Mýtne domčeky stoja na oboch stranách Starého mosta cez Dunaj prakticky odkedy ho postavili. Slúžili strážcom mosta, počas druhej svetovej vojny aj ako colnice. Dnes sú obidva národnými kultúrnymi pamiatkami.
V domčeku na staromestskej strane by mali čoskoro otvoriť kaviareň, nájomcu mesto hľadalo minulý rok v súťaži. Objekt doteraz neprevzal, keďže tu stále prebieha rekonštrukcia.
Na petržalskej strane prenajímatelia vzdali prevádzku reštaurácie v budove druhého mýtneho domčeka. Minulý štvrtok bratislavské mestské zastupiteľstvo schválilo návrh na odstúpenie od zmluvy na prenájom priestorov. Nájomca totiž mešká s úhradami nájomného a mestu už dlží vyše 39-tisíc eur.
Budova bola prenajatá na účely reštaurácie, podnik Mýtny domček ju však už dlhšie nevyužíva, reštauráciu prevádzkuje len vo vlastnej prístavbe.
„Nevieme ten priestor komerčne využiť,“ hovorí Daša Jašková z reštaurácie Mýtny domček. „Dlhodobo sme s mestom riešili zníženie nájmu, ale neboli ochotní ho znížiť ani počas korony.“
Reštaurácia v domčeku už nefungovala
Petržalský mýtny domček získala do prenájmu spoločnosť Ekopaleta, s. r. o., v roku 2011 na neurčité obdobie s nájomným približne 1500 eur na mesiac.

Spoločnosť Ekopaleta ho využívala už predtým, na vlastné náklady ho zrekonštruovala a prevádzkovala tu reštauráciu. Podnik cez pandémiu zmenil majiteľa.
Mýtne domčeky
Postavili ich zároveň so Starým mostom okolo roku 1891.
Bývali v nich strážcovia mosta, ktorí vyberali mýto.
Počas druhej svetovej vojny, keď bola Bratislava rozdelená, slúžili ako colnice.
V súvislosti s opravou Starého mosta sa v roku 2008 uvažovalo nad tým, že sa domčeky budú musieť posunúť.
Mesto eviduje voči prenajímateľovi pohľadávky celkovo vo výške 39 391,59 eur, píše sa v dôvodovej správe k návrhu o vypovedaní zmluvy. Mesto spoločnosti minulý rok posielalo upomienku, tá následne uhradila tritisíc eur a požiadala o splátkový kalendár. Jeho podmienky však neakceptovala. Mestské zastupiteľstvo vo štvrtok rozhodlo o odstúpení od nájmu.
Priestory, ktoré patria mestu, reštaurácia Mýtny domček, paradoxne, už dlhšie nevyužíva.
„Pred troma rokmi sme to prebrali od predchádzajúceho majiteľa, chvíľku sme tam fungovali, ale je to malý priestor na reštauráciu. To človek však zistí, až keď to skúsi,“ hovorí Jašková.
Reštauráciu preto prevádzkujú len v prístavbe pod domčekom, ktorá im patrí a na fungovaní podniku sa tak ukončením prenájmu domčeka nič nezmení.

O novú zmluvu s mestom sa podľa Jaškovej nebudú snažiť, chcú nájsť niekoho, kto si zoberie zariadenie z domčeka, čím by vyplatili zvyšok dlhu.
„Je to pamiatka, nemôžete to ani prerobiť, je to skolaudované len na reštauráciu s galériou, inak sa to ani využiť nedá,“ hovorí Jašková.
Na druhej strane bude kaviareň so zmrzlinou
Oproti, na staromestskej strane Dunaja, bol mýtny domček dlhšiu dobu prázdny, predtým v ňom sídlila minigaléria a od roku 2012 múzeum colníctva. Staré Mesto tu chcelo zriadiť stálu expozíciu histórie Starého mosta a Viedenskej električky.
Magistrát tentokrát nájomcu hľadal vo verejnej obchodej súťaži. Zvíťazila ponuka spoločnosti Voxar na prevádzku kaviarne s ponukou zmrzliny v lete a punču v zime – so sebou, keďže priestory domčeka ponúkajú málo miesta na sedenie.
Zmluva nadobudla účinnosť už vo februári, na domčeku však stále prebiehajú práce, a tak sa doň nový nájomca ešte nedostal.
„Predĺženie termínu opráv spôsobili náhradné riešenia v objekte, ktoré z dôvodu staršej stavby nebolo možné predvídať v pôvodnej projektovej dokumentácii,“ vysvetľuje hovorca magistrátu Peter Bubla. Keďže ide o národnú kultúrnu pamiatku, termín dokončenia projektu predlžuje aj to, že všetky riešenie si vyžadujú konzultácie cez Krajský pamiatkový úrad.
Stavebné práce by mali byť hotové na konci júla.

Staromestský domček sa prenajíma za 927 eur. Prenájom petržalského domčeka stál výrazne viac, mesto nad znížením nájomného neuvažovalo ani po žiadosti Daši Jaškovej.
„Nájomné za priestory Mýtneho domčeka v Petržalke je stanovené vo výške 14,09 eura za štvorcový meter na mesiac a nájomné za priestory Mýtneho domčeka v Starom Meste je stanovené vo výške 13,61 eura za štvorcový meter na mesiac. Na základe uvedeného nejde o výrazný rozdiel medzi výškou nájomného pri týchto nebytových priestoroch,“ informuje Bubla.
Po odovzdaní priestorov petržalského domčeka a posúdení ich technického stavu chce mesto vyhlásiť ďalšiu verejnú obchodnú súťaž. To, s akým cieľom bude vyhlásená, ešte zvažuje.