Pred rokom si koncert Slovenskej filharmónie pri fontáne Družba na Námestí slobody, ktorým sa Bratislava lúčila s dvojmesačným kultúrnym letom, prišlo pozrieť vyše šesťtisíc ľudí.
Tento rok bude vrcholom leta opäť Slovenská filharmónia. V nedeľu o piatej odohrá open-air koncert pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina.
V sobotu pri fontáne vystúpi večer o 19.30 hod. folklórny súbor Lúčnica. Živo bude na námestí už popoludní, keď sa medzi 15. hod. a 18.30 hod. predstaví desať bratislavských folklórnych súborov.
Bratislavské kultúrne leto má za sebou 49. ročník a podujatiami zaplnilo takmer celé mesto. Bratislavské kultúrne a informačné stredisko pri jeho organizácii spolupracovalo aj s nezávislými umelcami či združeniami, ktorých predstavenia podporilo cez otvorenú výzvu.
Systém podpory cez open call využíva stredisko niekoľkokrát do roka. Žiadateľom poskytnú technickú podporu či propagáciu.
V článku sa dočítate:
- ako bude vyzerať záver kultúrneho leta,
- ako funguje open call a čo BKIS záujemcom dokáže ponúknuť,
- ktorá scéna tento rok mimoriadne ožila.
Koniec leta pri fontáne
Námestie slobody je po obnove ideálnym miestom na letné outdoorové akcie. „Veľkorysosť tohto priestoru nám dovoľuje pripravovať program pre širokú verejnosť, oceňujeme jeho bezbariérovosť a dobrú dostupnosť,“ hovorí Zuzana Bleho Francúzová z BKIS.
Koncert Slovenskej filharmónie prinesie ochutnávku toho, čo sa dá počas roka zažívať v koncertnej sieni Reduty. Zaznejú diela slovenských i svetových skladateľov a aj filmová hudba. Zahrá 75-členný orchester, z odľahlejších častí námestia jeho vystúpenie budú diváci môcť sledovať na LED obrazovkách.
Tanečníkov z Lúčnice bude 55.
Vstup na podujatia je voľný, na námestí budú aj toalety a tri foodtrucky, kde si návštevníci môžu zakúpiť malé občerstvenie.

Aj Dúhový Pride na námestí počas leta organizačne podporilo BKIS. Začiatkom leta námestie hostilo aj Letné vegánske hody.
Pravidelným podujatím bol Tanec pri fontáne, kde sa stretávajú tanečníci latinsko-amerických tancov ako salsa, bachata a kizomba. Okoloidúcich, ktorí mali záujem, tancu priúčali lektori tanečných škôl.
Tanečníci sa pri fontáne tento rok ukážu ešte raz, v špeciálnej show 4. septembra.
Celý program vyskladaný cez open call
Po vyhlásení výzvy žiadatelia vyplnia formulár, kde opíšu, čo chcú organizovať a o aký typ podpory majú záujem, žiadosti potom vyhodnocuje odborná porota.
Systém podpory cez open call sa BKIS osvedčil. „Do našej pozornosti sa vďaka výzvam dostávajú amatérske zoskupenia, začínajúci umelci, komunitné podujatia aj rôzne občianske aktivity,“ hovorí Bleho Francúzová.
Stredisko najčastejšie poskytne technické vybavenie, prenájom priestorov a komunikačnú podporu. Má vlastné priestory ako kostol Klarisky, nádvorie a priestory na Bielej 6 či altánok v Sade Janka Kráľa, podujatia môžu záujemc organizovať aj inde na území Bratislavy.

V Sade Janka Kráľa, v susedstve novootvoreného bistra, už niekoľko rokov v lete v čase divadelných prázdnin vystupujú performeri. Predstavenia pre deti tam BKIS robí už štvrtý rok, novinkou boli večerné predstavenia pre dospelých. Koncept vznikol v spolupráci s Divadelným ústavom a Divadelnou fakultou VŠMU.
Do večerného cyklu „Na scéne“ sa prihlásilo 51 záujemcov, na detské divadelné predstavenia dostali 85 žiadostí.
Predstavili sa aj menej známe formáty, ako slam poetry či kabaretné predstavenie divadla NUDE.
„Nedeľné predstavenia pre deti boli napriek vysokým teplotám zaplnené a prilákali stovky návštevníkov. Vysokú návštevnosť mali aj večerné predstavenia z cyklu 'Na scéne'," informuje Bleho Francúzová. „Vďaka oživenej divadelnej scéne aj Skate parku SNP sa z tejto lokality stáva ďalšie dôležité miesto kultúrneho života v Bratislave."
Príležitosť sa ukázať
Najvýraznejšie do programu zapája verejnosť Noc hudby, jednodňové pouličné podujatie na letný slnovrat „Pre mnohých je to priestor ukázať sa pred ľuďmi, sú tam aj začínajúci umelci, ktorí si len hľadajú obecenstvo,“ hovorí Bleho Francúzová.
„Je to živelnejšie, pripojiť sa môže každý,“ povedala. „To je hlavná myšlienka, ktorá sa k nám dostala z Francúzska, kde podujatie vzniklo. Je to spoločná oslava hudby a radosti z hrania.“ Hudobníci sa opäť prihlásia cez open call.
Druhý ročník Noci hudby na koncerty v bratislavských uliciach prilákal okolo deväťtisíc ľudí.
Po nedávnej rekonštrukcii budú 21. septembra slávnostne otvárať aj Georgievitsov palác (ZUŠ M. Ruppeldta). Slávnostné otvorenie Domu hudby budú sprevádzať koncerty, komentované prehliadky, workshopy a diskusie.