V Bratislave v pondelok dažde ustali a miestami aj svietilo slnko, ale hladina Dunaja stále stúpa. Najvyššia by mala byť od pondelka večera do nasledujúceho dopoludnia.
Hladina Dunaja v pondelok večer dosahovala 940 centimetrov, teda viac, ako sa očakávalo ráno. Predpokladá sa, že najvyššia bude v utorok ráno, a to 952 centimetrov.
Zatopené je Tyršovo nábrežie, promenáda pri nákupnom centre na nábreží Dunaja aj Fajnorovo nábrežie.
Slovenský vodohospodársky podnik na kritických miestach v Devíne, Karlovej Vsi a v centre namontoval mobilné hradenie. Dimenzované je na storočnú vodu, teda na 1013 centimetrov, ak by bolo treba, dá sa ešte zvýšiť.
Mestská časť Devín bola v pondelok popoludní odrezaná od mesta, kyvadlovú dopravu zabezpečovali vojenské transportéry. Hrozilo čiastočné odpojenie od elektriny.
Situácia bola naďalej kritická aj v Devínskej Novej Vsi, kde v nedeľu evakuovali stovku obyvateľov.
Slovensko malo v pondelok za sebou poslednú vlnu zrážok, počas ktorej padlo päť až 25 centimetrov vody. Na stanici Pernek od štvrtka padlo vyše 380 milimetrov, čo je priemerný polročný úhrn. Na ďalších staniciach to bolo najviac 250 milimetrov, v Bratislave 220 milimetrov.
Tlaková níž sa podľa meteorológov presunie nad Taliansko, v utorok sa ešte čaká oblačnosť, ale zrážky len ojedinele. Od stredy by mohlo prísť babie leto s teplotami od 19 do 24 stupňov.
Dunaj stúpa
Kým na menších tokoch po zrážkach voda postupne opadávala, Dunajom postupne priteká voda z povodia v Rakúsku a Nemecku.
„Na rakúskom úseku už prebehla kulminácia Dunaja a táto vlna sa presúva na náš úsek,“ hovorí hydrológ Peter Smrtník z SHMÚ.
Hladina je na úrovni tretieho stupňa povodňovej aktivity.

Z obľúbeného podniku Mark Twain v Karloveskej zátoke bolo vidno v pondelok len striešku. V jeho susedstve je mobilné hradenie.
„Hladina by nemala presiahnuť mobilné hradenie,“ hovoril o pondelkových predpovediach odborný riaditeľ Slovenského vodohospodárskeho podniku Marián Bocák. „Hradenia sú nainštalované na storočnú vodu, v prípade potreby je možné ich nadpojiť na tisícročnú vodu.“
Mobilné hradenie je aj na ďalších miestach, ktoré boli vyhodnotené ako rizikové a to na Devíne, v Starom Meste na Fajnorovom nábreží aj na Tyršovom nábreží. Všade sú pripravení na storočnú vodu, ktorá by však nemala prísť.
Na Rázusovom nábreží museli pri stavbu hrádzi odrezať vlajkové stožiare pri hrobe neznámeho vojaka, informovalo o tom Staré Mesto. Nespĺňali bezpečnostné normy, keďže stáli menej ako 10 metrov od stáleho protipovodňového múru.

Na petržalskej strane Dunaja bolo zaliate Tyršovo nábrežie a hrozilo podmočenie novootvoreného divadla Aréna, povedal v pondelok župan Juraj Droba z SaS.
„Momentálne sú už v teréne silové zložky, ktoré nám pomáhajú obložiť pieskovými vrecami celé okolie budovy,“ hovoril. Piesok však nezamedzí priesaku, pripomenul.
Na južnom úseku Dunaja, v Štúrove, má rieka kulminovať až zo stredy na štvrtok.
Kritický Devín a Devínska Nová Ves
Situácia bola kritická v Devíne, kde sa do Dunaja vlieva Morava. V pondelok popoludní bol Devín uzavretý z oboch prístupových strán pre verejnú aj osobnú dopravu.
„Pre protipovodňové zábrany je cesta medzi dvoma mestskými časťami neprejazdná,“ informoval hovorca magistrátu Peter Bubla. Z druhej strany je Devínska cesta pre pád svahu uzavretá už niekoľko dní.
Kyvadlová doprava funguje len cez Devínsku Novú Ves na transportéri. Odtiaľ už môžu využiť autobus 29 s pozmenenou trasou.

Starostka Devína Jana Jakubkovič dala príkaz na evakuáciu najviac ohrozených obyvateľov z Devínskej cesty.
„Voda spôsobila veľké problémy na Slovanskom nábreží, kde sú síce vybudované zábrany, ale spodné vody nám ich úplne prerazili,“ hovorí.
Časť Slovanského nábrežia bude odpojená od elektrickej energie. Zrejme pôjde o verejné osvetlenie a niektoré rodinné domy napájané zo vzdušného vedenia na nábreží. V ohrozenom území je aj prečerpávajúca stanica pre kanalizáciu, mestská časť hľadá náhradný zdroj elektriny.
V Devíne Červený kríž pomáha so stravou pre vojakov, hasičov aj niektorých seniorov. „Podarilo sa nám sem dostať aj záchrannú službu pre prípad potreby, ten transport je totiž časovo náročnejší,“ dodáva starostka.

V Devínskej Novej Vsi v nedeľu evakuovali obyvateľov Mlynskej ulice a časti Istrijskej. Samospráva vyzvala obyvateľov z lokality Na hriadkach, aby si zabezpečili obydlia a majetok pred prípadným zaplavením.
„Hladina stúpa, ale situácie nie je taká kritická, ako v nedeľu na toku Mláka,“ hovorí starosta Dárius Krajčír.
Profesionálni aj dobrovoľní hasiči v pondelok v Devínskej Novej Vsi pokračujú s prečerpávaním vody veľkoobjemovými čerpadlami, informoval krajský hovorca hasičov Štefan Koči.
Pohyb po Bratislave treba obmedziť
Župan Juraj Droba upozornilo, že župné budovy majú zatopené pivnice. Týka sa to niekoľkých škôl, škody zatiaľ odhaduje na viac ako milión eur.
Na území hlavného mesta sa pokračovalo v odstraňovaní následkov počasia, vrátane vyvrátených a polámaných stromov či poškodeného trakčného vedenia.
„Rozsah škôd po meste je rozsiahly a všetky následky určite nie je možné odstrániť hneď,“ povedal hovorca magistrátu Bubla.
Mnohé stromy už majú podmočené korene a môžu spadnúť aj pri slabšom vetre. Naďalej preto treba počítať s dopravnými obmedzeniami a obmedziť pohyb po meste na nevyhnutný.
Mimoriadne vážna zostáva situácia v bratislavských mestských lesoch, kde popadali stovky stromov, sú strhnuté a poškodené viaceré lávky a zaliata Partizánska lúka. Hlavné mesto opätovne vyzýva obyvateľov, aby do lesov nechodili, ale vyhýbali sa aj verejným parkom.
Staré Mesto dočasne zatvára Grasalkovičovu (Prezidentskú), Medickú a Slubekovu záhradu.

V hlavnom meste sú tisícky vyvrátených stromov, cez víkend spadol strom na Hviezdoslavovom námestí, stromy vyvrátilo aj na Trnavskom mýte.
Mestská hromadná doprava po nedeľných výpadkoch v pondelok premávala bez väčších obmedzení len s miernymi úpravami.
Železničná doprava sa skomplikovala najmä na cezhraničných linkách s Českom, kde boli viaceré vlaky odrieknuté alebo mali výrazné meškanie. Pre nepriaznivé počasie až do odvolania nepremávajú vlaky do Viedne.
Areál Bratislavského hradu bol v pondelok uzatvorený. V nedeľu sa tam zrútil jeden z oporných múrov.
„Žiadne iné škody ani ohrozenie zdravia nenastali. Areál hradu bol v čase zrútenia uzavretý a dotknutá časť zostane verejnosti neprístupná aj v nasledujúcich dňoch,“ informovala kancelária Národnej rady.
Povodne zasiahli aj bratislavskú zoologickú záhradu, kde museli evakuovať zvieratá. Zostane dlhšie zatvorená a na opravy spúšťa internetovú zbierku.
Morava sa stabilizuje
Na rieke Morava už bola stabilizovaná situácia, výška hladiny závisí od prítoku malých riek.
Kulminácia by mala trvať dlhšie, podľa hydrológa Petra Smrtníka by nemala dosahovať kritické hodnoty. „Dobrou správou pre Moravský Svätý Ján je, že české vodné dielo Nové Mlyny stále vypúšťa stabilný prietok,“ povedal.
V pondelok ráno meteorológovia upozornili tiež, že kým hladina Moravy v hornej časti už stúpa len mierne, v dolnej časti nad sútokom s Dunajom je vzostup stále výrazný.
V Stupave, kde sa v nedeľu vylial Stupavský potok, sa povodňová situácia zlepšila a zatiaľ je stabilizovaná. Zóna okolo parku kaštieľa zostáva zaplavená. Povodeň zasiahla aj Domov sociálnych služieb a zariadenie pre seniorov Kaštieľ. Klientov evakuovali na vyššie poschodia.
Situácia sa zlepšovala aj v Malackách, kde evakuácia obyvateľov bývajúcich v blízkosti potoku Malina nebola zatiaľ potrebná.
„V súčasnosti sme mierni optimisti, keďže hladina nádrže v Kuchyni, z ktorej priteká voda do jedného z rybníkov pri meste, i hladina samotných rybníkov klesla,“ povedala v pondelok hovorkyňa Malaciek Ľubica Pilzová.
Na hraničnom priechode Brodské – Lanžhot pre vysokú hladinu rieky Morava úplne uzatvorili most. Väčšina ciest na Záhorí, ktoré boli počas víkendu zaliate vodou a uzavreté, bola už prejazdná.