SME

Koncepčné riešenie náhradného bývania neexistuje

Každý z nás môže nedobrovoľné prísť o strechu nad hlavou v dôsledku živelných pohrôm. Na koho sa obrátiť? Existujú v Bratislave náhradné byty?

Požiar v dome nás môže pripraviť o strechu nad hlavou. So žiadosťou o náhradné ubytovanie sa možno obrátiť na magistrát, mestské časti a neziskové organizácie. ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR


Každý z nás môže nedobrovoľné prísť o strechu nad hlavou v dôsledku živelných pohrôm. Na koho sa obrátiť? Existujú v Bratislave náhradné byty?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mestské časti spravujú byty vo vlastníctve hlavného mesta od roku 1991. Do vlastníctva nájomníkov sa predalo 98 % bytov. Zvyšok prenajímajú mestské časti ako obecné byty. Náhradné byty v zmysle príbytkov pre ľudí v núdzi v Bratislave neexistujú.

"Za socializmu boli dve kvóty pre občanov, ktorí prišli o strechu nad hlavou, tzv. vyvolaná asanácia a nutná asanácia. Vyvolaná bola vtedy, keď v rámci rozširovania výstavby zbúrali majiteľovi dom. Štát ho vyplatil a dal mu náhradný byt. Ročne to bolo v Bratislave okolo 900 bytov. Ďalšou kvótou bola nutná asanácia, keď živel zapríčinil, že sa byt stal nepoužiteľným. Na tento prípad bolo k dispozícii 600 až 800 bytov. Teraz taká kvóta nie je. Chybou je, že mesto nemá takzvaný systém na mimoriadne riešenia," tvrdí Dušan Jahelka, vedúci oddelenia sociálnych, zdravotných a školských služieb z mestskej časti Nové Mesto. "Starosta mestskej časti vždy musí nájsť spôsob, ako človeku pomôcť. Napríklad Nové Mesto má dva-tri byty, ktoré sú železnou rezervou," hovorí Jahelka.

SkryťVypnúť reklamu

Iné mestské časti náhradnými bytmi pre človeka v sociálnej núdzi nedisponujú.

Pre takéto prípady vytvoril magistrát mesta tri sociálne ubytovne - Fortunu, jej detašované pracovisko na Hradskej ulici a Kopčany. Zariadenia poskytujú ubytovanie rodinám na dobu maximálne päť rokov. Rodičia s dvoma deťmi platia napríklad vo Fortune 4500 korún mesačne. Vďaka nadstavbe, ktorú sprevádzkovali vo Fortune pred mesiacom, sa ich ubytovacia kapacita zvýšila. Momentálne nemajú všetky lôžka obsadené. Ostatné ubytovne sú však plné.

Aby záujemcu v zariadení ubytovali, musí zaslať žiadosť na magistrát. Čakacia lehota je pol roka až rok. Okrem toho musí byť zamestnaný, respektíve mať stály preukázateľný príjem a nesmie prísť o svoj byt vlastným zavinením. Ak sa stal obeťou podvodných machinácií realitnej kancelárie alebo kupca, má smolu. Magistrát je zriaďovateľom ubytovní a rozhoduje o tom, kto v nich bude bývať. "V prípade človeka v núdzi, napríklad po živelnej pohrome, mu môžeme zaistiť okamžité ubytovanie v zariadeniach," povedala hovorkyňa magistrátu Eva Chudíková. "Takáto udalosť sa stala, keď vyhorela ubytovňa pre sociálne slabších na Hrachovej ulici v Prievoze. Starostka Vrakune ubytovala postihnutých v zariadení na Hradskej.

SkryťVypnúť reklamu

Pri minuloročnom sčítavaní bezdomovcov objavili rodinu, ktorá žila úplne v nevyhovujúcich podmienkach, tak ju mesto umiestnilo v zariadení Fortuna a v zariadení sociálnych služieb Maják nádeje," spomína Chudinová.

Ďalšou možnosťou, ako nájsť náhradné bývanie, je obrátiť sa na neziskové organizácie.

Hlavné mesto prenajíma za symbolickú jednu korunu priestory na poskytovanie ubytovania v lodenici Zlaté piesky na Ivanskej ceste 32 občianskemu združeniu Domov pre každého, ktoré je zamerané aj na resocializáciu jednotlivcov. Ďalšie priestory prenajíma neziskovej organizácii Resoty, bratislavskej resocializačnej komunite v Podunajských Biskupiciach, ktorá tiež poskytuje pomoc ľuďom bez prístrešia.

Andrej Poracký zo zariadenia sociálnych služieb Maják nádeje hovorí, že vo výnimočných prípadoch poskytnú ubytovanie aj ľuďom v sociálnej núdzi. "Do tejto situácie sa však nesmú dostať vlastným zavinením. Úhrada mesačne je 2500 korún. Ubytovanie poskytujeme na dvanásť mesiacov," upresňuje Poracký.

SkryťVypnúť reklamu

Zriaďovateľmi zariadenia sú mestská časť Staré Mesto a Nadácia Markíza. Zariadenie poskytuje najmä azylové bývanie, poradenstvo a pomoc ľuďom, na ktorých sa páchalo násilie, ako aj mladistvým, ktorí ukončili pobyt v detskom domove.

V prípade, že prídete o strechu nad hlavou, môžete sa obrátiť na magistrát, mestské časti a neziskové organizácie. Ak nepomôžu, existujú v meste ešte komerčné ubytovne a hotely. A ak aj to zlyhá, možno pomôže príslovečná vlastnosť Slovákov - pohostinnosť.

MILICA PÁLFYOVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 97 042
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 044
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 728
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 963
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 263
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 034
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 763
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu