BRATISLAVA. Po Trebišove má už aj hlavné mesto svoj prvý terminál integrovanej osobnej dopravy (TIOP). Má zrýchliť prepojenie Vrakune a Podunajských Biskupíc s centrom mesta a využívať by ho mali aj obyvatelia satelitov. Vlaky tam budú zastavovať od utorka 2. júla.
Pásku strihali v pondelok zástupcovia Železníc SR, zhotoviteľ TSS Grade, zástupkyňa starostu Vrakune a štátna tajomníčka.
„Nebojím sa povedať, že dnes otvárame projekt budúcnosti,“ hovorila štátna tajomníčka ministerstva dopravy Denisa Žiláková, ktorá zastupovala ministra za Smer Jozefa Ráža.
„Takto si prestavujeme, že bude vyzerať a fungovať verejná osobná doprava. Vlakom sa priveziete na predmestie a odtiaľ sa buď MHD, alebo bicyklom dostanete do školy alebo práce,“ povedala.
Chodník od terminálu zatiaľ nie je prepojený s konečnou zastávkou Čiližská pri trolejbusovom obratisku. Cestujúci tak budú chodiť po štrku a hline.
„V prípade, že ŽSR bude mať vyriešený vzťah k pozemkom pod stavbou a bude mať kompletnú žiadosť, hlavné mesto vydá potrebné povolenie v čo možno najkratšom čase," tvrdí hovorca mesta Peter Bubla.
Okrem toho má zastávka v smere do mesta priechod pre chodcov položený ďalej od terminálu, cestujúci si budú musieť teda kúsok nadísť. Železnice na riešení spolupracujú s mestom, termín nie je známy.
Chýba aj parkovisko, najbližšie je zhruba 400 metrov od nástupišťa pri Ráztočnej. Má kapacitu 54 áut a podľa zástupkyne starostu Vrakune Zuzany Schwartzovej nezvyklo byť ani do polovice obsadené. Priamo pri nástupišti nové nevznikne, mesto je však podľa Bublu pripravené komunikovať so ŽSR aj na túto tému.
K terminálu sa dá dostať len z Dvojkrížnej ulice. Na druhú stranu koľají sa dá legálne prejsť až na Ráztočnej, kde stálo dočasné nástupište, vzdialené od terminálu podobne ako parkovisko.
Na náprotivnej strane sú zatiaľ zarastené a nevyužívané pozemky, podľa Schwartzovej však budú čoskoro žiadané a ráta sa tam s obytnou zónou. Priechod na druhú stranu by skrátil aj cestu k parkovisku.
Železnice projekt nakreslili v roku 2022 a koncom toho roka sa začali aj inžinierske práce. Minuli naň 3,9 milióna eur bez DPH, čisto z eurofondov. Terminál dostal kladné hodnotenie od Útvaru hodnoty za peniaze.
„Považujeme ho za plnohodnotný TIOP a veríme, že tento prestupný bod bude slúžiť všetkým ľuďom. Nielen v tejto oblasti, ale aj tým, čo cestujú v smere do Dunajskej Stredy napríklad kvôli cyklistike,“ hovorí riaditeľ investorského odboru ŽSR Štefan Sedláček.
Pre niektorých je to polotovar
Na nástupište sa vedia dostať po rampe aj pohybovo znevýhodnení. Pred terminálom sú stojany na bicykle, toalety však chýbajú. Koľajnice od ulice oddeľuje protihluková stena.
Na nástupišti osadili svetelné infotabule s cestovným poriadkom, na jednej z nich svietilo desaťminútové meškanie vlaku z hlavnej stanice.

Vlaky na trase do Komárna meškajú pravidelne, keďže trať za posledné desaťročia nemodernizovali. Trasa nie je elektrifikovaná a vlaky sa na nej kazia. Sedláček sa vyjadril, že sa o zdvojkoľajnení a elektrifikáci, ku ktorým už majú štúdiu realizovateľnosti, sa rokuje.
Tento proces zvyčajne trvá dva roky, čo sa týka pripomienkovania, to je individuálne a záleží od jeho rozsahu,” hovorí.
Na nástupišti nie je ani automat a označovač lístkov na MHD, ktoré v integrovanej doprave platia aj vo vlakoch v zóne 100 + 101. Sedláček hovorí, že je to vec mesta, najbližší automat je na zastávke Čiližská. Cestujúci, ktorí nastúpia na vlak, si teda musia lístok zakúpiť cez aplikáciu Bratislavskej integrovanej dopravy, alebo cez SMS.
Ernest Huska chodieva okolo nového nástupišťa cestou za svokrou. Nie je Vrakunčanom, ale na projekte vraj vidno, že mesto a železnice nespolupracovali.
„Postavili zastávku, ale čo s ňou ďalej? Je to polotovar za veľké peniaze,“ myslí si. Bližšie by malo byť podľa neho aj parkovisko.
Sedláček povedal, že terminál sprístupňujú ľuďom v „najnutnejšom rozsahu” a na jeho konečnom stave sa ešte pracuje. Majú ho prepojiť aj s druhou stranou „v dohľadnom období“.
Miestni poslanci sa z nového terminálu tešia. „Ide o úplne štandardný TIOP, podobný majú aj vo Svätom Jure,“ hovorí poslanec Marek Zajíček (OKS).
Poslanec Michal Hrapko (TEAM Bratislava) považuje nové nástupište oproti tomu dočasnému tiež za plnohodnotné. Myslí si, že prvý väčší nápor zacíti, keď mesto uzavrie pre rekonštrukciu most cez Malý Dunaj na Hradskej ulici.
„Môžu prísť sem, vedľa zaparkovať a mať naďalej komfort, že sa vlakom za pár minút odstanú až do centra,“ hovorí.
Vzniknú aj ďalšie
Štátna tajomníčka oznámila, že nasledovať budú terminály na Lamačskej bráne, teda v Boroch, a v Ružinove. Spomenula aj plány na terminály v Petržalke, Rači a na Železnej studničke.
Na TIOP Bory sa zatiaľ práce zastavili, lebo magistrát ešte nedokončil všetky práce na Saratovskej.

„Teraz potrebujeme získať stavebné povolenia na objekty, ktoré malo postaviť mesto, a v riešení je aj zmluva o prevode práv a povinností stavebníka, po ktorej doladení sa bude môcť stavať,“ hovorí Sedláček. Prvé práce by mali urobiť už tento rok.
TIOP Ružinov čaká na územné rozhodnutie, ktoré železnice očakávajú do dvoch mesiacov. Po spracovaní dokumentácie pre stavebné povolenie by mohli robiť súťaž na zhotoviteľa v treťom kvartáli budúceho roka.

Pri Železnej studničke sa čaká na dokumentáciu od spoločnosti Eset, keďže terminál vzniká v spolupráci so súkromníkom, rovnako ako ten v Petržalke. Sedláček povedal, že železnice zatiaľ vstupujú do procesu len svojimi pripomienkami.