SME

Neziskovky, ktoré vzdelávali o prírode, Taraba odrezal od peňazí. Chce ich dať školám

Ide o milión eur.

Minister životného prostredia Tomáš Taraba.Minister životného prostredia Tomáš Taraba. (Zdroj: SITA)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

BRATISLAVA. Už ani euro pre mimovládky, ktoré mládež učia o životnom prostredí. Rozhodol tak minister životného prostredia nominovaný stranou SNS Tomáš Taraba, ktorý dlhodobo vystupuje proti neziskovkám.

Peniaze zo Zeleného vzdelávacieho fondu, ktorý spadá pod Slovenskú agentúru životného prostredia a riadi ju jeho rezort, chce dávať už len školám. Pre rok 2024 vyškrtol mimovládne neziskové organizácie spomedzi oprávnených žiadateľov o dotácie.

„Teraz je čas podporovať štátne vedecké inštitúcie a zariadenia. Takto sa dostanú k oveľa väčšiemu počtu detí informácie o včelstvách, ochrane prírody či zdrojoch pitnej vody,“ uvádza vo svojom stanovisku pre SME ministerstvo životného prostredia.

SkryťVypnúť reklamu

Rezort rozdal vlani medzi 151 uchádzačov 1 062 063 eur. Občianske združenia a organizácie, ktorých bolo 52, dostali približne 391-tisíc eur a 76 materských, základných a stredných škôl asi 512-tisíc eur. Okrem nich fond podporil aj niekoľko národných parkov, viaceré firmy a približne tucet obcí.

Medzi neziskovkami boli najmä občianske združenia rodičov, ktoré za peniaze prispievali na zlepšovanie kvality výučby ich detí a menšie združenia, ktoré pre žiakov organizujú vzdelávacie aktivity.

Projekty istý čas posudzoval aj Marcel Zajac, ktorý je v súčasnosti šéfom Komory mimovládnych organizácií. Výber uchádzačov sa podľa neho navzájom dobre dopĺňal.

„Školy a rodičovské združenia vytvárali unikátny učebný priestor na školách a mimovládky doň prinášali pridanú hodnotu. Prišli napríklad sokoliari a deťom ukázali chráneného dravca, o ktorom si pred tým mohli len čítať v učebnici, takto však informácie ľahšie spracovali a dali do kontextu,“ hovorí.

SkryťVypnúť reklamu

Združenia im zjednodušovali prácu

Napríklad v Materskej škole v Michalovej z peňazí postavili vyvýšený záhon s bylinkami a vysadili aj živý plot a do práce zapojili aj deti. Projekt však podávali za miestne združenie rodičov, v ktorom je aj riaditeľka škôlky Daša Adameková.

„Nad ďalšou výzvou sme neuvažovali, ale do budúcna určite ešte nejaké nápady budú a bola by škoda, ak by tie peniaze už neboli k dispozícii,“ hovorí.

Škôlka by sa k dotácií však mohla dostať aj inou cestou - cez obecný úrad, ktorý je jej zriaďovateľom. Bolo by to však byrokraticky náročnejšie a zdĺhavejšie.

Cez občianske združenie žiadala dotáciu aj riaditeľka základnej školy v bratislavskom Lamači Alena Petáková. Prestavali cez ňu ihrisko na ekopark, pričom do prác zapojili aj žiakov v rámci environmentálnej výchovy. Keďže škola nemala voľné zdroje na financovanie projektu, zažiadali o peniaze z fondu cez združenie. „Šlo by to aj naopak, ale museli by sme spraviť zmluvu so združením, čo by nám prinieslo len viac práce a papierov,” vysvetľuje riaditeľka.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Tarabu to baví (komentár) Čítajte 

Dotáciu vlani získali aj skauti, cez fond zorganizovali pre mládež prednášky a workshopy. Po novom by sa o ňu uchádzať nemohli.

Podobnú skúsenosť mali aj v Jasení, kde si o dotáciu požiadali hneď dvakrát. Keďže jeden uchádzač môže dostať maximálne osemtisíc eur, do výzvy sa zapojil obecný úrad aj miestny klub turistov.

Sokoliarska skupina svätého Bavona sa však o peniaze z fontu tento rok chcela uchádzať. Predseda združenia Pavel Michal hľadá teraz iné možnosti financovania ich aktivít, pričom bude musieť pravdepodobne pristúpiť aj ku komerčnejším sokoliarskym akciám.

„Zameriavame sa hlavne na žiakov základných, čiastočne aj stredných škôl, ktorých učíme rozpoznávať dravce a ako ich môžeme chrániť. Napríklad zachovávaním biodiverzity, ale aj zachytávaním dažďovej vody, ktorá podporuje rozmanitosť a tým aj potravinovú väzbu, ktorá je pre prežitie dravcov kľúčová,“ hovorí.

Vodozádržné opatrenia sú pritom témou, ktorá sa podľa neho na školách podrobne nepreberá. Michal je aj riaditeľom základnej školy v Štiavnických Baniach, na ktorej zriadil povinný predmet sokoliarstvo. Minulý rok sa v rámci ocenenia Učiteľ roka zaradil do finálovej desiatky.

Dopĺňali sa navzájom

Školy a rodičovské občianske združenia vybrané minulý rok sa sústredili na záhony a záhrady, eko učebne, zelené triedy, odpady či kompostovanie.

Mimovládky zas na šírenie učebných materiálov, ako filmy či pracovné zošity environmentálnej výchovy, workshopy a prednášky.

Vláda Roberta Fica útočí na tretí sektor od októbra, keď prebrala moc. SNS chcela mimovládky, ktoré prijímajú peniaze zo zahraničia, označovať nálepkou zahraniční agenti, a ministerstvo spravodlivosti na jar stoplo výzvy o granty.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 604
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 922
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 752
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 829
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 6 318
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 6 010
  7. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 003
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 561
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Výroba sáčkových polievok a bujónov v závode Carpathia pri príležitosti 150. výročia jeho založenia.

Carpathia, najväčšia potravinárska firma u nás, chystá modernizáciu za takmer dvadsať miliónov eur.


9
Marek Rozkoš a Ráchel Šoltésová ako manželia v seriáli Sľub.

Jazyk seriálu Sľub vás do osemdesiatych rokov neprenesie.


17
Fabrika patrí k najväčším zamestnávateľom v regióne.

Za najväčšie výkyvy môžu konkrétne spoločnosti.


1
Ilustračné foto.

Kornel Földvári sa nehneval. Smial sa podvodníkom a prospechárom.


72
SkryťZatvoriť reklamu