BRATISLAVA. Na praskliny v hradnom múre už pred rokom upozorňovali médiá aj verejnosť, opravy sa však dočká až teraz. V nedeľu, keď Bratislava čelila intenzívnym zrážkam a vetru, sa totiž časť múru zrútila a zavalila časť chodníka.
Denník SME na popraskaný múr nad Žigmundovou bránou prvýkrát upozornil pred necelým rokom, v polovici októbra 2023.
Kancelária Národnej rady, ktorá hradný areál spravuje, vtedy avizovala, že ho dá do poriadku. V apríli, keď sa SME na múr opäť pýtalo, bol však múr stále popraskaný a kancelária na otázky prestala odpovedať.
Múr sa na jednom mieste prehýbal dole smerom k chodníku a časť hradby sa oddeľovala od chodníka a schodov. Na najširšom mieste bola štrbina takmer pol metra široká.

Verejnosť si škodu spájala s výstavbou vo Vydrici, pre ktorú developer odstránil časť hradného brala a spevnil ho oporným múrom. Odborníci však hovoria, že v takom prípade by sa praskliny objavili na južnom múre medzibránia, teda bližšie k parlamentu, pod ktorým je vybudovaný oporný múr Vydrice.
Do piatku 20. septembra bude celý hradný areál uzatvorený, keďže zrážková voda podmyla korene stromov.
Tri možné príčiny
Odborníci pracujú vraj s troma variantmi príčin zrútenia. Prvou je, že svah nebol odvodnený a dažďová voda ho podmáčala. Do úvahy prichádza aj samozrútenie zapríčinené reakciou medzi cementovým špárovaním z oboch strán a vápnom v malte – toto sa už stalo napríklad na Trenčianskom hrade. Posledným možným variantom je vysoký tlak zeminy vo svahu.
Či bude náprava škôd na hradbe drahšia, než by bola oprava múru pred jeho rozpadnutím, nie je jasné. Tlačové oddelenie parlamentnej kancelárie pre SME uvádza, že náklady aj termín sanácie bude poznať až po analýze statikov a geológov. Cena sa bude odvíjať od návrhu ich riešenia aj verejného obstarávania.
Nepriaznivú situáciu zaznamenali už v roku 2021, keď došlo k prvému posunu. Developer Vydrice si všimol na múre praskliny už v roku 2014.
„V marci tohto roka kancelária oslovila súdnych znalcov na spracovanie znaleckého posúdenia porúch múru a zistenia príčin tohto stavu. Zriadila aj odbornú komisiu, ktorá spolupracuje so súdnymi znalcami a zaoberá sa riešením daného problému,“ uvádza sa v stanovisku kancelárie.
Zrútený múr mal už aj v minulosti prejsť sanáciou, na ktorej sa v roku 2014 podieľal statik a expert na historické opevnenia, ktorý je aj členom odbornej vyššie spomínanej komisie.
Dobre informovaný zdroj z prostredia pamiatkarov SME prezradil, že prípadom sa bude zaoberať Ústav súdneho inžinierstva v Žiline. Verdikt, ktorý vynesú, bude konečný – v oblasti statiky ich názor nemôže spochybniť už žiaden iný úrad.
Z kopca by sa dalo krájať
V roku 2022 sa praskliny objavili aj na jednej z budov parlamentu – bolo to trištvrte roka po dostavaní oporného múru vo Vydrici. Ani v tomto prípade sa nepreukázala súvislosť so stavebnou činnosťou v podhradí.

Hradný kopec mal narušenú statiku podľa riaditeľa Ústavu vied o Zemi SAV a geológa Jána Madarása už pred ľudským osídlením regiónu. Odborníkom sa to potvrdilo, keď mohli nahliadnuť do útrob kopca v roku 2014.
V tom čase na mieste dnešnej záhrady hĺbili jamu pre podzemné garáže poslancov. Projekt bol vtedy ostro kritizovaný pre veľký zásah do brala a tiež preto, že ohrozoval keltské náleziská.
Geológom sa podarilo zistiť, že žulový masív je skutočne výrazne poškodený. Žula je silne porušená a zvetraná – pre lepšiu predstavu stačí zájsť do lomu na Devínskej ceste, kde sa tento typ kameňa ťaží. Je taký zvetraný, že baníci nepotrebujú ani odstrely a naberajú ho rovno bagrami. Pri výstavbe električkového tunela naprieč hradným bralom v polovici 20. storočia to komplikovalo práce, lebo sa z kopca na rôznych miestach počas prác uvoľňovali kusy skál.