BRATISLAVA. Za deväť mesiacov sedem razií, kým za predchádzajúci rok jedna. Už aj primátor Bratislavy Matúš Vallo kritizoval najnovší záťah, tentoraz v tanečnom klube Wax2.
Kukláči v piatok prerušili dlho plánovanú akciu štyroch dídžejov z Holandska.
Stalo sa tak takmer dva mesiace po razii v centre Kácečko a bola to vôbec prvá razia v klube Wax2. Výsledok bol podobný - päť zadržaných za prechovávanie drog a 500-eurová pokuta za dva zle vydané bločky.
Záťah je oficiálne akciou finančnej správy na základe podnetov, ktoré však nie sú známe. Políciu si kontrolóri vraj prizvali, lebo bolo podozrenie, že sa v klube predávajú drogy.
V článku sa dočítate:
- čo sa dialo v klube počas razie,
- čo majú spoločné s výmetnicami z 90. rokov,
- ako sa dajú kluby kontrolovať inak a efektívnejšie,
- čoho sa najviac boja majitelia nezasiahnutých prevádzok.
Ako "semenište drog a progresívnej propagandy" opísala klub na facebooku okresná bunka Smeru v Pezinku. Klub bez dôkazov označila ako miesto, kde sa predávajú drogy a ponúka sex za peniaze, za problém považuje aj používanie angličtiny ako prvého jazyka.
"Holanďania boli v najväčšom šoku, lebo nechápali, o čo ide, takýto druh zásahu sa u nich deje len v prípade podozrenia na teroristickú činnosť," hovoril jeden zo zamestnancov klubu. Z obáv z pomsty úradov si prial zostať v utajení.
Či sa spoločné zásahy finančnej správy a kukláčov týkajú len Bratislavy, zatiaľ nie je jasné. Predsedníčka ľudskoprávneho výboru parlamentu Lucia Plaváková si tieto informácie pýtala ešte začiatkom septembra, doteraz ich nedostala.
Úradníci boli príjemní
V klube bolo asi sto ľudí, zaplatili vstupné 20 eur. Z akcie klub očakával aj náležité tržby.
Kukláči dnu nabehli asi o pol jednej ráno, tesne pred začiatkom prvého DJ setu jedného z hostí. Svietili si baterkami a kričali, aby upozornili na svoju prítomnosť.
Sálu stále osvetľovali len blikotavé a tlmené svetlá klubu, policajti vraj zapli svetlá až po hodine a pol. Návštevníkov vyzvali, aby sa opreli o steny a potom ich prehľadali so psom, kontrolovali aj obsah košov.
Jeden zo zasahujúcich kukláčov si pýtal pri odchode číslo od brigádničky, potvrdil to aj jej kolega.
Za barom prebiehala finančná kontrola a podľa zamestnancov bola zdĺhavá, trvala dve hodiny, celá akcia dve a pol hodiny.
Klub dostal pokutu za bločky, no pracovník finančnej správy v utajení vraj upozornil, že nedostal pokladničný doklad až hodinu po tom, ako zamestnanca pristihol. Svoju totožnosť pritom zvyčajne odhaľujú hneď po kontrole.
Príslušníci finančnej správy sa správali príjemne, zvyšok zásahu vraj pôsobil chaoticky - policajti rovnakú miestnosť prehľadali aj viac ráz po sebe. Podobnú skúsenosť zažili aj v Kácečku, kukláči sa očividne nevedeli orientovať v priestore a niektorých ľudí prehľadali opakovane.
Akcia podľa zamestnancov prebiehala pokojne, jeden z nich zažil aj záťahy v bývalom U.Clube pred približne 25 rokmi, policajti vraj používali aj údery. Majiteľ klubu pre SME povedal, že majú „nulový vplyv na riešenie drogovej problematiky" a zdôraznil, že nechce, aby sa stal klub súčasťou politického boja. Wax2 sa k spoločenskej situácii nevyjadruje.

V 90. rokoch robili razie proti mafii
Policajných akcií začalo v Bratislave pribúdať po nástupe Ľubomíra Soláka za šéfa polície. Vybral ho Smer. Predtým zboru šéfoval Štefan Hamran, dnes je v strane Demokrati.
Bývalý policajný šéf kritizoval razie svojho nástupcu po Kácečku. Považuje ich za neodôvodnené a organizačne nezvládnuté. Nebudú mať podľa neho ani vplyv na užívanie drog v meste, pretože sú zamerané na koncových užívateľov, nie na skupiny, ktoré s nimi obchodujú.
Súčasné vedenie polície je vraj medzinárodne izolované a nedostáva informácie od tajných služieb, vďaka ktorým by vedelo zachytávať kilové zásielky drog putujúce na Slovensko.
Na dôvod, prečo polícia v hlavnom meste robí zrazu toľko záťahov, sa pýtajú Vallo aj bývalý policajný šéf Jaroslav Spišiak z PS. Poslanec chce tému otvoriť aj v brannobezpečnostnom výbore parlamentu, strana zbiera svedectvá o zásahu.
"Odôvodnenie finančnej správy, ktorá tvrdí, že chce kontrolovať nezdaňovaný predaj tovaru, mi nestačí, lebo to sa robí kontrolnými nákupmi, nie raziami," pripomenul Spišiak.

Sám organizoval v Bratislave niekoľko razií v 90. rokoch. Polícia tak podľa neho bojovala so zločineckými skupinami, ktoré obsadili kluby, kde si ozbrojení vybavovali účty.
"Vyzerá to, ako keby mali informácie, že sa v tých kluboch nachádzajú ozbrojení zločinci, ktorí sa nedajú len tak zadržať," komentuje súčasné razie.
SME má informácie, že v troch zo siedmich podnikov polícia na ozbrojeného človeka nenarazila. O zvyšných štyroch raziách sa to s istotou vyhlásiť nedá, Solák ani krajský šéf bratislavskej polície to nespomenuli na septembrovom ľudskoprávnom výbore, ktorý Plaváková zvolala kvôli raziám.
Spišiak by sa snažil do klubu poslať policajtov v bežných uniformách. Menej by strašili ľudí. "Netušia, prečo razia prebieha, môžu si myslieť, že špeciálne zložky prišli zadržať vraha alebo hrozí prestrelka," vysvetľuje.
Strachu sa nechcú podriadiť
Majú bezpečnostnú službu, ktorá stráži klub aj toalety, tvrdia majitelia klubov Bukowski, Baudelaire, Manifest a Bohéma, ktoré sú v centre mesta. Vymenované podniky zatiaľ raziu nezažili.
Finančnej kontroly sa neboja, zažili ju už niekoľkokrát a personál poučili, ako bločky vydávať. Individuálne zlyhanie sa môže pritrafiť, čo sa vraj stalo aj v Kácečku. Pokuta ide potom na účet majiteľa.
Horšie to je podľa nich s výpadkom tržby. Štvrtky, piatky a soboty prevádzkam zvyčajne zarábajú na zvyšok týždňa, keď môžu byť bary v strate.

Takzvaný nočný primátor Bratislavy Martin Kráľovič hovorí, že sa neopakujú každý týždeň ani mesiac. Ohroziť nočný život v meste by podľa neho mohli, ak by pri nich opakovane šikanovali ľudí, ktorí neužívajú drogy.
Podniky sa obávajú o svoje meno. "Zákazník dostane strach a myslí si, že daný podnik robí niečo zle," tvrdí spolumajiteľ Bohémy Roman Chrappa.
Spolumajiteľ Bukowskeho Michal Kružlík nevidí cestu v podriadení sa strachu. "Inak to tu môžeme všetci rovno zabaliť," hovorí.