Evakuovali takmer sto ľudí, opatrenia mali medzi prvými a za vybrežený potok schytali kritiku od ministra životného prostredia. Starosta Devínskej Novej Vsi DÁRIUS KRAJČÍR (37) sa voči kritike vymedzuje a poukazuje na zlyhania štátu, ktorý nedokázal dostatočne rýchlo a odborne zakročiť v situácii, keď obyvatelia čakali na jednoznačné a presné informácie.
„Vyjadrenia pána Tarabu neboli namieste. Kritizoval územnú samosprávu a pritom tu nebol, toto si môže dovoliť prezident a minister vnútra, ktorí sem prišli a s ktorými som sa potom osobne zhováral. Pán Taraba by sa mal skôr zamyslieť nad tým, ako funguje životné prostredie na Slovensku, jeho rezort a SVP,“ hovorí.
V článku sa dočítate:
- či prezident a minister vnútra nezavadzali pri povodňovom zásahu,
- ako Tarabove vyhlásenia sťažovali prácu krízového štábu,
- prečo starosta oceňuje, že sa primátor Vallo na chvíľu stiahol,
- prečo Volkswagen nevychádza v ústrety zamestnancom, ktorí pomáhali pri povodni.
Nedarilo sa mi s vami po záplavách spojiť vyše týždňa, lebo ste boli stále v teréne, obyvatelia vaše nasadenie vychválili. Ste dobrovoľným hasičom a máte za sebou aj výcvik, ktorý vám umožňuje veliť družstvu alebo zásahu. Ako ste to využili pri povodni?
Keď máte veliteľské skúšky, ovládate základné postupy krízového riadenia. Absolvoval som ju na Hasičskom záchrannom útvare v Bratislave, každý kraj má vlastný. Je to skúška pokory, rýchleho rozhodovania, predvídania a rýchleho nasadenia.
Na starostoch a primátoroch si všímam, že skúsenosti s velením nemajú a pokiaľ nemajú schopného veliteľa u svojich hasičov a dobre nastavenú komunikáciu, môže to zaškrípať, čo bolo vidno vo viacerých obciach.

My sme opatrenia prijali medzi prvými. Zvolal som pohotovostný dobrovoľný hasičský zbor obce, komunálny podnik a do pohotovosti uviedol aj nakladače, bagre, UNC, teda mini bager aj veľkokapacitné kontajnery, ktoré máme v rámci našej príspevkovej organizácie.
Osádzali sme vrecia s pieskom, kontrolovali hradenie potoka a rieky a tiež sme si spravili inventúru, čo máme a čo asi by sme potrebovali. Je to teda veľa o počítaní a príprave. Samotná povodeň nás však aj tak prekvapila, ako väčšina Slovenska sme očakávali, že problém bude pri brehoch Moravy a Dunaja. U nás sa vylial potok Mláka.
Ako sa vám spolupracovalo s vládou?
Štát pomáhal skôr cez profesionálnych hasičov a ich techniku. Na Slovensku je dvanásť veľkých odčerpávacích modulov HITRANS, čo je na takú malú krajinu v rámci Európskej únie výnimočné. V Devínskej sme ich mali až sedem.
Policajný zbor pomáhal tiež. Trvalo im dlho, kým nás prizvali na povodňové komisie, kde starostovia majú čo povedať a zároveň sa aj pýtajú a dostávajú odpovede a navigáciu.
Sú tam zástupcovia okresného úradu, odborníci zo Štátneho ústavu geológia Dionýza Štúra aj Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ). Na záver už však koordinácia fungovala veľmi dobre.
V nedeľu 15. septembra okolo ôsmej večer prišli do Devínskej aj minister vnútra Šutaj Eštok a prezident Pellegrini. Komunikovala s vami prezidentská kancelária, či bude návšteva uprostred plného nasadenia zasahujúcich zložiek vhodná?