Situácia na rieke Dunaj. Autor: SME/Dávid Zimmermann
BRATISLAVA. Výška hladiny Dunaja v Bratislave už presiahla 900 centimetrov, informuje Bratislavský samosprávny kraj.
Dunaja by mal podľa najnovších prognóz kulminovať na úrovni do 950 centimetrov, čo je nižšie ako počas záplav v roku 2013.
"Zatopené je Tyršovo nábrežie, promenáda pri nákupnom centre na nábreží Dunaja aj Fajnorovo nábrežie," konštatuje kraj.
Samospráva zároveň opätovne žiada obyvateľov, aby do daných lokalít nechodili a rešpektovali zákaz vstupu.
Protipovodňové zábrany aktuálne stoja aj na Rázusovom a Fajnorovom nábreží. Informuje starosta Starého Mesta Matej Vagač s tým, že hladina Dunaja stále stúpa.
Hlavné mesto uviedlo, že Slovenský vodohospodársky podnik už nainštaloval protipovodňovú ochranu Bratislavy na očakávaný stav výšky Dunaja na všetkých miestach.
A to v Karlovej Vsi, Devíne i v Starom Meste aj na petržalskej strane Dunaja. Rovnako tak medzi mestskými časťami Devín a Devínska Nová Ves, kde je predpoklad zaplavenia cesty.
Situácia je vážna
Situácia v hlavnom meste je naďalej mimoriadne vážna, potvrdil hovorca Bratislavy Peter Bubla.
Najkritickejšia je v Devínskej Novej Vsi, kde bolo evakuovaných približne 100 obyvateľov. "V Devínskej Novej Vsi máme komplikovanú situáciu, pre hrozbu vody muselo byť evakuovaných približne 100 ľudí. Som rád, že vedenie Devínskej Novej Vsi to zvláda a situácia je pod kontrolou," skonštatoval primátor Matúš Vallo.
Na území mesta pokračujú práce na odstraňovaní následkov počasia vrátane vyvrátených a polámaných stromov či poškodeného trakčného vedenia. "Rozsah škôd po meste je rozsiahly a všetky následky určite nie je možné odstrániť hneď," skonštatoval Bubla.
Prioritizovaná je podľa neho sanácia kritických úsekov, postupne sa však dostane údržba všade. "To, že niekde bude odlomený konár niekoľko dní, neznamená, že sa na ulicu zabudlo. V súčasnej situácii nie je však možné vyriešiť všetko hneď," poznamenal Bubla s tým, že obyvateľov prosia o trpezlivosť a zhovievavosť.
Mimoriadne vážna zostáva naďalej situácia v bratislavských mestských lesoch. Popadali tam stovky stromov, sú strhnuté a poškodené viaceré lávky a zaliata Partizánska lúka.
"Počítať treba s tým, že táto situácia istý čas potrvá aj potom, ako dažde ustanú, pretože stále tu bude hrozba pádu podmáčaných stromov," podotkol Bubla s tým, že niekoľko dní si vyžiada aj odstraňovanie všetkých následkov.
Na vyhýbanie sa pohybu v okolí stromov apeluje aj starosta Starého Mesta Vagač.
"Vyhýbajte sa pobytu v okolí stromov. Koreňové sústavy sú podmyté a mnohé z nich ešte môžu padnúť," vyzýva na sociálnej sieti.
V hlavnom meste sú podľa neho tisícky vyvrátených stromov, mestská časť i hlavné mesto pracujú na ich odstraňovaní. Cez víkend napríklad spadol strom na Hviezdoslavovom námestí. Stromy vyvrátilo na viacerých miestach, napríklad na Trnavskom mýte.
Komplikácie na cestách
Cestu z Devínskej Novej Vsi v smere do Devína úplne uzavreli, "Cesta bude prístupná iba pre záchranné zložky," oznámila vedúca mediálneho oddelenia Devínskej Novej Vsi Martina Legáth.
Samospráva Devína uviedla, že z Devínskej Novej Vsi a zastávky na Hriadkach majú záchranné zložky prevádzať ľudí vojenským transportom.
Vyzýva tiež, aby obyvatelia necestovali ani smerom do Karlovej Vsi, keďže tam budú stavať protipovodňovú hrádzu.
V Devínskej Novej Vsi je tiež ťažko prejazdná Istrijská ulica a neodporúčajú ňou prejazd.
Zaplavené je aj Slovanské nábrežie, Kremeľská ulica a Devínske jazero. Na ulici Na hriadkach medzi Devínom a Devínskou Novou Vsou vykonávajú protipovodňové opatrenie a cesta je zahradená.
V Petržalke je uzatvorená Viedenská cesta od výstaviska až po úsek pod Starým mostom, ulica Pri Seči od benzínovej pumpy a ulica Kočánkova po Starý most.
Polícia v súvislosti mimoriadnou situáciou na území Bratislavského kraja upozorňuje aj na dopravné obmedzenia v okrese Malacky, kde sú neprejazdné cesty v úsekoch Stupava - Malacky, Stupava – Lozorno a Kuchyňa smer Pernek.
V obci Kuchyňa je záplava z priehrady, komunikácia Láb smer Vysoká na Morave je neprejazdná z dôvodu vyliatia potoka.
Zatopené pivnice
Niektoré objekty v správe bratislavského kraja majú zatopené pivnice. Ide o budovy niekoľkých stredných škôl.
Hrozí tiež podmočenie Divadla Aréna, ktoré sa nachádza v Bratislave na petržalskej strane Dunaja.
Na tlačovej konferencii to povedal podpredseda SaS a predseda kraja Juraj Droba. Doplnil, že najväčší problém pre kraj bolo zatopenie stupavského kaštieľa, v ktorom sídli domov sociálnych služieb.
Voda zaplavila prízemie, ktoré sťahovali. Atmosféra v domove je podľa Drobu dobrá.
Droba informoval aj o zasiahnutých stredných školách na území Bratislavy.
"Máme väčšinou zatopené buď stropy alebo pivnice. Týka sa to niekoľkých škôl - gymnázium na Skalickej, stredná odborná škola na Adlerovej ulici, na Sklenárovej, potom obchodná akadémia na Račianskej, internát na Saratovskej, takisto škody na budove gymnázia na Grösslingovej a gymnázia na Pankúchovej. Problémy sú takisto na sociálnych zariadeniach pri obchodnej akadémii na Račianskej," skonštatoval Droba.
Kritické priesaky sú podľa jeho slov aj v synagóge v Senci. "Ale, našťastie, iba v tej novej časti, pôvodná zrekonštruovaná pamiatka vyzerá, že bude a ostane v poriadku," doplnil.
Budova Divadla Aréna je podľa Drobu ohrozená najviac. "Momentálna hladina Dunaja v tejto časti je približne 890 centimetrov. Obávame sa, že ak by presiahla 930, dôjde aj k veľkým škodám na Divadle Aréna. Momentálne sú už v teréne silové zložky, ktoré nám pomáhajú pieskovať pieskovými vrecami celé okolie budovy. Piesok zamedzí prívalovej vode Dunaja, ale nezamedzí priesaku. Takže hrozí, že divadlo Aréna bude podmočené," informoval.
Kraj na sociálnej sieti v pondelok popoludní informoval, že budova divadla zatiaľ nie je priamo ohrozená a je v suchu.
Divadlo je podľa neho okrem vriec s pieskom chránené aj protipovodňovými zábranami. "Všetko máme dohodnuté tak, aby sme minimalizovali riziko. Sme vraj najlepšie zabezpečení široko ďaleko," vyhlásil riaditeľ divadla Juraj Kukura.
V domove sociálnych služieb v stupavskom kaštieli zabezpečil kraj stravovanie klientov, bolo ich podľa Drobu približne 166.
"Nálada v zariadení je našťastie dobrá, ako keby kríza ľudí zomkla," povedal s tým, že v pondelok dôjde k prvej obmene personálu. "Objem vody, ktorý prišiel aj do stupavského kaštieľa, aj do stupavského parku, bol enormný. Museli sme sťahovať celé prízemie, kde bolo približne po pás vody, to znamená meter dvadsať vody priamo v našom objekte, tak sme ho sťahovali kompletne na prvé a druhé podlažie," povedal s tým, že šlo o administratívne priestory a kuchyňu, ktorá bude nepoužiteľná najbližších pár týždňov.
V okrese Senec je podľa šéfa BSK výška hladiny vody už stabilizovaná, postupne klesá. V okrese Pezinok naďalej platí tretí stupeň.
"Boli zatopené niektoré obytné domy, ide hlavne o stekanie prívalovej dažďovej vody z Malých Karpát," informoval.
Najväčší problém podľa neho pretrváva v okrese Malacky. V obci Láb, kde je rieka Malina, sú na mieste vojaci aj hasiči. Hladina miestneho potoka klesla aj vo vojenských lesoch pri Malackách. V obci Kuchyňa tečie jej stredom obrovská rieka. Situácia v Lozorne je stabilizovaná. Železničná trasa z Kuchyne do Rohožníka nie je prejazdná.
Droba tiež informoval, že oba cyklomosty ponad rieku Morava, teda VysoMarch a Cyklomost slobody, sú uzavreté. Zatvoria sa aj parky v Malinove a Stupave. Škody na budovách zatiaľ odhaduje na viac ako milión eur.