Na konci februára musela Nina Šošková narýchlo vypratať priestory bývalej zastávky propelera na Rázusovom nábreží, kde od roku 2021 prevádzkovala kaviareň a predajňu suvenírov.
Jej projekt contemporary_suvenir shop & cafe totiž neuspel vo verejnej súťaži Starého Mesta na prenájom budovy, ktorej jediným hodnotiacim kritériom bola cena. Najvyššiu ponúkla firma Retail Consulting, za ktorou stojí riaditeľ potravín Delia Jozef Berko.
Šošková vo februári od samosprávy dostala ledva desať dní navyše. Šesť mesiacov po ukončení nájmu je však priestor stále prázdny. Nájomca, ktorý vyhral súťaž, sa doň zrejme ani nenasťahuje.
Staré Mesto sa totiž rozhodlo zmluvu nepodpísať a vyhlásiť novú súťaž po tom, čo vyšli najavo dovtedy neznáme skutočnosti a víťaz súťaže sa vo vizualizáciách začal odkláňať od pôvodného, záväzného návrhu.
„Nebolo by fér voči ostatným súťažiacim, ak by výsledná podoba nekorešpondovala s predloženým návrhom,“ povedala hovorkyňa mestskej časti Veronika Gubková.
Návrh na zrušenie súťaže pôjde na septembrové miestne zastupiteľstvo. Mestská časť chce potom vyhlásiť novú súťaž, tentoraz už nie len o cene.
V článku sa dočítate:
- prečo chce Staré Mesto zrušiť súťaž a ako plánujú novú,
- čo bude s projektom comtemporary_suvenir,
- čo sa deje s barom Jalta a bývalou predajňou Baťa na Kamennom námestí.
Pochybili sme, priznáva Staré Mesto
Vo funkcionalistickej stavbe Emila Belluša sa od deväťdesiatych rokov striedali rôzni nájomcovia. Po viacerých krátkodobých prenájmoch, neúspešných súťažiach či obdobiach, keď bola budova Propelleru prázdna, sa ju mestská časť pred pol rokom pokúsila prenajať na neurčitý čas.
Mala v nej byť predajňa dizajnu a umenia spojená s kaviarňou, teda koncept, s ktorým do priestoru prišla Nina Šošková v roku 2022.
Staré Mesto tvrdí, že vníma potenciál Bellušovho funkcionalistického priestoru a na jeho náplň má vysoké nároky. Pri súťaži však kvalitatívny rozmer návrhov nehral žiadnu rolu. Záujemcom stačilo deklarovať, že v priestore budú prezentovať produkty súčasného dizajnu či umenia spojeného aj s gastro službami, potom už poradie určovala len cena. Šošková s projektom Contemporary_suvenir ponúkla 7 eur na štvorcový meter, Jozef Berko cez Retail consulting 25 eur.
Jeho víťazná ponuka však spoluprácu s umelcami a inštitúciami sľubovala len vágne. Šošková už vtedy upozorňovala na to, že po odbornej stránke nespĺňa kritériá.
Staré Mesto vo februári tvrdilo, že muselo vybrať ponuku s vyššou cenou napriek nižšej kvalite návrhu pre novelu zákona o majetku obcí.
„Žiaľ, v čase prípravy tejto obchodnej verejnej súťaže sme disponovali nesprávnym výkladom vtedy 'čerstvej' novely zákona o majetku obcí,“ priznáva chybu hovorkyňa mestskej časti Veronika Gubková.
Zhruba v tom istom čase hlavné mesto organizovalo súťaž na prenájom priestoru bistra v Sade Janka Kráľa, kde cena prenájmu tvorila iba menšiu časť hodnotenia. Touto súťažou sa teraz chce inspirovať aj Staré Mesto.

Do úvahy bude brať originalitu a kvalitu ponúkaného sortimentu, referencie a históriu súťažiaceho. Koncept a vizuál prevádzky budú povinnou súčasťou návrhu, rovnako ako povinnosť obhliadky. „Do komisie plánujeme prizvať aj externých odborníkov na architektúru či gastro. Zvýšiť chceme tiež mieru záväznosti predkladaných ponúk, ako aj stanoviť povinné lehoty k podpisu zmluvy,“ hovorí Gubková.
Víťaz sa vzdialil pôvodnej predstave
Staré Mesto päť mesiacov rokovalo s Berkom o konkrétnych podmienkach zmluvy. Postupne sa však predstavy mestskej časti a víťaza súťaže začali vzďaľovať.
Predložený podnikateľský zámer, ktorý Staré Mesto považuje za záväzný, rátal s investíciami do priestoru v sume 20-tisíc eur, v priebehu rokovaní podľa hovorkyne narástli na štvornásobok. Berko žiadal o výmenu okien, odstránenie betónovej podlahy, búranie keramickej dlažby, zameranie pôvodných dverí a vysekanie nových.
Novú vizualizáciu interiéru mestská časť neakceptovala. „Ikonická stavba Propelleru síce nie je vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku, čo považujeme za veľkú škodu, no zaslúži si citlivejší prístup,“ hovorí Gubková.
Starému Mestu prekážalo aj to, že rokovaní sa začal zúčastňovať tretí subjekt, ktorý financoval prípravné podklady a mal prevádzkovať kaviareň. „Nepoznáme skutočnosti, prečo sa do súťaže neprihlásil priamo, prípadne nebolo partnerstvo pomenované a deklarované v návrhu ako nosné,“ konštatuje Gubková.

Zároveň išlo do úzadia prezentovanie a predaj dizajnu a umenia. Dnes to, že takýto zámer víťaz súťaže deklaroval, považuje mestská časť za zavádzajúce.
Staré Mesto preto rokovania s Jozefom Berkom ukončilo, ten toto rozhodnutie vníma ako účelové, neseriózne a v rozpore so zákonom.
„Je pravda, že v tejto veci mal s nami spolupracovať náš obchodný partner, avšak o tejto skutočnosti malo od začiatku Staré Mesto vedomosť a nevyjadrilo žiadne pripomienky,“ hovorí Berko. Po pripomienke bol ochotný partnera zo spolupráce vylúčiť, tvrdí.
Rovnako reaguje aj na pripomienky týkajúce sa zásahov do pôvodnej architektúry.
„Staré Mesto nikdy nedefinovalo vizuál, aký by tam mal byť, až keď sme im poslali náš návrh, tak nám oznámili, že to treba zmeniť na funkcionalistický štýl. Napriek tomu, že sme to chceli zmeniť, zastavili s nami jednania o nájomnej zmluve,“ povedal.
Hovorkyňa Starého Mesta upozorňuje, že v podmienkach vyhlásenej obchodnej verejnej súťaže bolo definované, že si vyhlasovateľ vyhradzuje právo kedykoľvek túto verejnú obchodnú súťaž zrušiť.
Priestor by mal dostať nový koncept
Mestská časť chce prehodnotiť koncept využitia tejto ikonickej stavby. Chce do nej priniesť kvalitné gastro a tak zvýšiť atraktivitu nábrežia.
Nina Šošková sa so svojím konceptom do súťaže už hlásiť nebude. Pre contemporary_suvenir shop & café našla nový priestor na neďalekej Medenej ulici, ktorý momentálne prerába. Budúcemu nájomcovi Propelleru je ochotná poskytnúť svoje know-how a či odpredať nábytok, ktorý bol pre Propeller robený na mieru.
„Rozhodnutie Starého Mesta ma zaráža, pretože sme im to hovorili hneď po vypísaní súťaže,“ hovorí Šošková. „Víťaz podľa nás nesplnil všetky kritéria súťaže, hlavne po odbornej stránke.“
Staré Mesto podľa nej už vtedy malo brať do úvahy, že jej koncept priniesol do priestoru kultúru a komerčný rozmer bol len doplnkový.
„Je mi to ľúto, ešte pol roka som tam mohla byť, kým nepodpíšu zmluvu. Takto som bola nútená požičať si, ísť so všetkým do pivnice a pýtať si na Doniu podporu do ľudí,“ dodáva.
Starému Mestu sa so súťažami nedarí
Mestská časť má za sebou viacero neúspešných a zrušených súťaží. Bývalý Jalta bar na Jesenského ulici sa neúspešne pokúšala prenajať už 14-krát.
Od potenciálneho nájomcu bývalého podzemného nočného klubu očakávala, že priestor, ktorý je prázdny od roku 2007, zrekonštruuje a bude tu prevádzkovať kultúrno-komunitné centrum.
Mestská časť aktuálne rokuje o podpise zmluvy s víťazom poslednej súťaže, v ktorej brali do úvahy aj iné kritériá ako cenu. To, či bude súťaž úspešná, ukáže sa po podpise nájomnej zmluvy.
Ďalším priestorom, ktoré sa Staré Mesto snaží prenajať, je bývalá predajňa Baťa na Námestí SNP 16 (pri Dunajskej ulici), ktorá je lukratívnym obchodným priestorom.
Podľa Starého Mesta má priestor vysoký obchodný potenciál, takže kvalitatívne parametre sa do úvahy brať nebudú. „V tomto prípade je súťaž nastavená cielene na najvyššiu ponúknutú sumu. Uvidíme, ako bude úspešná,“ dodáva Gubková.