Harbour park má byť moderným trimodálnym prístavom, ktorý prepojí lodnú, cestnú a železničnú dopravu. Investori tvrdia, že Bratislave vráti postavenie kľúčového dunajského riečneho uzla.
Ak ho naozaj postavia, padne mu za obeť 90 hektárov vzácneho lužného lesa z tzv. ramsarskej lokality, teda mokrade medzinárodného významu.
Sporný projekt, proti ktorému sa postavili aktivisti, magistrát a v minulosti aj ministerstvo životného prostredia, v pondelok spoločnosť Win-Port Invest predstavila verejnosti.
V najbližších dňoch plánuje podnietiť proces posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA) a podať žiadosť o záväzné stanovisko hlavného mesta.
Nový prístav v Bratislave z dopravného hľadiska nemá opodstatnenie, upozorňuje dlhodobo strana Demokrati. Stratu časti lužného lesa ako prirodzenej biologickej clony podľa bývalého štátneho tajomníka Michala Kiču pocítia Bratislavčania, už teraz ohrozovaní suchom a vysokými teplotami.
Otázna by bola aj budúcnosť Zimného prístavu. Aj keď investori netvrdia, že by sa ho snažili nahradiť, v budúcnosti by sa priemyselné aktivity mohli presunúť ďalej od centra, čím by sa Zimný prístav uvoľnil pre novú výstavbu.