BRATISLAVA. Priznal sa na kameru, že sa v aute zrazil s cyklistom, na mieste bol aj svedok, ktorý nehodu čiastočne videl, polícia však napriek tomu prípad odložila. Svedka ani nekontaktovala a rozhodla, že nemá dostatok dôkazov.
Líder Elánu Jožo Ráž nateraz vyviazol bez sankcie. Zrazenému cyklistovi mal pritom podať pomoc a jeho odchod sa dá hodnotiť ako útek z miesta nehody. Podľa zákona za to hrozí buď pokuta od 300 do 1300 eur, alebo zákaz šoférovať od jedného do piatich rokov.
K nehode populárneho speváka a cyklokuriéra došlo začiatkom mája. Časť z nej videl Jakub Tomiš, ktorý na sociálnej sieti opísal, ako sa zrazili potom, čo sa rozbehli, keď naskočila na semafore zelená. Cyklista spadol a Ráž išiel bez zastavenia ďalej.
Priestupok
Zákonník ho opisuje ako konanie, ktoré ohrozuje záujem spoločnosti, pričom nejde ešte o trestný čin.
Stačí naň aj zavinenie z nedbanlivosti, ak zákon výslovne nehovorí, že je potrebné úmyselné zavinenie.
Tomišovu verziu potvrdil aj Ráž, keď ho konfrontoval redaktor televízie Markíza.
Ani z jedného svedectva sa nedá jasne určiť, kto zapríčinil nehodu. Problémom je, ako sa Ráž zachoval po tom, čo k nej došlo.
Na otázku, prečo nezastavil, pre Markízu odpovedal, že videl v spätnom zrkadle cyklistov pád a hneď mu bolo jasné, že pomoc nepotrebuje. Okrem toho nechcel vystupovať, pretože je „strašne populárny", a ľudia sa s ním chcú hneď fotografovať.
Zákon o cestnej premávke však nariaďuje jej účastníkom, aby v prípade nehody zastavili a uistili sa, či nedošlo k zraneniu, prípadne privolať záchranárov. Inak ide o priestupok.
Denník SME sa pokúsil skontaktovať aj so zrazeným cyklistom cez spoločnosť, pre ktorú rozváža, ale bez úspechu.
Po dvoch rokoch sa skutok nestal
Po medializovaní sa prípadom začal zaoberať krajský dopravný inšpektorát. Mesiac po nehode to pre SME potvrdil hovorca krajskej polície Michal Szeiff. Povedal, že objasňujú priestupok. Teraz je však prípad „uložený".
„V zákonnej lehote sa nepodarilo zistiť skutočnosti svedčiace o tom, že priestupok spáchala konkrétna osoba," hovorí Szeiff. Zákonná lehota trvá mesiac, odkedy sa polícia o priestupku dozvie.
Tomiš pre SME potvrdil, že ho polícia v tejto veci nekontaktovala.

Právnik Denis Ali z advokátskej kancelárie Jakuba Mandelíka však podotýka, že uložený prípad nie je skončený a správny orgán musí prihliadať na nové skutočnosti.
Priestupkové konanie je neverejné, takže podľa neho nie je jasné, aké dôkazy inšpektorát získal. Ak nemá dosť dôkazov na vyvodenie zodpovednosti voči konkrétnemu človeku, nemôže podľa advokáta postupovať inak, než vec uložiť.
„Uloženie veci nie je limitované, ale je nevyhnutné poznamenať, že priestupok nebude možné prejednať, ak od jeho spáchania uplynú dva roky," upozornil.
Cyklokoordinátor sa obáva arogancie
Národný cyklokoordinátor Peter Klučka je zo záveru polície sklamaný. O to viac, že sa ho dozvedá dva týždne potom, ako so štátnym tajomníkom ministerstva vnútra a policajným viceprezidentom riešil tému bezpečnosti na cestách.
„Bolo by dobré, ak by polícia ukázala, že aj na takéhoto človeka platí zákon," myslí si.
„Tento prípad bol medializovaný a koniec koncov sa k nemu vyjadril aj on sám. Teraz sa zrazu dozvedáme, že sa nič nestalo," hovorí Kľučka. "Opäť sme v období, že sa skutok nestal, pretože ide o niekoho, kto by nám nemusel byť po vôli, keby sme ho potrestali."
Cyklokoordinátor si myslí, že takýto záver prípadu môže podnietiť motoristov k väčšej arogancii.
