BRATISLAVA. Na Devínsku cestu vo štvrtok púšťali len Devínčanov a novinárov. Okolo obeda ešte hrozilo, že sa podmáčaný svah na niektorých miestach zrúti. Pre istotu na kraj cesty osadili vysoké betónové zábrany.
Cestu z druhej strany lemovali domy vytŕčajúce zo zakalenej vody. Pred bránami sa sušili spotrebiče a kusy nábytku, záhrady boli kompletne pod vodou. Brigádnici z podláh stierali nánosy bahna.
Pod hradom Devín bola už situácia stabilizovaná. Voda za zábranami pod hradným bralom siahala približne do tretiny ich výšky a klesala.
Na druhej strane stála voda vo veľkých mlákach, v jednej z nich bola aj reštaurácia, ktorú lemovali vrecia s pieskom. Voda tam siahala najviac po členky, prevádzkar akurát nakladal dnu sudy s pivom. Voda vraj nevnikla dnu a mláku by mali hasiči odčerpať.
Vo štvrtok už do Devína a Devínskej Novej Vsi, ktoré boli od víkendu odrezané od Bratislavy, jazdila aj MHD.
Povodeň vidno najmä vo dvoroch
„Z najhoršieho sme vonku,” komentovala situáciu v Devínskej, kde boli povodne najsilnejšie, dôchodkyňa Irena Davidovičová.
Postávala na ceste pri vstupe do mestskej časti pri partii mestských policajtov, prišla sa pozrieť, ako hasiči ťahali vodu z dvorov jej susedov. Neďaleko parkovalo aj obojživelné hasičské vozidlo, na ktoré sa prišli pozrieť zvedavé deti.
„Náš starosta sa stará, aby neboli kanály zanesené, je naozaj perfektný a to tam treba napísať, lebo sa tu o všetko stará, on sám je dobrovoľný hasič,” dodala obyvateľka.
Väčšinu domov v okolí rieky Morava a potoka Mláka zaplavilo, teda asi tretinu mestskej časti. Davidovičová mala šťastie, býva na kopci.
Táňa Turkovičová tvrdí, že domy v záplavovej zóne v okolí rieky zaplavuje pravidelne aj pri menších povodniach.

V mestskej časti žije tridsať rokov, nedávna povodeň bola podľa nej najsilnejšia od roku 2002. „Dosť pomohlo, že vtedy postavili protipovodňový múr, zaplavuje tak už len domy pod ním,” hovorí. Vďaka bariére sa voda z Moravy nedostala na Kremeľskú ulicu.
Vreciach s pieskom vo štvrtok ešte lemujú cesty a niektoré dvory. Žiadne bahno na cestách, vetvičky ani konáre - na prvý pohľad to v Devínskej vyzerá veľmi dobre.
Známky potopy vidno najmä za plotmi domov, kde vo dvoroch brigádovali celé rodiny a čistili si záhrady, garáže a pivnice od naplavenín.
Nemuselo to byť také dramatické
Božie muky na Mlynskej práve čistila dôchodkyňa Lenczová. "Chvalabohu, že sa nám tu nič vážnejšie nestalo,” zvolala ku Kristovi na kamennom kríži. Ukázala, pokiaľ siahala voda. Na kríži vidno aj tabuľky s informáciami, kam siahala hladina počas záplav v minulosti - k úrovni povodne z roku 2002 chýbalo teraz zhruba 30-centimetrov.
Reportérov SME pozvala staršia pani do svojho domu, kde býva so synom a jeho rodinou. Od rozvodneného potoka Mláka ich delí len pár metrov.
Akurát sa u nej brigádovalo, od bahna čistili predný dvor a muži na záhradu vynášali veci zo zatopenej pivnice a kôlne. Mali natiahnuté rukavice a umývali si často ruky, vyplavilo totiž aj čističku a kontaminovaná voda im zničila úrodu hrozna.

„Všetko musíme nafotiť a zdokumentovať pre poisťovňu,” komentuje Tomáš Lencz. „Poslali nám inštrukcie a komunikujeme cez whatsapp, kde si píšeme, čo a za akú cenu bolo kúpené.” Obáva sa, že spotrebiče, ku ktorým nemá bloček, mu poisťovňa nepreplatí. Najväčšia škoda vznikla na tepelnom čerpadle za sedemtisíc eur.
Približne 4400 poistných udalostí zaznamenala Slovenská asociácia poisťovní. Škody odhaduje nateraz na viac než osem miliónov eur. Poisťovne očakávajú, že suma môže prekročiť v nasledujúcich dňoch 15 miliónov eur.

Lenczovcov zatopilo v nedeľu ráno, voda siahala približne do výšky 70 centimetrov. Evakuovali sa svojpomocne vďaka kamarátovi, ktorý ich prišiel vyzdvihnúť na svojom člne. Hasiči nemali čas, riešili urgentnejšie veci - rodina však bola mimo ohrozenia života. Späť v dome sú už od utorka.
Zaplavil ich potok zosilnený prítokmi z Karpát, no to, že sa vylial, je podľa nich „neobvyklé”. Spôsobila to údajne nefunkčná prečerpávacia stanica na Morave - tvrdil to aj starosta Dárius Krajčír. Pre televíziu Markíza povedal, že o poruche stanice neboli informácie, preto museli na miesto neskôr presúvať mobilnú prečerpávaciu techniku.
„V priebehu dvoch hodín potom voda klesla o dva schody,” hovorí Lencz. „Ak by stanica vtedy fungovala, nemuselo to byť také dramatické.”