Kúpanie v ružinovskom Štrkovci je zakázané, pretože jazero nemá prítok ani odtok vody, a teda ani samočistiacu schopnosť.
Starosta Ružinova Martin Chren v rozhovore pre agentúru SITA naznačil, že by sa to mohlo zmeniť. Na rokovaniach s majiteľom hotela Junior padol návrh postaviť bazén zapustený priamo v jazere. Voda by však bola od jazernej oddelená.
Aj keď reakcia bola podľa Chrena dobrá, kúpalisko tak skoro nebude. „Ide len o predbežné rokovania, ktoré nie sú zatiaľ premietnuté do žiadnej dohody,“ spresnila hovorkyňa mestskej časti Tatiana Tóthová.
Kúpať mimo umelých kúpalísk sa Ružinovčania môžu na Zlatých pieskoch, ktoré oficiálne patria do Ružinova, bližšia je však novomestská Kuchajda.
Medzi prírodné kúpaliská sa Petržalka snaží presadiť Veľký Draždiak, zatiaľ rokuje o presune vysokého napätia ponad jazero.
Vnorený bazén by sa dal čistiť
Hygienici sledujú kvalitu vody v umelých aj v prírodných kúpaliskách, aj na vybraných prírodných vodných plochách. Štrkovec však medzi ne nepatrí.
Po vzniku jazera, ktoré v Ružinove zostalo po ťažbe štrkopieskov, sa v ňom ešte kúpať dalo. Neskôr sa jazero zanieslo, aj preto, že doň unikali splašky z kanalizácie.
"My monitorujeme a čistíme vodu v Štrkoveckom jazere, a tá je čistejšia než kedykoľvek predtým," tvrdí starosta Chren.

„Veľké množstvo kúpajúcich sa by podľa odborníkov kvalitu vody už za veľmi krátky čas negatívne ovplyvnilo na veľmi dlhé obdobie,“ vysvetľuje Tóthová. Zákaz kúpania dnes ľudia porušujú len ojedinele.
Riešením by mohol byť samostatný bazén vnorený do jazera s oddelenou vodou. Mestská časť hovorí, že naň nemá peniaze a rada by zapojila investora, ktorý chce prestavať hotel na severnej strane jazera.
"Investor sa zatiaľ k preskúmaniu takejto možnosti nepostavil negatívne," hovorí Tóthová.
Prestavbu hotela stále nepovolili
Chátrajúci hotel Junior v minulosti obmedzil voľný priechod okolo jazera, ktorý využívajú tisíce návštevníkov, keď majiteľ uzavrel terasy, z ktorých padal obklad.
Hotel Junior začali stavať koncom 70. rokov, otvorili ho v roku 1982 ako hotel CKM Sputnik. V tom čase patril medzi najmodernejšie v Bratislave.
V 90. rokoch sa stal centrálou bratov Eduarda a Róberta Diničovcov, členov bratislavského podsvetia. Okrem diskotéky v ňom prevádzkovali aj erotický klub.
Po ich násilnej smrti sa v hoteli vystriedali viacerí vlastníci. Od roku 2008 hotel podľa katastra vlastní spoločnosť Športreal Invest zo skupiny Eco-Investment veľkopodnikateľa Milana Fiľa.

Hotel chce už dlhodobo prestavať, mestská časť však opakovane odmietla investičný zámer. „Prestavba rozsahom nespĺňala prijateľné parametre, zároveň aj úroveň návrhu nebola hodna uvedenej lokality,“ hovorí Tóthová.
Ružinov sa podľa nej snaží vyrokovať zmeny, ktoré by priniesli zlepšenie verejného priestoru pre všetkých návštevníkov. Súčasťou by mohol byť bazén v jazere.
Chren už sľuboval aj to, že nová stavba nebude zasahovať priamo do jazera ako súčasný hotel.
Bratislavské jazerá
Okolie jazera je upravené, obklopuje ho bežecká dráha, k dispozícii sú lodičky a vodné bicykle, zo západného a južného brehu je možné loviť ryby. Neďaleko pri ružinovskej nemocnici je aj ďalšie jazero Rohlík.
V Bratislave sú len dve prírodné kúpaliská - Zlaté piesky a Kuchajda. Zlaté piesky spravuje STaRZ a vyberá vstupné, Kuchajdu má v správe novomestský EKO-podnik a vstup je bezplatný.
Kúpať sa dá aj na prírodných vodných plochách ako Draždiak či Vajnorské, Čunovské alebo Rusovské jazerá.
Z Draždiaka by sa v budúcnosti mohla stať oficiálna rekreačná zóna.
Keďže distribučná spoločnosť začala vymieňať káble nadzemného veľmi vysokého napätia nad územím Petržalky, mestská časť žiada aj o prekládku vedenia. Rozhodnutie by malo padnúť v septembri.
Vedenie zo začiatku 60. rokov spájalo rozvodne Podunajské Biskupice a Lamač. V tom čase viedlo mimo zastavaného územia, potom pod ním vzniklo sídlisko Petržalka.