Minister životného prostredia Tomáš Taraba a minister vnútra Matúš Šutaj Eštok po zasadnutí krízového štábu k počasiu. Zdroj: TASR
Záplavy v dôsledku silných zrážok hrozia v najbližších dňoch najmä na Záhorí v povodí rieky Morava.
Hladina Moravy a Dunaja je zatiaľ nízka, zvýšiť sa má v najbližších dňoch.
Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) zvýšil hydrologickú výstrahu na tretí stupeň pre štyri okresy na Záhorí (Myjava, Skalica, Senica a Malacky).
Pre zvyšok severozápadného Slovenska platí naďalej výstraha druhého stupňa.
Hydrológ Peter Smrtník zo SHMÚ upozornil, že pre hornú časť slovenského úseku Moravy v okolí Moravského svätého Jána môže výška hladiny prekročiť tretí povodňový stupeň.
V okolí Moravy treba rátať s tým, že sa rieka vyleje.
„Ide o 80-kilometrový úsek, nedá sa po celom území postaviť piesková hrádza,“ povedal na tlačovej konferencii po zasadnutí krízového štábu v priestoroch Záchrannej brigády Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Malackách minister životného prostredia Tomáš Taraba (SNS).
Krízové riadenie priebežne komunikuje so starostami jednotlivých obcí.
Taraba oznámil, že už v predstihu vyhlásia druhý stupeň povodňovej aktivity. Toto opatrenie má uľahčiť spoluprácu jednotlivých zložiek.
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok povedal, že v prípade potreby je pripravená zasiahnuť aj armáda. Preventívne opatrenia budú podľa neho prebiehať dnes a zajtra. V ďalších dňoch pohyb techniky bude komplikovať silný vietor.
Najkritickejšia situácia sa očakáva od soboty večera. Od utorka by hladina riek mala opäť klesať.
Morava sa vyleje
Podľa údajov zo štvrtkového rána riekou Morava na hranici s Českom preteká 35 m3 za sekundu, v najbližších dňoch sa ráta s tým, že sa prietok zvýši na 1000 m3 za sekundu. „Ak by Morava dosiahla prietok 1500 m3 za sekundu, môže to ohroziť celé Záhorie,“ povedal Taraba.
Na povodne sa podľa neho treba pripraviť aj v Devíne, kde sa rieka Morava vlieva do Dunaja. Ten je záplavovou oblasťou sám osebe. Vodohospodári dnes na Devíne začínajú s výstavbou mobilných hrádzí.

Veľké povodne hrozia najmä v Českej republike. Platí pritom, že čím viac vody sa z Moravy vyleje v Česku, tým menej kritická bude situácia na Slovensku, povedal Taraba.
Český minister vnútra Vít Rakušan ľuďom v ohrozených zónach odporučil, aby si pripravili evakuačný kufor. Na Slovensku podľa ministra Tarabu majú byť na prípadnú evakuáciu pripravení hlavne starší ľudia v obciach na Záhorí.
Na kritických bodoch budú nasadené mobilné hrádze, hasičský zbor disponuje hrádzami v dĺžke šesť a päť kilometrov, podľa prezidenta HaZZ Adriána Mifkoviča musia ešte vytypovať najvhodnejšie miesta, kde ich umiestniť.
V Dunaji by situácia mala byť pokojnejšia. V okolí Bratislavy bude druhý povodňový stupeň, dolná časť Dunaja je v prvom stupni. Problémy môžu byť na Devínskej ceste.
„Musíme sledovať situáciu aj na Malom Dunaji, koľko sa bude prepúšťať z hlavného toku,“ pripomína hydrológ Peter Smrtník.
Rekordné ochladenie
Meteorológovia očakávajú na západe a severozápade Slovenska vytrvalý a silný dážď s celkovým úhrnom zrážok od štvrtka do nedele 100 až 170 milimetrov, ojedinele aj viac. Smerom na východ bude úhrn zrážok ubúdať.
Takýto výdatný dážď podľa SHMÚ ukončí suché obdobie v stredoeurópskom regióne a spôsobí aj výrazný vzostup vodných hladín a riziko povodní.

„Už dnes sa nad našim územín začal vlniť studený front, ktorý ovplyvnil západ Slovenska,“ povedal meteorológ Cyril Siman zo SHMÚ. Situácia sa bude komplikovať.
Maximálna teplota vzduchu bude cez víkend len 9 - 15 °C, čo sú SHMÚ vzhľadom na ročné obdobie považuje za mimoriadne až extrémne nízke hodnoty. Najchladnejší bude krajný západ.
„Pocit chladu bude znásobovať aj severozápadný vietor, ktorého nárazy môžu najmä na juhozápade presahovať 80 km/h, čo pri výdatnom daždi a nízkej teplote povedie k veľmi nepriaznivým podmienkam,“ varujú meteorológovia.
„Táto situácia sa ukončí z pondelka na utorok, potom sa začne otepľovať,“ hovorí Siman. „Druhá polovica týždňa bude v normálnom počasí.“