžinierske stavby: stredné školy v Espiritu Santo, Santisima Trinidad a J. M. Estrada, technické školy v Betánii a Colonia 3 - výškové obytné domy na uliciach: Mendoza 2904, Conesa 1860, Directoria 625, Arcos 1600, F. D. Rosvelta 5300 a R. Saenza Peňu.

SkryťVypnúť reklamu

Projektoval tiež domy v Ballesteri, Adeline, Boulogne a Morone, vodojem v Rafael Calzada, priemyselné stavby ako Electronica Estimarg. Zvláštnu skupinu tvoria sakrálne stavby v Santisima Trinidad, Espiritu Santo a v ďalších šiestich mestách.

Predčasne ukončené dielo

Po štrnástich rokoch v Buenos Aires, v roku 1963 založil Jančárik firmu Estanislao Jancarik e Hijo SRL, v ktorej bol spoločníkom jeho syn Stanislav, stavebný inžinier.

Architektonické dielo Stanislava Jančárika sa však uzatvorilo predčasne, keď nečakane a náhle v roku 1969 zomrel. Jeho syn v otcovom diele a firme pokračoval až do roku 1985, keď s rodinou odišiel do Kanady.

Kniha profesora Šlachtu Návrat odídených obsahuje fotografie realizovaných projektov, ktoré mu Jančárikov syn Stanislav poslal.

SkryťVypnúť reklamu

"Je to typická architektúra, kde rozhodujúcu úlohu hrá slnko a tieň, kde je dôležitá štruktúra materiálov a kde je bohatá zeleň neoddeliteľnou súčasťou architektúry," charakterizuje Šlachta.

"Z korešpondencie s Jančárom mladším a honorárnym konzulom som sa tiež dozvedel, že Stanislav Jančár tiež veľkoryso podporoval všetky slovenské kultúrne podujatia v Argentíne a významne sa zaslúžil o vysokú úroveň prezentácie slovenského umenia v Buenos Aires."

Stavby slovenských architektov tvoriacich v exile sa týčia po celom svete od Nového Zélandu cez Izrael až po Buenos Aires. Domov ich prinavrátila výstava i publikácia Návrat odídených profesora Štefana Šlachtu, ktorý zahraničných Slovákov a ich diela hľadal tri roky. Výstava v galérii Medium predstavuje 57 osobností z tých dvesto, ktoré našiel, knižná publikácia 88. Výstava potrvá do konca augusta, priebežne z nej predstavíme niektorých zaujímavých architektov. Stanislav Jančárik (1905 Slušovice - 1969 Buenos Aires), pochádzal z Turčianskeho Sv. Martina, vyštudoval stavebnú priemyselnú školu a potom pokračoval v štúdiu architektúry na ČVUT v Prahe. Toto štúdium bol nútený prerušiť a po vojne emigroval do Rakúska, neskôr do Argentíny.

Vodojem kláštorného komplexu na Ulici R. Argentina 1320 v Rafael Calzada.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 97 042
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 044
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 728
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 963
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 263
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 034
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 763
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu