BRATISLAVA. Situácia v bratislavskej Devínskej Novej Vsi sa začína mierne zlepšovať. Informoval o tom starosta mestskej časti Dárius Krajčír s tým, že začali s postupným odstraňovaním niektorých protipovodňových opatrení.
"Po mimoriadne náročných dňoch a nociach sa situácia v našej mestskej časti konečne začína mierne zlepšovať," konštatuje Krajčír.
Vo štvrtok dopoludnia opäť otvorili aj Devínsku cestu, ktorá spája mestské časti Devín a Karlovu Ves. Sprístupnili ju však len pre miestnych obyvateľov Devína, uviedla starostka Devína Jana Jakubkovič. Doteraz bol Devín odrezaný od sveta, transport obyvateľov zabezpečovali ozbrojené sily.
Starosta Devínskej Novej Vsi Dárius Krajčír stále žiada ľudí o trpezlivosť. Ubezpečuje, že všetkým záleží na tom, aby sa situácia v mestskej časti zlepšila a aby bolo možné čo najskôr odstrániť následky povodne.
"Avšak odstraňovanie škôd si vyžaduje čas a pri jednotlivých krokoch prihliadame v prvom rade na bezpečnosť obyvateľov a príslušníkov záchranných zložiek," podotýka Krajčír.
Škody budú v stovkách miliónov
Povodňové škody v Devínskej Novej Vsi sa podľa starostu budú počítať v stovkách miliónov. „Stále nepretržite pracujeme na zvládnutí povodňovej situácie a najbližšie dni budú patriť sanačným prácam a odstraňovaniu škôd, ktoré voda spôsobila. Následne budeme môcť pristúpiť k prevereniu, čo všetko a do akej miery je poškodené," priblížil Krajčír.
Ako dodal, bude potrebné skontrolovať stav a prípadné poškodenie ciest, chodníkov, stromov, mobiliárov a obydlí obyvateľov a ostatných budov. „Už teraz je však isté, že škody sa budú počítať v stovkách miliónov," poznamenal.
V súčasnosti v mestskej časti prečerpávajú všetky miesta, kde by mohla voda spôsobiť ďalšie škody, zaplaviť ďalšie pivnice a domy. Rovnako odčerpávajú a odstraňujú následky povodní na zaplavených cestách, aby mohli byť komunikácie opäť čo najskôr prejazdné.
Stále je uzavretá cesta medzi Devínskou Novou Vsou a Devínom, kde sú postavené protipovodňové zábrany. „Cesta ostane uzatvorená dovtedy, kým hladina vody neklesne do takej miery, že bude bezpečné protipovodňové zábrany odstrániť," spresnil Krajčír.
Pre osobnú dopravu sú aj naďalej neprejazdné ulice Istrijská, Mlynská a Vápencová. Tieto komunikácie sú prejazdné pre mestskú hromadnú dopravu a záchranné zložky.
Mestská časť Devín zároveň žiada o ohľaduplnosť na obchádzkovej trase úseku medzi Záhradami Devín a odbočkou na Dolné koruny. "Doprava bude usmerňovaná a regulovaná políciou," informuje samospráva na sociálnej sieti.
Vyzýva tiež na zvýšenú pozornosť a opatrný prejazd. Pri protipovodňovej zábrane má prebiehať odčerpávanie vody. Na ceste tak môže byť zvýšený pohyb techniky alebo môžu prebiehať iné práce v okolí cesty.
Doprava transportérmi bude zabezpečovaná do obnovenia premávky mestskej hromadnej dopravy.
Chýbajú im informácie
Starosta Devínskej Novej Vsi Krajčír vyjadril vďaku všetkým príslušníkom záchranných zložiek, špeciálne príslušníkom Hasičského a záchranného útvaru hlavného mesta Bratislavy, ktorí v Devínskej Novej Vsi za posledné dni a noci zasahovali a pomáhali.
„Žiaľ, musím povedať, že ako mestská časť, ktorá je jednou z najviac zasiahnutých touto mimoriadnou situáciou, nám stále chýba množstvo nevyhnutných informácií," zdôraznil s tým, že nemajú dostatočné informácie zo strany Slovenského vodohospodárskeho podniku.
„Chýbajú nám tiež informácie k financiám, spracovaniu odpadov, ktoré vznikli počas povodní a vzniknú pri následnom odstraňovaní škôd," poznamenal.
Mestskej časti tiež podľa starostu chýbajú napríklad informácie k stavu čističiek odpadových vôd, ktoré zatopilo, a to ako v tejto veci treba ďalej postupovať.
„Musíme stále a dlho pátrať po množstve informácií, ktoré potrebujeme k tomu, aby sa nám darilo riešiť túto situáciu čo najrýchlejšie a s najmenšími škodami," uzavrel Krajčír.
Výstrahy pred povodňami
Vo viacerých okresoch na západe Slovenska naďalej platia výstrahy tretieho stupňa pred povodňami z trvalého dažďa. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav na svojom webe.
Výstraha pred povodňami platí v okresoch Skalica, Senica, Malacky, Bratislava, Senec, Dunajská Streda, Komárno a Nové Zámky - juh.
Hladina Dunaja v Bratislave už začala po predchádzajúcej kulminácii klesať. Zlepšuje sa tiež situácia na rieke Morava.
Hladina Dunaja v Bratislave do 11:00 klesla na 926 centimetrov a do polnoci by sa podľa odhadu meteorológov mala znížiť o ďalších približne 60 centimetrov. Predtým kulminovala na 985 centimetroch, teda zhruba o pol metra nižšie oproti rekordnej úrovni z roku 2013.
Morava sa na okraji Bratislavy dostala do ôsmich metrov, predtým kulminovala na 839 centimetroch.
Na južnom Slovensku hladina Dunaja ďalej stúpala, v Komárne a v Štúrove na slovensko-maďarskej hranici by európsky veľtok mal kulminovať až v piatok. Napríklad mesto Komárno oznámilo, že je pred veľkou vodou chránené hrádzami a že voda by sa mala dostať len do záplavových oblastí.