BRATISLAVA. Na Trnavskom mýte má reklamu známa značka vodky, a pod zobrazenou fľaškou alkoholu odkaz na web www.pisrozumom.sk. Na stránke však boli zavádzajúce informácie o pití alkoholu.
V rubrike Ako piť s rozumom sa písalo, že striedme pitie prináša len minimálne zdravotné riziká, čo zvýraznili polotučným písmom. Podmienkou malo byť, že prestávka je aspoň na dva dni v týždni.
Ďalej bolo zvýraznené, že ako súčasť zdravej stravy môže mať alkohol aj pozitívne zdravotné účinky. Striedme pitie v kombinácii so zdravou stravou môže podľa stránky znižovať riziko vzniku kardiovaskulárnych chorôb, demencie, Alzheimerovej choroby, osteoporózy a cukrovky druhého typu. Nie však, ak sa pije nad odporúčanú mieru.
„To slovo môže neznamená znižuje - u každého sa to prejavuje inak," upozorňuje psychiater a odborník na závislosti Ľubomír Okruhlica. Stránku nepovažuje za dobrý zdroj informácií, pretože rovnomenné združenie, ktoré ju prevádzkuje, je v konflikte záujmov. Jeho predseda má podiel vo firme predávajúcej značkový alkohol.
„Ide o jemný detail, čo si pri nastavovaní marketingu veľmi dobre uvedomujú. Záujmom alkoholového priemyslu je, aby ľudia pili drahé produkty a nebudili verejné pohoršenie, nespôsobovali dopravné nehody a neboli násilní," pokračuje Okruhlica.
V článku sa dočítate:
- ako sa združenie stavia k svojmu konfliktu záujmov,
- prečo stiahli svoju rubriku,
- ako sa zorientovať v množstve protichodných štúdií.
Združenie Fórum Pi s rozumom sa na svojej stránke odvolávalo na dáta Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Inštitúcia však alkohol radí medzi karcinogény I. stupňa, kam partia aj cigarety či pohlavne prenosný vírus HPV.
Fórum pôsobí na Slovensku viac rokov a o nástrahách pitia hovorilo napríklad aj na niektorých ročníkoch festivalu Pohoda. Spolupracovalo takisto na kampani s políciou, ľuďom vystavovali účet za nehodu, kde bolo po položke vyčíslené, koľko štát stojí starostlivosť o opitého človeka. Zastáva názor, že riešením problémov s alkoholom nie je zákaz, ale vzdelávanie.
WHO podľa Okruhlicu neuznáva ani kampane vyzývajúce na zodpovedné pitie ako nástroj na znižovanie zdravotných a sociálnych škôd.
Web vraj zabudli aktualizovať
Združenie pred vyše týždňom pozvalo novinárov na stretnutie, aby otvorilo tému o mýtoch spojených s alkoholom. Išlo o súčasť kampane Čo vieš o alkohole?, do ktorej sa ľudia zapojili, ak vyplnili kvíz.
Výsledky testu ocenilo, vraj vyšli dobre aj vďaka jeho osvete medzi mládežou a dospelými. Kládlo v ňom otázky typu, či viac alkoholu obsahuje malé pivo, pohár vína, alebo panák vodky. Správne odpovedalo 53 percent ľudí, čo je viac než vlani.
Združenie tak chcelo upozorniť na to, že deliť alkohol na tvrdý a mäkký nie je správne, pretože veľké pivo obsahuje napríklad viac alkoholu než poldeci vodky, čo môže zvyšovať riziko predávkovania.

Na pódiu rečnil predseda Tomáš Huba. Za seba aj za členov združenia vyhlásil, že sa netaja svojou blízkosťou k biznisu s alkoholom.
„Nereprezentujeme však názory trhu ani žiadneho z našich partnerov, ktorí nás podporujú. Chceme len zmierňovať riziká pitia," tvrdí Huba.
Na záver sa slova ujala aj Katarína Droppová Zuzana Bôriková, tajomníčka združenia. Spomenula, že je pôvodne chemička.
Fakty
WHO v rámci znižovania zdravotných rizík neodporúča piť žiadne množstvo alkoholu. Zaraďuje ho medzi karcinogény.
„Veľakrát aj odborná verejnosť a ľudia stojaci za reguláciami alkoholu podporujú tieto mýty a len ich viac utvrdzujú," povedala.
Denník SME sa pýtal na nepravdivé informácie zverejnené na ich webe, Huba však chcel čas na prípravu. Neskôr poslal e-mail, v ktorom uznal, že rubrika zavádzala.
„Najnovšie odporúčanie WHO aktualizované v minulom roku sme zatiaľ nestihli zapracovať na našich stránkach. Uvedené nás mrzí, text sme skryli a pracujeme na jeho aktualizácii," vysvetľuje.
Vzápätí však poznamenal, že ani odborníci nie sú jednotní v názore, aký vplyv na zdravie má tzv. zodpovedné či umiernené pitie - či už na dennej, alebo týždennej báze. Svoje tvrdenie podložil aj štúdiou zverejnenou v poprednom medicínskom časopise The Lancet.
„Cieľom aktivít nášho združenia je poskytovať čo najpresnejšie informácie o alkohole, jeho zodpovednej konzumácii, ako aj o následkoch spojených s jeho neprimeranou a nezvládnutou konzumáciou," hovorí a dodáva, že nenabádajú na užívanie alkoholu a rešpektujú aj etický kódex združenia Rada pre reklamu, ktorej sú členom.
Okruhlica: Nikomu nezakazujem piť
Nepije už desať rokov, ale za abstinenta sa nepovažuje. Okruhlica sa vyhýba alkoholu na základe postoja WHO, ktoré už desať rokov hovorí, že rizikom je piť aj malé množstvo alkoholu.
Objektivitu považuje za kľúčovú a upozorňuje, že nie všetky štúdie sú nezávislé, pretože niektorých odborníkov platí priemysel.
"Ide o bežnú prax, robia to tak aj tabakové firmy alebo farmaceutické spoločnosti," hovorí. Sponzorované štúdie by mali byť vždy označené, v každom prípade WHO z nich nečerpá. Tvrdí, že vychádza len z objektívnych štúdií založených na dôkazoch.

Totožný názor s WHO teda nemajú všetci odborníci. Okruhlica však dodal, že napríklad britská aj kanadská lekárska komora vydali už dávnejšie stanovisko, že žiadna dávka alkoholu nie je bez zdravotného rizika. Lekári v týchto krajinách tak nemôžu svojim pacientom schvaľovať pitie, ale majú ich upozorniť na tento fakt.
„Nikomu nezakazujem piť, ani mi to neprináleží a nechcem to. Hovorím len, že je to zdraviu škodlivé a bezpečnejšie je nepiť," povedal Okruhlica. "Chcem pred tým chrániť najmä deti, lebo nemajú mozgovú kapacitu na to, aby ovládali svoju chuť, keď im ho niekto ponúkne. Pri dospelých je to na ich vlastné zváženie."