Minulý rok 25. apríla sa predstavitelia Matice slovenskej so študentmi evanjelického lýcea vybrali na hrad Devín. Keďže tam prišli počas návštevníckych hodín múzea, zamestnanci ich požiadali, aby rešpektovali návštevnícky poriadok, ktorého súčasťou je zákaz vnášať do areálu nadrozmerné predmety vrátane vlajkových tyčí.
Ako reakciu na to, že svoje zástavy museli sňať z drevených žrdí, sa o dva týždne neskôr 7. mája národniari vybrali na Devín opäť, podporu im vyjadrili aj politici Andrej Danko a Tomáš Taraba. Organizátori odmietli ponuku mesta zorganizovať si podujatie mimo otváracích hodín a na hrad sa vybrali napriek návštevníckemu poriadku aj s vlajkami.
„Hrad Devín vrátime v budúcnosti do vlastníctva Slovenskej republiky, aby pán Vallo nebol jeho pánom, a vystaváme na ňom veľký stožiar, na ktorom hrdo bude viať zástava po celý rok,“ avizoval po úspešnom výstupe vtedy ešte opozičný politik Tomáš Taraba.
Dnes už minister životného prostredia Taraba, ktorého ministerstvu aktuálne hrozí rekordné prepadnutie peňazí z plánu obnovy, teraz túto epizódu vyťahuje ako jeden z dôvodov, prečo by hrad Devín nemal patriť mestu, ale štátu.
Bratislava pritom pripravuje osadenie štátnej vlajky v areáli hradu, umiestnená má byť trvalo v podbrání a príležitostne na vrchu hradu. Projekt iniciovalo práve Tarabovo ministerstvo životného prostredia, ktorého vedenie je podľa magistrátu o pokročilom štádiu projektu informované.
„Ak má byť dôvodom vyvlastnenia hradu Devín fakt, že na ňom neveje slovenská vlajka, tak tomu nerozumieme,“ hovorí hovorca magistrátu Peter Bubla.
Mesto odmieta aj Tarabove tvrdenia a tom, že sa o pamiatku dostatočne nestará. Hrad Devín prešiel veľkou obnovou, ktorá bola ukončená minulý rok. Patrí medzi najobľúbenejšie vychádzkové miesta a každoročne ho navštívi 190-tisíc návštevníkov.