BRATISLAVA. Ihly, striekačky, krádeže v obchodoch a ľudia, ktorí užívajú drogy priamo pod oknami panelákov.
Obyvatelia lokality 500 bytov pri Autobusovej stanici Mlynské nivy sú zúfalí, niektorí starší ľudia sa nákupnému centru v stanici radšej vyhýbajú a rodičia sa boja púšťať svoje deti von samy.
Obrátili sa preto na mestskú políciu aj starostu Ružinova, ktorý približne na týždeň objednal súkromnú bezpečnostnú službu za 14 746 2280 eur a policajti začali v skupinkách hliadkovať v uliciach, na čo sa tu už aktivita vraj utíšila.
Opakuje sa tak podobný scenár ako pri vysťahovaní kolónie ľudí bez domova z Astronomickej ulice koncom minulého roka - ľudí z lokality odstrašia, a tí sa časom objavia na novom mieste.
Existujú pri tom aj iné, trvalejšie riešenia, ktoré by štát aj mesto vyšli lacnejšie.
Za dvetisíc eur by vedelo združenie Vagus, ktoré pracuje s ľuďmi bez domova, zaplatiť 14 služieb terénnej práce, v rámci ktorej zabezpečujú odborné poradenstvo, sociálnu asistenciu, ošetrenie, poskytnúť potraviny, hygienické potreby a vodu.
V článku sa dočítate:
- ako situáciu prežívajú obyvatelia,
- čo susedom odkazujú drogoví užívatelia,
- prečo sa sem nasťahovali problémoví ľudia,
- ako v zahraničí pomáhajú aplikačné miestnosti
- čo robiť, keď sa na vašom sídlisku udomácnia užívatelia.
Chcú ich zastrašiť
V utorok 3. septembra ráno sa po uliciach prechádza skupina šiestich mestských policajtov, kontrolujú kríčky pri basketbalovom ihrisku. Okolo obeda naháňal muž, ktorý sa neskôr predstavil ako policajt v utajení, po sídlisku ďalšieho muža. Pristihol ho v mobilnej toalete na Skladištnej, zanechal tam po sebe len vrecko s kryštalickou látkou a škatuľku cigariet.
Susedia prítomnosť mužov zákona vítajú a veria, že „feťákov“ odstrašia.
Pod svojím menom hovoriť odmietajú, približne 30-ročná matka trojročného syna dostala už vyhrážku, že ju „dopichajú ihlou“. Drogových užívateľov sa bojí aj preto, že po sebe zanechávajú použité ihly pri detskom ihrisku, kam chodí so synom. Denníku SME poskytla aj video, na ktorom vidno skupinu piatich mužov, ktorí si na rozvodni zohrievali drogu na lyžici a naberali si ju do striekačky. Použité ihly už vyzbieralo združenie Odyseus.
Zhromažďovať sa tu začali asi od apríla a láka ich sem vraj neďaleká záložňa hneď pred vchodom do nákupného centra.

Tému spracoval vo svojej reportáži aj Denník N a napísal, že v záložni sa pravdepodobne vykupuje kradnutý tovar z nákupného centra. Na ponúkaný sortiment sa pozrel aj denník SME, vo výklade sú neodbalené stolné aj počítačové hry, hračky, elektronika a pomôcky pre psy.
Mladé rodiny tu bývajú len pár rokov, no staršie susedy reportérom SME povedali, že lokalita bola problémová, aj keď tu stála ešte stará autobusová stanica bez nákupného centra. Vtedy tu úradovali bitkárske skupiny mladých holohlavých mužov. Tri susedky, ktoré denník oslovil a ktoré z obáv o svoju bezpečnosť odmietli hovoriť pod svojím menom, uviedli, že súčasná situácia je najhoršia za posledných tridsať rokov.
Zamestnanci bezpečnostnej služby nákupného centra prítomnosť užívateľov na tomto mieste považujú za prirodzenú. Podobne to podľa nich vyzerá v okolí každého kasína aj vlakovej a autobusovej stanice v meste. V nákupnom centre užívateľov stretávajú od otvorenia, a nevšimli si, že by zamestnávateľ preto posilnil personálne stavy.
Tridsiatnička Jana, ktorej celé meno redakcia pozná, ale na želanie ho zmenila, sa snaží na problém pozerať z viacerých strán.
„Nie sú to, s prepáčením, nejaké svine, čo nám sem prišli robiť zle, ale chorí ľudia so závislosťou. Keď sa tu bude hliadkovať, presunú sa len zas inam - jednoduché riešenie proste neexistuje. Závislí ľudia tu budú, no keďže mám malé deti, nechcem, aby boli práve tu,” hovorí.
„ Najhoršie je, keď do toho spadneš ”
Samo (22) s Erikom (30) trávia väčšinu času v nákupnom centre. Je tam klíma a sucho, keď je pod mrakom, aj pripojenie na internet a môžu si tu nabiť mobil. Samo tvrdí, že do záložne nechodí, jeho kamarát odpovedať nechcel.