Go je strategická dosková hra pre dvoch hráčov, ktorá má na svete milióny obdivovateľov. FOTO SME - ARCHÍV |
Netradičné športy
Go je strategická dosková hra pre dvoch hráčov a ak sa šach zahŕňa do širokej rodiny športov, tak go medzi ne tiež patrí. Táto hra vznikla pred viac ako štyrmi tisícročiami v Číne a okolo piateho storočia sa rozšírila do Japonska, kde sa stala národnou hrou. V polovici 20. storočia sa go začalo rozširovať aj do Európy. V súčasnosti ho na svete hráva asi 50 miliónov hráčov (najviac v Číne, Japonsku a Kórei) a čoraz viac ľudí začína objavovať jeho čaro.
Go je územná hra, v ktorej sa súperi snažia ohraničiť svojimi kameňmi čo najviac voľných priesečníkov hracej dosky. Počas hry tiež možno zajímať súperove kamene. Postupne ako sa doska plní kameňmi, odohrávajú sa na nej striedavo útok a obrana, vpád i ústup, prenasledovanie a únik. Hra sa končí, keď sú územia hráčov jednoznačne vymedzené. Víťazí ten, kto získal väčšie územie. Go je dobrou školou logiky a kombinačného myslenia, učí riešiť a zvládať zložité situácie.
Začiatky slovenského go sa spájajú s pánmi Kolesárom, Popovičom (obaja sú z Bratislavy) a Oravcom, ktorí ho začali hrávať v roku 1972. Osemnásteho apríla v roku 1974 vznikol prvý go klub a odohral sa zápas medzi Bratislavou a Prahou.
Podľa stránky www.sago.sk existujú v Bratislave tri kluby. Matfyz, Lokomotíva a Mladosť. Členovia týchto klubov boli v aktuálnom júnovom slovenskom rebríčku na čelných pozíciách. Na pozícii jednotky Xaver Gubáš (Matfyz), na štvrtom mieste a piatom mieste jeho oddieloví kolegovia Marián Hrdina a Rudolf Krušina. Do prvej desiatky sa zmestili ešte traja hráči Lokomotívy a jeden Mladosti Bratislava.
Podľa Rudolfa Krušinu z bratislavského Matfyzu je hra go geniálne jednoduchá. "Pravidlá pochopí každý za desať minút, napriek tomu hra poskytuje obrovskú variabilitu, ktorú v plnej šírke ledva postihnú aj počítače."
V Európe sa dá na turnajoch aj dobre zarobiť, špičkoví európski hráči sa hrou go živia. Európskymi veľmocami sú Holandsko, Nemecko, Rusko a Rumunsko. Slovensko patrí do druhej desiatky. Veľmi silné postavenie má hra v Číne, v Kórei, ale hlavne v Japonsku. Sú tam profesionálni hráči.
PROKOP SLOVÁČEK