
Teplejšie počasie, než aké sme zažili v decembri a v prvej polovici januára, vytiahlo do ulíc aj pouličných zabávačov. „Hrebeňový gitarista“ Rudo svoj nástroj premaľoval nasivo. FOTO SME - PAVOL MAJER
Tri petície a 166 sťažností prijali vlani na krajskom úrade. Dve petície sa týkali životného prostredia a jedna školstva. Najviac sťažností sa týkalo školstva (38) a katastra nehnuteľností (36). Oproti roku 2000 sa výrazne znížil počet podaní týkajúcich sa postupu katastrálnych odborov a odborov životného prostredia, zvýšil sa ich počet na úseku školstva a sociálnych vecí. Z vlaňajších podaní bolo 28 percent opodstatnených, čo je o päť percent menej než v predchádzajúcom roku.
Najčastejšou príčinou sťažností bolo nedodržanie lehoty na vybavenie podaní v správnom konaní, najmä v konaní podľa osobitných predpisov, a na nečinnosť orgánov miestnej štátnej správy. Opatrenia prijaté na nápravu boli prevažne organizačného charakteru.
Organizácie krajského úradu na úseku školstva a sociálnych služieb dostali 26 podaní, z ktorých bolo 33 percent opodstatnených. Podania boli zamerané najmä na prístup zamestnancov škôl a zariadení sociálnej starostlivosti, úroveň služieb, stravovanie v školských jedálňach a na správanie žiakov.
Na okresných úradoch v Bratislavskom kraji prijali 420 petícií a sťažností, čo je o 962 podaní menej než v roku 2000. Výrazne klesol počet sťažností na činnosť katastrálnych odborov okresných úradov vo vkladovom konaní. Petície sa týkali problémov v oblasti životného prostredia, ako je umiestňovanie stavieb, znečisťovanie vôd či nakladanie s odpadmi, v oblasti školstva odmeňovania zamestnancov a rušenia škôl a v oblasti dopravy ohľadom obmedzenia nákladnej dopravy. Podobne ako v predchádzajúcich rokoch občania využívali inštitút sťažnosti predovšetkým v prípadoch zdĺhavého riešenia ich podaní prvostupňovými správnymi orgánmi. (sita)