BRATISLAVA. Rieky Morava a Dunaj ustupujú, na Záhorí sa situácia stabilizuje. Devínska cesta v Bratislave je síce pre autá sprístupnená, situáciu však naďalej komplikujú protipovodňoví turisti.
Konštatuje to predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba na základe informácií zo štvrtkového zasadnutia krízového štábu kraja.
"Na rannom krízovom štábe padlo rozhodnutie, že Devínska cesta sa môže sprístupniť osobným automobilom. Situáciu však naďalej komplikujú protipovodňoví turisti, takže policajné hliadky na mieste kontrolujú oprávnenosť vstupu do obce," približuje Droba s tým, že sa to týka len miestnych obyvateľov a vlastníkov nehnuteľností.
Odstránili zábrany
Na Devíne zároveň popadali aj skaly z brala. Prosí preto obyvateľov, aby boli trpezliví a riadili sa pokynmi hasičov, vojakov a polície.
Medzi bratislavskými mestskými časťami Devín a Devínska Nová Ves odstránili protipovodňové zábrany. Obnovená tak môže byť kyvadlová mestská hromadná doprava, ktorá nahrádza provizórnu dopravu vozidlami s vysokou brodivosťou.
Pre obyvateľov oboch mestských častí bude do konca týždňa bezplatná.Vtedy hlavné mesto predpokladá, že sa spustí doprava do Devína aj po Devínskej ceste.
Informuje o tom starosta Devínskej Novej Vsi Dárius Krajčír i hlavné mesto na sociálnej sieti.
Vstup pre individuálnu automobilovú dopravu bude v tomto smere pre miestnych obyvateľov a záchranné a pomáhajúce zložky možný približne od 20.00 h. Netýka sa to teda obyvateľov ostatných mestských častí či návštevníkov. Tých hlavné mesto žiada, aby sa zatiaľ nesnažili dostať do Devína, obzvlášť nie za účelom povodňovej turistiky.
"Komplikuje to prácu záchranným zložkám a sťažuje aj tak neľahkú situáciu mnohých Devínčanov, ktorí stále bojujú s dopadmi povodne na svoj majetok aj normálny život," pripomína bratislavský magistrát. Žiada o dodržiavanie pokynov mestských a štátnych policajtov, ktorí riadia dopravu.
Bratislavský hrad otvoria v piatok
Droba Cyklistov zároveň vyzýva, aby nepreliezali zábrany a nevstupovali na mosty ponad Moravu, teda ani na Cyklomost slobody ani VysoMarch. O ich otvorení bude Bratislavský kraj informovať.
"Najskôr musíme počkať, kým opadne voda a následne skontrolovať technický stav, statiku," podotýka Droba.

Uzavreté zostávajú naďalej parky v Stupave aj Malinove. Pri Divadle Aréna na petržalskej strane Dunaja zostávajú zábrany z dôvodu ochrany. Zlepšuje sa tiež situácia v Domove sociálnych služieb a zariadenie pre seniorov Kaštieľ v Stupave.
Areál Bratislavského hradu bude od piatka (20. 9.) otvorený verejnosti v obmedzenom režime. V nedeľu (15. 9.) sa vplyvom poveternostnej situácie zrútila malá časť oporného múru v areáli Bratislavského hradu.
Rekord nepadol
Rieka Dunaj pri kulminácii v Bratislave neprekročila rekord z roku 2013, keď mal vyše desať metrov. Náklady na protipovodňové opatrenia a celkové vyčíslené náklady sa budú pohybovať v miliónoch eur, skonštatoval Inštitút environmentálnej politiky (IEP) Ministerstva životného prostredia SR.
"Dunaj kulminoval tento rok na úrovni pod desať metrov, pred týždňom mal len tri metre," uviedli analytici. Tvrdia, že rieka Morava dosiahla v pondelok (16. 9.) v noci 5,8 metra. Pred týždňom to bolo 80 centimetrov.
Kulminácia Dunaja v stredu (18. 9.) stále pretrvávala. V Bratislave sa výška vodnej hladiny na rieke pohybovala medzi 970 a 980 centimetrami. V Devíne mala rieka podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu výšku približne 910 centimetrov.