FOTO - SITA |
Pôvodná 30-dňová lehota skončí budúci týždeň, Istroreal chce novou žiadosťou získať ďalších 30 dní prerušenia posudzovania žiadosti, v ktorej žiada o dodatočné zvýšenie rozostavanej budovy z ôsmich na 22 poschodí.
O prerušenie posudzovania požiadali zástupcovia Istrorealu Krajský pamiatkový úrad v júli. Vtedy zároveň podali podnet aj na Generálnu prokuratúru, aby preskúmala odôvodnenosť rozhodnutia ministerstva kultúry, ktoré potvrdilo zrušenie zvýšenia budovy Pamiatkovým úradom SR.
Podľa hovorkyne Generálnej prokuratúry Svetlany Husárovej podnet od Istrorealu evidujú od 7. júla a rozhodnúť, či ministerstvo konalo oprávnene, by mali do dvoch mesiacov. Podľa riaditeľa Krajského pamiatkového úradu Petra Jurkoviča im celkom vyhovuje, že posudzovanie žiadosti o zvýšenie budovy bude prerušené, kým prokuratúra nerozhodne. "O takej komplikovanej žiadosti bude jednoduchšie rozhodovať, keď budeme mať od prokuratúry doklad o tom, či iné inštitúcie doteraz rozhodovali správne, alebo nie," dodal Jurkovič.
Investor napadol rozhodnutie ministerstva preto, že potvrdilo podľa neho sporné a nezákonné zrušenie povolenia na zvýšenie budovy. "Sme presvedčení, že nezákonný postup na pamiatkovom úrade potvrdí aj Generálna prokuratúra."
Istroreal v ešte nepostavenej budove na Šancovej ponúka na predaj byty do ôsmeho poschodia. Byty na poschodiach, ktorých postavenie ešte nie je povolené, z predaja stiahli. "Teraz sme v situácii, keď sa hlavne snažíme dostavať osempodlažnú budovu, nepokúšame sa ju zvýšiť za každú cenu na 22 poschodí," tvrdí Freyer. Ako dodal, náklady na postavenie budovy by sa im mali vrátiť aj z predaja bytov, ktoré budú iba v osemposchodovom dome.
Proti zvýšeniu budovy protestujú viacerí občania, najmä z okolitých domov. Petíciu so 700 podpismi odovzdali pred necelým rokom ministerstvu kultúry i zástupcom mestskej časti Staré Mesto.
(sita, mi)