Bývalý aktivista IGOR POLAKOVIČ (48) chcel ako starosta Lamača „vytiahnuť ľudí von z bytov na námestie”. Za dva roky vo funkcii preto zaobstaral lavičky, zriadil komunitné centrum a obnovil kino, aj napriek tomu, že časť rozpočtu mu ukrojila oprava školy.
Voči kauze nedostavanej a roky sľubovanej nemocnice na Rázsochách je už skeptický. „Je to žalostný cirkus a ukážka neschopnosti vlády. Som si takmer istý, že na Rázsochách nepostavia ani Národný ústav detských chorôb, ktorý tu má vzniknúť ako náhrada.”
Denník SME v rozhovore so starostom hovorí o problémoch Lamačanov aj územnom pláne kopca Zečák, na ktorom má vyrásť nová štvrť.
V rozhovore sa dočítate:
- čo bude s kanalizáciou v starom Lamači,
- ako je na tom meškajúca výstavba TIOP Bory,
- či sa dostanú vyvlastnení majitelia k pozemkom na Rázsochách,
- ako sa starostovi jazdí po prvej holandskej križovatke v krajine,
- čo by rád preniesol z Viedne do Lamača.
Zmenil sa teraz váš prístup riešenia problémov, keď už nie ste aktivistom, ale starostom s reálnou mocou veci riešiť?
Každý dostane trocha iný druh šoku z fungovania verejnej správy, podľa toho, na akých pozíciách sa v minulosti nachádzal. Michal Drotován z Rače, Ján Hrčka z Petržalky aj Matúš Vallo začínali ako aktivisti.
Pri veľa veciach som sa musel zmieriť s tým, že sa len tak nedajú alebo sa dosahujú ťažšie. Niektoré sa snažím tvrdohlavo presadiť aj napriek tomu, že sú komplikované a nikto iný by sa im vo verejnej správe nevenoval.
Čo problematika tepelného hospodárstva Lamača a vysokých cien? Váš predchodca tvrdil, že problém sa začal zmluvou z roku 2005.
V porovnaní s inými dodávateľmi tepla sme aj pre zanedbané investície druhí najlacnejší. Zmluva bola nešťastne naformulovaná, hlavne v prípade povinnosti dodávateľa a postupnej rekonštrukcie celého tepelného hospodárstva. Nejasné sú aj formulácie ohľadne modernizácie a majetku, ktorý preberieme na konci platnosti zmluvy v roku 2035.

Ako situáciu riešite?
Posledné dva roky sa intenzívne stretávame s prevádzkovateľom. Vymenili sme si desiatky listov, všetko komunikujeme aj písomne, aby sme to mali na papieri v prípade ďalších krokov.
Firma má už tri mesiace nového vlastníka, s ktorým sme sa tiež stretli. Vyzerá, že je ústretovejší k veciam, ktoré požadujeme - bývalý vlastník sa k veciam okolo majetku vyjadrovať nechcel a vyhlasoval ich za obchodné tajomstvo. To bolo v rozpore so zmluvou, na čo sme ho aj upozorňovali.

Od developerov chce niečo za niečo
Ako zvládol šesťmiliónový rozpočet Lamača opravu a nadstavbu školy za takmer päť miliónov eur? Dostali ste na ňu dotácie, časť platila mestská časť.
Rekonštrukcia sa cez pandémiu predražila, po mojom nástupe sa nám však podarilo získať z ministerstva investícií dodatočné zdroje nad rámec pôvodnej dotácie.
Spolufinancovanie nám však vyčerpalo takmer všetky rezervy. Po nadstavbe školy, ktorá nakoniec dopadla výborne a pochválili nás aj pri kontrolách, sme na tento rok nastavili veľmi konzervatívny rozpočet, aby sme si vytvorili rezervy v prípade komplikácií v súvislosti so školou.
Ako každá samospráva sme sa, samozrejme, aj my obávali korekcií, teda ak by sa počas kontrol zistilo nejaké pochybenie, dotáciu by nám znížili. Väčšie mestské časti by to zvládli, ale pre Lamač, ktorý má necelých osemtisíc obyvateľov, by to bolo existenčne ohrozujúce.
Mali ste dostatok peňazí nazvyš, aby ste si mohli dovoliť neojazdené terénne auto za približne 22-tisíc?