„V čase, keď vláda rieši veľké šetrenie pre prázdnu štátnu kasu, v lete odklepla päť miliónov eur na rekonštrukciu areálu Úradu vlády,” znie prvá veta článku XÉNIE MAKAROVEJ, pre ktorý za ňou prišli šéf Úradu vlády Juraj Gedra a Erik Kaliňák. Čakali na ňu na recepcii Nadácie Zastavme korupciu, pre ktorú pracuje, a po tom, čo sa s nimi slušne zvítala, na ňu Gedra začal zvyšovať hlas. Hádku natočili a zostrihali na sociálne siete.
„(...) Spravili to už Mariánovi Leškovi. Príde mi však zvláštne, že človek platený z našich daní a nie málo, si našiel na toto čas. Nevieme, ako si to vykázal, či to bolo v rámci práce alebo mal home office. Zároveň aj článok zverejnil v pracovnom čase vo svojom statuse, čo je tiež skôr súkromná ako pracovná aktivita. ” hovorí novinárka.
V rozhovore sa dočítate:
- prečo Gedra s Kaliňákom prišli do centrály nadácie,
- ako vyzerá metóda, akou vládni politici pristupujú ku kritickým novinárom,
- aké reakcie vyvolalo video politikov a či to bude mať aj právnu dohru,
- kam sa za 20-ročnú prax Makarovej posunula politická kultúra.
Čo ste rozoberali v článku?
Pred pár dňami sme posielali otázky na Úrad vlády ohľadne zákazky za päť miliónov eur, ktorú podpísal teraz v lete. Ide o opravu areálu úradu a je zverejnená aj v centrálnom registri zmlúv.
Podstatou článku bolo, že zákazku vyhrala firma Stanter, o ktorej sme zistili, že jej jediný a súčasný akcionár dlhé roky podnikal s Norbertom Bödörom.

Nesedela nám tam jedna referencia, ktorú musí uchádzač splniť, aby sa mohol zúčastniť a vyhrať. Spoločnosť referovala na práce firmy, ktorú ešte pred súťažou pohltila, takže v skutočnosti dodala referencie samej sebe. Úrad vlády to vysvetlil tým, že faktúry sa týkali ešte minulého roka, keď boli firmy ešte oddelené .
Súčasťou referencie boli aj záhradné práce, ktoré si komisia overovala cez internetové rozhranie. Sú to detaily. V článku sme priamo nespochybňovali, že by šlo o niečo nezákonné, len že neprebehla v poriadku a poukázali sme na pozadie človeka, ktorý zákazku získal.
Úrad vlády na naše otázky odpovedal a my sme ich tam v rámci novinárskych štandardov uviedli. Na článok som z úradu nedostala žiadnu reakciu.
Deň po publikovaní článku v denníku SME do centrály nadácie prišli Kaliňak s Gedrom. Ako prebehlo stretnutie?
Po 11.00 mi volali z recepcie, že sa u nás ohlásil pán Gedra, chcel sa so mnou porozprávať. Napriek tomu, že som mala iný program, som zišla dole. Predsa len, keď príde šéf Úradu vlády bez ohlásenia, zvedavosť mi nedala. Keď som zišla dolu, videla som, že tam sedí aj pán Erik Kaliňák s nachystanou kamerou. Slušne som sa s nimi pozdravila.
Stretnutie trvalo asi desať minút, no aj tak neviem povedať, čo pánovi Gedrovi prekážalo, pretože mi nepovedal nič konkrétne. Z toho, čo vystrihol vo svojom videu, mu prekážali dve veci, prvou je, že sme článok zaradili medzi kauzy a ďalšia, že som sa pomýlila v čísle, že firma Stanter prekročila referenciu nie o štyri tisíc, ale o 40-tisíc eur.
Vychádzala som však len z jeho odpovede, čo viem aj dokladovať, pretože samotný úrad, ktorému šéfuje, uvádzal, že to je 154-tisíc a nejaké drobné. Neviem, o akej DPH on rozpráva, vychádzala som len z informácií, ktoré mi poskytli.
On sám hovoril, že je rozčúlený, no neviem, čo malo byť v tom článku zle a čo ho tak rozhorčilo. Vyvodila som si teda z toho, že si len prišiel povedať svoje, pretože ani nečakal na moje odpovede.
Je bežné, že vládni politici chodia za novinármi a aktivistami, aby ich opravili?
Viackrát som im povedala, že mi príde nedôstojné, aby sme tu na seba zvyšovali hlas, teda hlavne on. Povedala som mu tiež, že na Úrade vlády má na mňa mail aj mobil, mohol sa ozvať a dohodnúť.
Prišiel bez ohlásenia a vždy tu môže byť riziko, že som tu nemusela byť a to, či vedel, že som akurát v práci, neviem, rovnako ani prečo zvolil takýto postup.

Bol k vám slušný?
Slovnú slušnosť sme zachovali. Nebolo to však stretnutie s diskusiou, nečakal na odpovede, len mi neustále kládol otázky a skákal do reči. Aj som mu to v nejakom momente povedala, že keď sa ma pýta, prečo sme niečo spravili takto a napísali takto, tak nech má nechá dopovedať. Nerešpektoval to.
Akým spôsobom odišli preč?
Ja som od nich odišla. Už som za nimi prišla s tým, že sa ponáhľam a bola som na odchode, pretože som mala termín s dieťaťom u lekára.
Slovenské zdravotníctvo je na tom tak, že som bola veľmi vďačná za tento termín a neviem, kedy by som dostala ďalší. Takže keď naše stretnutie neviedlo ani po desiatich minútach k žiadnej konštruktívnej diskusii, naopak bolo nedôstojné a nekomfortné, ukončila som ho s tým, že ak na mňa pán Gedra ešte niečo má, nech ma kontaktuje, mobil zdvíham aj odpovedám.
Takže len chcel odvrátiť pozornosť a zostrihať pekné video pre svoje publikum?
To sa treba spýtať jeho. To, že si to budú točiť, som čakala, nestalo sa to prvýkrát -spravili to už Mariánovi Leškovi. Príde mi však zvláštne, že človek platený z našich daní a nie málo, si našiel na toto čas.
Nevieme, ako si to vykázal, či to bolo v rámci práce alebo mal home office. Zároveň aj článok zverejnil v pracovnej dobe vo svojom statuse, čo je tiež skôr súkromná ako pracovná aktivita. Ako sa to ale vyhodnocuje, to musí povedať on.
Stalo sa to v deň schvaľovania konsolidačných opatrení, ktoré vážnym spôsobom ovplyvnia život nás všetkých, a keď sa deň na to udial odchod ministerky zdravotníctva, najväčšou prioritou šéfa Úradu vlády je prísť sem a zvýšeným tónom komunikovať svoje pocity aktivistke. Okej.
Je toto metóda, ktorú budú používať na kritických novinárov?
Už to je nástrojom súčasných vládnych politikov. Veľmi podobnú metódu používa minister životného prostredia Taraba, ktorý si na tlačovkách natáča novinárov, ktorí mu dávajú nepríjemné otázky a videá potom uverejňuje na sociálnych sieťach s cieľom dehonestovať ich.
Je na mieste použiť v tejto súvislosti slovo zastrašovanie?
Neviem, čo tým sledoval. Chcel, aby sa veci zlepšili či si chcel obhájiť obstarávanie alebo odstrániť prípadné nedostatky v článku? Lebo to sa nestalo.
Zažili ste za svoju prax niečo podobné?
Áno. Oveľa intenzívnejšie ako predtým to však vnímam teraz v okolí svojich kolegov, či už ide o Mateja Príbelského z Aktualít alebo Jána Krempaského zo SME, ktorý veľmi zodpovedne rieši tému zdravotníctva.
Chodia im za to veľmi nepríjemné maily od ľudí, ktorí by sa naopak mali snažiť o to, aby sme mali čo najfunkčnejšie zdravotníctvo. Namiesto toho atakujú novinára, aby prestal so svojou kritikou.
Ja som mala nepríjemnú skúsenosť v roku 2019 s nemenovaným influencerom. Prišiel nás vyprovokovať, keď sme na Krajskom súde v Bratislave čakali na rozsudok pre Ladislava Bašternáka za daňové podvody, chcel mať z toho záživné video. Keď však súd uznal Bašternáka vinným, veľmi rýchlo zo súdu odišiel.
Prišli vám po zverejnení videa nejaké odkazy?
Do nadácie aj mne osobne prišlo veľa pozitívnych správ, za čo som veľmi vďačná a potešilo ma to. Ľudia to vnímajú a pochopili, že podstata nie je o tom, že niekto príde a niekoho vyprovokuje, sledujeme verejné financie a svoju prácu robíme podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia.
Prišli nám aj výhražné správy, v jednom prípade zvažujeme trestné oznámenie.
Ovplyvnilo to váš prístup k práci?
Budeme pokračovať v tom, čo robíme. Naďalej budeme dávať pozor na to, aby boli veci, ktoré publikujeme správne a vedeli sme si ich obhájiť.
Je to aj tento prípad článku o päť miliónovej zákazke. Stojíme si za ním a určite budeme aj ďalej sledovať, čo sa so zákazkou deje a ako sa bude vyvíjať. Či napríklad neprídu ďalšie dodatky, ktoré by nejak navýšili cenu.
Možno sa zamyslíme nad tým, či nejako nezvýšime bezpečnosť, ale to budeme ešte priebežne vyhodnocovať.
Návštevu Kaliňáka s Gedrom budete právne riešiť?
Zvažujeme to. Je to ešte veľmi čerstvé. Len vo štvrtok sme riešili krízovú komunikáciu, až dnes (v piatok) si sadneme, že čo ďalej.
Má vôbec zmysel snažiť sa diskutovať s niekým, kto na vás zvyšuje hlas a natáča si vás pri tom?
Žiaľ, mnohí moji kolegovia sa už s niečím podobným stretli a to nie len zo strany politikov, ale aj vplyvných ľudí na sociálnych sieťach.
Niektorých ľudí povzbudzuje správanie politikov k tomu, aby sa tak správali aj oni. Bez ohľadu na to, čo si o nich myslíme, sú smerodajným bodom pre celú spoločnosť - napríklad už len z pohľadu, čo ešte a čo už nie je prístojné. Dialo sa to aj v minulosti, nie len pri tejto koalícii. Vymizla politická kultúra.
V novinárskom svete sa pohybujem už vyše 20 rokov, viem, že chyby robia tak politici ako aj novinári a niekedy pri tom vznikajú aj emócie. No vždy sa to dá riešiť telefonátom, mailom alebo rozhovorom, pri ktorom si vysvetlíte veci. Z môjho pohľadu to bolo vždy lepšie, keď sme si sporné veci vysvetlili. Politici z toho na konci dňa vyšli dokonca lepšie, lebo novinár im mohol v pokoji položiť otázky a dostať na ne odpovede.
Teraz sa však razí štýl, že príde odpoveď - v niektorých prípadoch ani to nie - a potom nasleduje atak a huckanie na sociálnych sieťach. Či to prospieva tomu, aby sa spoločnosť hýbala lepším smerom, o tom dosť pochybujem.