BRATISLAVA. Kým na Morave bude situácia pokojnejšia, než sa predpokladalo, a k vyliatiu rieky zrejme nedôjde, na Dunaji sa situácia čoskoro skomplikuje. Je to spôsobené tým, že dažďová aktivita nad Českom sa posunula viac na západ, viac vody k nám teda príde z Nemecka a z Rakúska Dunajom.
Od nedele rána bude na Dunaji vyhlásený tretí výstražný stupeň. Povodňová komisia ju podľa ministra životného prostredia Tarabu vyhlási na žiadosť vodohospodárov, ktorí chcú ohradzovať Dunaj.
Tretí povodňový stupeň je vyhlásený aj na rieke Morava. Oproti informáciám z piatku však zrejme nehrozí, že sa bude rieka riadene vylievať.
Naďalej platí, že sa na Slovensku očakávajú vysoké úhrny zrážo k v noci zo soboty na nedeľu. Meteorológovia upozorňujú aj na silný vietor, ktorý môže lokálne dosiahnuť rýchlosť 100 km/h.
Výška hladín by mala podľa hydrológov Slovenského hydrometeorologické ústavu kulminovať v pondelok.
Kritická Bratislava
Výška hladiny Dunaja v Bratislave by mohla dosiahnuť 910 cm, čo je úroveň, ktorá by mohla spôsobiť zaplavovanie Bratislavy, informoval po zasadnutí povodňovej komisie minister Tomáš Taraba.
V súvislosti s 3. tretím stupňom povodňovej aktivity, ktorý bude na Dunaji vyhlásený v nedeľu o šiestej ráno, Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) začína s prípravami ohradenia Dunaja na viacerých miestach.
V sobotu sa protipovodňové hradenie ukladali na niektorých miestach pozdĺž rieky Morava, medzi Devínom a Devínskou Novou Vsou, informoval magistrát Bratislavy.
V nedeľu ráno budú vodohospodári ohradzovať Dunaj v okolí Karloveskej zátoky a v Devíne. Pred obedom sa predpokladá realizácia hradenia aj v Starom Meste, na úrovni Rázusovho a Fajnorovho nábrežia.
Problémy sa očakávajú v lokalitách ako napríklad Slovanské nábrežie v Devíne. Mesto informovalo, že záchranné zložky a miestne úrady budú komunikovať s obyvateľmi, ktorých nehnuteľnosti sa nachádzajú v záplavových územiach. Aktuálne prognózy nepredpokladajú zatopenie samotnej Devínskej cesty.
V centre mesto uzavrelo parkoviská na brehoch Dunaja na Tyršovom aj Fajnorovom nábreží. Od sobotného večera bude uzavretá aj Viedenská cesta.
Na vysokú vodu sa pripravujú aj vo vodáckom klube Dunajčík, ktorý sídli na petržalskom Lide.
„Pripravuje sa na zaplavenie budov, evakuujeme lode,“ hovorí kapitán klubu Martin Mišík. Lodenica klubu bola ohrozené záplavami už v minulosti. „Dúfame, že tá budova vydrží, mali by tam byť desiatky cm vody,“ dodáva Mišík.
Situáciu na Dunaji ovplyvní aj manipulácia na vodnom diele Gabčíkovo, kde momentálne funguje sedem turbín z ôsmich. „Siedma turbína vykazuje istú mieru vibrácie, nedá sa vylúčiť, že sa vypne,“ upozornil na sobotnom tlačovom brífingu Taraba. Večer vodohospodári informovali, že v prevádzke je šesť turbín.
Od nedele sa na rieke končí aj premávka lodí, čo by malo uľahčiť riešenie prípadných problémov na Gabčíkove.
Morava a Česko
Na rieke Morave platí tretí stupeň povodňovej aktivity. V predchádzajúcich dňoch sa hovorilo o možnom vyliatí rieky či evakuáciách, situácia nakoniec zrejme bude pokojnejšia.
Od piatka tu prebiehali preventívne práce, dočasná protipovodňová hrádza je v Kopčanoch, v Malackách je v pohotovosti záchranná brigáda.
„Vyzerá to, že nebudeme musieť pristúpiť k riadenému vyliatiu rieky Morava,“ skonštatoval na brífingu minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.
Hladina Moravy v oblasti Gbely-Adamov. Autor: TASR
Aj keď sobotné odhady vyzerajú oproti piatkovým mierne optimistickejšie, do hry môže podľa hydrológa Petra Smrtníka zo SHMÚ vstúpiť manipulácia na rieke Dyje, ktorá sa do Moravy vlieva na trojhraničí.
Nepriaznivé počasie tu komplikuje dopravu, cesta smerujúca k hraničnému priechodu Moravský Svätý Ján - Hohenau je uzavretá.
Počasie spôsobilo výrazné problémy v Českej republike. Kvôli extrémnym dažďom a vetru bolo v sobotu ráno bez elektriny vyše 63 000 domácností, pričom problémy sú najmä na severe Čiech. V niektorých obciach už dochádza aj k evakuáciám. Moravskosliezsky kraj na severovýchode Česka vyhlásil stav nebezpečenstva. Kvôli popadaným stromom či z preventívnych dôvodov nepremávali v sobotu ráno vlaky na asi desiatke tratí v Česku.
Pozor na silný vietor
V oblasti Záhoria a Malých Karpát do soboty kumulované zrážky dosiahli 160 milimetrov, v sobotu poobede bolo najviac namerané v Perneku a to 192 milimetrov zrážok.
Najvyššie úhrny sa očakávajú v priebehu sobotňajšej noci. V oblasti Malaciek podľa meteorologičky Jany Potánkovej prekročia hranicu 230 milimetrov. Intenzívne prší nielen na Záhorí, ale aj na severe Žilinského kraja a na Spiši.
V platnosti sú aj výstrahy pred silným vetrom pre západné Slovensko a oblasť Žiliny. „Najsilnejší vietor sme do tejto chvíli zaznamenali na staniciach v Slovenskom Grobe a v Bratislave na letisku, kde fúkal vietor 55 až 60 km/h a v nárazoch 70 km/h,“ povedala Potanková.
Silný vietor v kombinácii s premočenou pôdou môže spôsobiť padanie stromov. Bratislavskí hasiči a záchranári už v súvislosti so zlým počasím zasahovali viac ako 120-krát. Riešili najmä spadnuté stromy z ciest, chodníkov a vozidiel a odčerpávali vodu zo zaplavených ulíc či pivníc rodinných a bytových domov.