Kedy presne začal komplex Braník v Petržalke chátrať, si už nikto v okolí nespomenie. V trojposchodovej budove ako prvé zatvorili zatekajúce horné priestory, posledný nájomca odišiel v roku 2017. Steny sú dnes plesnivé a premočené.
Miestni sa sťažujú na množstvo odpadu v okolí. Zamestnanci susedných Kultúrnych zariadení Petržalky hovoria, že za posledný rok v areáli horelo aspoň dvakrát.
"Ak do objektu v najbližšom čase nikto neinvestuje, stane sa z neho nepoužiteľná ruina,“ hovorí starosta mestskej časti Ján Hrčka, ktorý na zlý stav upozorňuje už dlhší čas. Budova aj pozemky patria mestu.
S blížiacim sa spustením električkovej trate do Petržalky sa lokalita stáva atraktívnejšou. Uvedomuje si to aj mestská časť, ktorá požiadala magistrát, aby problematickú budovu nepredával, ale dal jej ju do správy.
Mestské zastupiteľstvo zverenie budovy do správy mestskej časti vo štvrtok schválilo.
Mestská časť budovu najskôr opraví, potom v nej má vzniknúť občianska vybavenosť. Čo presne by to malo byť, ešte nie je jasné.
"Ak sa nám podarí získať externé zdroje, účel budovy bude závisieť od podmienok a obmedzení tej-ktorej projektovej výzvy,“ hovorí Hrčka.
Roky chátrania sa na budove podpísali
V komplexe polorozpadnutých budov a terás dnes funguje len jedna krčma, v lete aj malá zmrzlináreň. Obe prevádzky sú pod terasou vedľa bývalého trhoviska, dnes parkoviska. K budove Braníka nepatria, spravujú ich Kultúrne zariadenia Petržalky.
Budova Braník je prázdna už niekoľko rokov, postupne v nej zaniklo kino, odišli krčma, reštaurácia aj obchod s čínskym tovarom. Na fasáde stále vidno aj reklamný pútač herne.
Braník aj pozemky pod ním patria hlavnému mestu. „Nájomnú zmluvu so spoločnosťou Right Step, s.r.o., vypovedalo mesto k 31. júlu 2016,“ informuje hovorca mesta Peter Bubla. Firma neplatila nájomné. V roku 2017 vypovedalo aj štyroch užívateľov priestorov bez právneho titulu.
Po vyprataní mesto uvažovalo, či objekt predá, alebo zverí do správy. „Vzhľadom na tento zámer hlavného mesta tu neboli realizované ďalšie investičné plány a rozpočtované peniaze,“ hovorí Bubla.
Mesto tvrdí, že od roku 2017 pravidelne zabezpečovalo objekt proti vniknutiu a dalo nemalé peniaze do deratizácie, dezinsekcie, vypratávania budovy a odstraňovania havarijných stavov.
"Vzhľadom na to, že nie sme vlastníkom ani správcom budovy či pozemkov, neexistoval dôvod na to, aby sme z vlastnej iniciatívy vykonávali nejaké opatrenia na zlepšenie technického či hygienického stavu priestorov Braníka,“ tvrdí Hrčka.
"Toto je v prvom rade úloha vlastníka, teda hlavného mesta, na druhej strane všetky problémy súvisiace so zanedbaným stavom Braníka znášajú naši obyvatelia,“ pokračuje starosta.
Zmeny prídu postupne
Mestská časť mestu neodporúčala Braník predať, pretože by tým samospráva prišla o možnosť "kontrolovať a usmerňovať rozvoj" lokality. "V prípade predaja totiž býva zvykom, že záujem obyvateľov ustúpi iným záujmom, najčastejšie bytovej výstavbe,“ hovorí Hrčka.
Poslanci mestského zastupiteľstva v októbri 2023 prijali uznesenie, ktorým zaviazali primátora podnietiť rokovania s mestskou časťou o využití budovy.
Výsledkom bol návrh na zverenie Braníka Petržalke, ktorý vo štvrtok poslanci schválili. Mestská časť dostala objekt s pozemkom, ktorého hodnota bola vyčíslená na necelých stotisíc eur, s cieľom postupne ho sanovať a obnoviť.
Nemôže ho predať ani využívať inak ako na občiansku vybavenosť, od mesta si tiež spätne nebude môcť nárokovať náhradu nákladov na obnovu.
Hrčka chce na Braníku najskôr opraviť strechu, skontrolovať statiku, vypratať a uzavrieť priestory. Očakáva, že potrvá aspoň rok, kým steny a stropy nasiaknuté vlhkosťou vyschnú.
Cenu sanácie mestská časť odhaduje na 250-tisíc eur, obnova a sfunkčnenie objektu môže stáť niekoľko miliónov.
"Mestská časť má financie len na sanáciu objektu a tvorbu projektovej dokumentácie, ktorá by nám poslúžila na zapojenie sa do externých výziev a uchádzanie sa o eurofondy,“ tvrdí Hrčka.
V minulosti sa uvažovalo, že by priestory Braníka rozšírili susedný Dom kultúry Lúky. Teraz nie je vylúčené ani to, že mestská časť bude hľadať komerčného nájomcu.
"Priama a rýchla dostupnosť verejnou dopravou môže výrazne zvýšiť jeho bonitu a pomôcť mu získať zmysluplný účel,“ tvrdí Hrčka.
V havarijnom stave je aj susedná budova bývalých potravín UNO, ktorú vlastní spoločnosť Jánošík Holding, ktorej konateľom je Wilhelm Weiss. Spoločnosť chcela dvojposchodový obchodný dom rekonštruovať, v roku 2018 dostali stavebné povolenie, počas jeho platnosti však s rekonštrukciou ani nezačali. O dnešných zámeroch majiteľa Petržalka nemá informácie.