Hladina rieky Dyje v Břeclavi je vyššia ako zvyčajne, k okraju hrádze má však zatiaľ ďaleko.
Zbyňek Fryčák, majiteľ záhradníctva hneď v susedstve rieky, v piatok ukazoval, kam až siahala pri posledných povodniach v roku 2006.
„Vtedy vodohospodári začali vypúšťať vodu, až keď nevedeli, čo s ňou. Teraz sa pripravujú dopredu, organizácia je lepšia,“ hovorí Fryčák.
Momentálne obavy zo záplav nemá. Popri rieke v posledných rokoch pribudli protipovodňové opatrenia, Fryčák má pocit, že sú oveľa lepšie pripravení. „My sa vody nebojíme."
Do Moravy sa Dyje vleje o 18 kilometrov nižšie. Rieka, ktorá tvorí slovensko-české pohraničie, sa v najbližších dňoch zrejme vyleje.
V piatok v priebehu dňa je situácia v obciach pri Morave zatiaľ pokojná.
Hladina rieky v dôsledku intenzívnych dažďov od štvrtka stúpa, keďže však začínala na veľmi nízkych hodnotách, kritickú hranicu zatiaľ nedosiahla.
Cez víkend však môže dosiahnuť výšku viac ako šesť metrov a prekročiť tretí stupeň povodňovej aktivity.
Denník SME sa bol v piatok pozrieť na situáciu v obciach pri Morave aj za hranicami v Česku.
Česko vypúšťa priehrady
V Česku sa očakáva ešte vyšší úhrn zrážok ako u nás. Výstraha pred extrémnymi povodňami platí takmer na celom území.
Krajina má pred sebou podľa českého premiéra Petra Fialu náročné dni a niekde treba očakávať aj storočnú vodu.
Českí hasiči pripravujú vrecia s pieskom a ďalšie vybavenie, podľa českého ministra vnútra Víta Rakušana posilnili operačné centrá, aktivizujú sa zbory dobrovoľných hasičov. Česi sa v ohrozených oblastiach zároveň pripravujú na evakuáciu.
Slovenský minister životného prostredia Tomáš Taraba vo štvrtok po rokovaní krízového štábu povedal, že čím viac sa z Moravy vyleje na území Česka, tým menej kritická bude situácia na Slovensku.
Pri Morave sa nie je ako pripraviť
Na Slovensku sa očakáva, že sa vyleje rieka Morava, v obciach na Záhorí sú zatiaľ pokojní.
Starosta Brodského Vladimír Kocúr hovorí, že ako obec sa na veľkú vodu nemajú ako pripraviť. "Keď sa Morava vyleje, s tým nemôžeme urobiť nič.“ V pohotovosti sú hasiči, obecní zamestnanci, aj dobrovoľníci.
Kocúr však neočakáva, že by im voda mohla počas víkendu spôsobiť vážnejšie problémy. Medzi riekou Moravou a obcou je staré koryto, ktoré by časť vody zachytilo. Od obce je to ešte asi kilometer. Nemyslím, že by to došlo do takej fázy, že by nás zalialo.“
Obec ľudí vyzvala, aby do konca víkendu obmedzili spotrebu vody, lebo hrozí preťaženie kanalizačného systému.
Obec Záhorská Ves má na internetovej stránke návod, ako pri povodni postupovať .
„V prípade kritického nedostatku času zanechajte akékoľvek činnosti a rýchlo sa odoberte na bezpečné miesto (kopec, vyšší svah a podobne),“ znie prvý pokyn.
Morava pri obci však bola v piatok popoludní pokojná. Premávala aj kompa, ktorá spája Záhorskú Ves s rakúskym Angernom.
Z rakúskej strany breh rieky lemujú rybárske chatky s veľkými rámovými sieťami v tvare štvorca. Postavené sú na vysokých drevených nohách.
V obci je zriadený centrálny sklad piesku, ktorý sa v prípade povodní používa na plnenie vriec, slúžiacich ako zábrany. V pohotovosti je hasičská technika. Zástupca starostu Pavol Danihel očakáva, že situácia sa začne zhoršovať v sobotu.
Podobne to v piatok vyzeralo aj vo Vysokej pri Morave, ktorá tiež leží priamo pri rieke.
V Bratislave v piatok zasadala povodňová komisia.
Predpovede spresňujú
V Bratislave v piatok zasadala povodňová komisia. Minister Taraba vyhlásil, že keď sa Morava začne vylievať, začnú z nej riadene vypúšťať vodu.
Krízový štáb poveril hasičov a vodohospodárov výberom vhodnej lokality, kam by sa dala riečna voda vypustiť mimo obývaných oblastí.
Hasiči a záchranári presunuli techniku záchrannej brigády v Humennom a v Žiline do Malaciek. Šéf Hasičského a záchranného zboru Adrián Mifkovič informoval, že hasiči inštalujú mobilné hrádze na vybraných slabých miestach.
Krízový štáb sa opäť stretne v sobotu.
Meteorológovia očakávajú, že intenzívne zrážky budú pokračovať do pondelka. Oproti prvým prognózam padne viac vody, ako sa očakávalo.
Najvýdatnejšie dažde zasahujú Záhorie, kde podľa meteorologičky Nikolety Hruškovej zo SHMÚ do pondelka spadne 230 milimetrov. Do piatkového popoludnia na Záhorí zaznamenali 60 - 110 milimetrov.
Najvyšší úhrn bude počas dňa v sobotu a v noci zo soboty na nedeľu. „V nedeľu budú mať zrážky klesajúcu intenzitu,“ hovorí Hrušková.
V Bratislave sa očakáva úhrn 180 milimetrov, zatiaľ padlo 50 - 60 milimetrov. Hlavné mesto vyhlásilo mimoriadnu situáciu a uzavrelo parkovisko na Tyršáku.

Meteorológovia varujú najmä pred silným vetrom, ktorý môže vyvracať stromy z premočenej pôdy. Výstrahu pred vetrom SHMÚ rozšíril na celé západné Slovensko a oblasť Žiliny.
Kritická môže byť podľa hydrológa Petra Smrtníka situácia aj na Kysuciach či Považí, kam pritekajú rieky z Česka. Hydrológovia tiež sledujú Malý Dunaj.
Situáciu na Dunaji môže odľahčiť manipulácia na vodnom diele Gabčíkovo, nedotkne sa však Devína. Zvýšená hladina sa bude posúvať Dunajom až do štvrtka.