BRATISLAVA. Po týždňoch horúčav sa Slovensko pripravuje na prudkú zmenu počasia. Podľa predpovedí má na severozápade v najbližších štyroch dňoch spadnúť veľké množstvo zrážok, očakáva sa aj silný vietor a výrazné ochladenie.
Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) zatiaľ vydal meteorologické výstrahy druhého stupňa pre oblasť severozápadného Slovenska. Hydrologické výstrahy druhého stupňa platia pre Záhorie a okresy dolnej a hornej Nitry.
Od štvrtka do pondelka môže podľa meteorológov na západe a severozápade spadnúť 120 až 180 milimetrov zrážok.
Najhoršia situácia bude v okresoch na pohraničí s Moravou. „Zrážky nebudú padať v búrkach, očakávame trvalý súvislý dážď najmä v piatok počas celého dňa, ďalšia výdatná vlna zrážok príde zo soboty na nedeľu v noci,“ hovorí meteorologička Paulína Valová zo SHMÚ.
Hydrológovia očakávajú výrazný vzostup vodnej hladiny. „Je možné, že presiahneme tretí stupeň povodňovej aktivity, najmä na rieke Morava,“ hovorí hydrológ Peter Smrtník zo SHMÚ.
Zrejme však nepôjde o výrazne vymykajúcu sa situáciu, podobnú sme zažili v júni či na Vianoce minulého roka.
Minister životného prostredia Tomáš Taraba (SNS) v stredu uviedol, že zvolá krízový štáb. „Protipovodňové opatrenia na Devíne sa budú zo strany Slovenského vodohospodárskeho podniku pripravovať v najbližších chvíľach,“ povedal Taraba. V prípade potreby bude podľa ministra plne súčinná aj armáda.
Prietok na Dunaji sa odhaduje na úrovni 8000 kubických metrov. Vo vodnej elektrárni Gabčíkovo bude podľa ministra v prevádzke sedem turbín, ôsma turbína prechádza servisom.

Dážď, vietor a zima
Čo je storočná voda
Storočná voda je voda, ktorá sa v dlhodobom rade môže teoreticky vyskytnúť s pravdepodobnosťou raz za sto rokov, tisícročná raz za tisíc rokov. Je však definovaná najmä veľkosťou prietoku.
Storočná voda na Dunaji v Bratislave je pri prietoku 11-tisíc m3 za sekundu a tisícročná voda pri prietoku 13-tisíc m3 za sekundu, podľa iných prepočtov až 14-tisíc m3.
Výška hladiny Dunaja pri storočnej vode nie je vždy rovnaká, pretože koryto Dunaja je veľmi premenlivé.
Prichádzajúce zrážky sú podľa meteorologičky Paulíny Valovej spôsobené tlakovou nížou, ktorá vzniká nad Jadranským morom a spolu so studeným frontom postupuje cez Balkán až nad Karpatskú oblasť. Okrem nás výrazné zrážky zasiahnu aj časť Česka a Rakúska, teda povodia riek Morava a Dunaj, ktoré pritekajú k nám.
Na Slovensku zrážky najvýraznejšie pocíti západ krajiny, čím ďalej na východ, tým bude zrážok menej. Meteorologické výstrahy platia do pondelka, hydrologické na Záhorí až do budúcej stredy.
Podľa hydrológa Petra Smrtníka to zatiaľ nevyzerá, že hladina Dunaja dosiahne extrémne hodnoty, na Morave je vyšší stupeň povodňovej aktivity trochu pravdepodobnejší. „Na Dunaji to zatiaľ na storočnú vodu nevyzerá, skôr na 5- až 10-ročnú, na Morave tak na 10-ročnú,“ odhaduje hydrológ s tým, že situáciu treba ďalej sledovať.
„Pozornosť musíme venovať aj menším tokom najmä na Záhorí či na hornej Nitre, kde môžu byť prekročené tretie stupne povodňovej aktivity,“ pripomína Smrtník.
Výdatné dažde by nemali mať dlhé trvanie. „Je to otázka niekoľkých dní, potom zrejme dôjde k poklesu,“ dodáva Smrtník.
Rekordy však môžu prísť v ochladení. „Na západe Slovenska je vysoká pravdepodobnosť, že budú atakované rekordy chladného dňa v piatok, prípadne v soboru a nedeľu,“ hovorí Valová. Meteorologička očakáva teploty od 9 do 14 stupňov, čo je hlboko pod dlhodobým priemerom.
Na hrebeňoch Vysokých a Nízkych Tatier dokonca očakáva cez víkend sneženie. „Vo výške 1900 - 2000 metrov môže pribudnúť 10 - 30 centimetrov nového snehu.“
Pripravujú sa
Slovenský vodárenský podnik (SVP) monitoruje situáciu na vodných tokoch a vodných stavbách. Protipovodňové opatrenia spočívajú v monitoringu, prípadne zvýšenom odtoku z nádrží a v krajnom prípade aj realizáciou preventívnych zábran na kritických miestach.
„V týchto chvíľach vodné stavby, ktorých má SVP v správe viac ako 300, dokazujú svoje opodstatnenie,“ tvrdí Marián Bocák zo SVP. „Po suchom období sú pripravené akumulovať vodu z prípadných zvýšených prítokov tak, aby ochránili územie pred povodňami a zároveň s 'našetrenou' vodou mohli v čase nedostatku dotovať potreby užívateľov pod stavbami a zároveň zachovať život v riekach.“
Minister Taraba verí, že situáciu zvládnu niekde na úrovni druhého stupňa povodňovej aktivity. Zároveň verí, že to dopadne tak, ako v prvom polroku tohto roka, keď manažovali vysoké prietoky vody na Dunaji a Slovensko na tom podľa jeho slov zarobilo.
V stredu zároveň zasadal aj krízový štáb hlavného mesta Bratislavy. Podľa hovorcu magistrátu Petra Bublu je Bratislava v kontakte so Slovenským vodohospodárskym podnikom, v ktorého kompetencii je inštalácia protipovodňových zábran. Na pomoc sú pripravení poskytnúť vlastné kapacity aj Mestskú políciu.
„Zabezpečené a v pohotovosti máme aj kapacity na odsávanie vody z podchodov, podjazdov a povrchov ciest, zametacie vozidlá a tiež pilčíkov pre potrebu odstraňovania popadaných drevín,“ tvrdí Bubla. Nevylučuje však, že pri aktuálnej predpovedi môžu nastať lokálne situácie, keď budú dočasne zatopené niektoré komunikácie, podjazdy či podchody.
Situáciu sledujú aj vodáci
Situáciu pozorne sledujú aj vo vodáckom klube Dunajčík, ktorý sídli na petržalskom brehu v časti Lido.
„Sledujeme prognózy aj z Dolného a Horného Rakúska. Očakávame síce výrazný vzostup Dunaja, ale začíname nízko, takže momentálne sa zdá, že by nás to nemalo ohrozovať,“ hovorí kapitán klubu Martin Mišík.
Posledná výrazná povodeň v roku 2013 klub takmer pripravila o lodenicu. Záplavy sa na Dunaji objavujú v pravidelných cykloch, pre lodenicu v súčasnej podobe môže byť každá nasledujúca veľká záplava posledná.
Extrémne zrážky s úhrnmi v rozmedzí od 150 do 250 milimetrov očakávajú aj v Česku.
Český hydrometeorologický ústav vydal výstrahu najvyššieho stupňa najmä pre východnú časť krajiny. Červená výstraha tak platí pozdĺž celej hranice so Slovenskom, informovala spravodajkyňa TASR v Prahe.
Od piatkového večera očakávajú aj výrazné vzostupy hladín vodných tokov. „Najvyššie vzostupy s početným prekročením tretieho povodňového stupňa predpokladáme až počas soboty a nedele,“ uviedli českí meteorológovia pre TASR.
Rušia sa podujatia
Pre nepriaznivé počasie sa už rušia viaceré víkendové podujatia. Mesto Trnava zrušilo Tradičný trnavský jarmok, ktorý sa mal konať od štvrtka do nedele. Pri silnom vetre sa podľa samosprávy nedá zaručiť bezpečnosť predajných stánkov a ich ukotvenia.
V Bratislave sa rušia Dni Vajnôr a Festival vodníkov v Karlovej Vsi, Dopravný podnik Bratislava (DPB) zase presúva svoj Deň otvorených dverí o týždeň. Mestské lesy zrušili cyklistické preteky, zároveň zatvárajú bufety a rušia pobyty v altánkoch a domčekoch na strome či prenájom lodičiek.
Mestské lesy zároveň pre očakávaný silný vietor, pre ktorý môžu padať aj zdravé stromy, odporúčajú v najbližších dňoch vyhnúť sa návšteve lesoparku.
Otázne je zatiaľ konanie sa Račianskeho vinobrania. Podľa starostu Rače Michala Drotována sa rozhodne do štvrtkového poludnia.