BRATISLAVA. Prvý raz ho zhodil z bicykla taxikár, druhý raz naňho vytiahol vreckový nožík kuriér a prerezal mu plášte. Nehody sa stali pred pár týždňami. Cyklista Cyril Šťastný (26) vyviazol z oboch nehôd len s odreninami, v prípade útoku nožom utŕžil plytkú reznú ranu po vonkajších článkoch prstov.
Prvú nehodu vyšetruje polícia, druhú sa chystá oznámiť, denníku SME ukázal lekárske potvrdenie o zraneniach a svedkovia, ktorých mená redakcia pozná, potvrdzujú jeho verziu.
Polícia vyšetruje incident s taxikárom ako priestupok - stal sa na Špitálskej ulici. Taxikár sa vraj zachoval podobne ako spevák Jožo Ráž pri medializovanej nehode z 10. júna. Frontman kapely Elán zhodil cyklistu, neposkytol mu pomoc a ušiel z miesta. Polícia prípad stále vyšetruje, ak mu preukážu, že spáchal priestupok, hrozí Rážovi pokuta od 300 do 1300 eur a zákaz šoférovať na jeden až päť rokov.
„Šokuje ma, že keď do vás niekto naschvál vrazí takmer dvojtonovým autom priamo na cyklopruhu, tak to zákon vníma len ako keby sa ťukli dve autá - toto nemôže byť finálny stav, ako takéto situácie riešiť,“ hovorí Šťastný.
Taxikár doňho podľa jeho slov narazil po tom, ako mu pobúchal po kufri, aby ho upozornil na to, že blokuje cyklopruh. Taxikár mu najprv vynadal cez okienko.
V článku sa dočítate:
- nakoľko cyklista dôveruje polícii,
- čo mu prekážalo, keď spisoval oznámenie na policajnej stanici,
- prečo priestupky za takéto nehody posielajú vodičom „antisignál“.
Národný cyklokoordinátor Peter Klučka v tejto súvislosti upozornil na dva roky platiacu novelizáciu cestného zákona, ktorá nariaďuje vodičom odbočujúcim doprava, aby dávali prednosť cyklistovi idúcemu rovno alebo cyklistovi idúcemu súbežne s cestou.
Úrad cyklokoordinátora komunikuje s policajnými zbormi, prezídiom aj s dopravnými inšpektorátmi. Lobujú za to, aby polícia viac rozlišovala medzi účastníkmi premávky a myslela na to, že k najzraniteľnejším patria chodci, korčuliari, kolobežkári, skejtbordisti aj cyklisti.
„V Holandsku zákony nastavili tak, že nech sa stane cyklistovi na ceste čokoľvek, v prvom rade nesie zodpovednosť vodič, keďže je v pozícii silnejšieho a hrozí mu najmenšie nebezpečenstvo,“ hovorí Klučka. Holandská polícia by teda Šťastného nehodu automaticky riešila ako trestný čin.
Na políciu čakali vraj hodinu
K útoku nožom malo dôjsť na oddelenom cyklopruhu v blízkosti budovy Všeobecnej úverovej banky. Vodič jazdil na služobnom aute kuriérskej firmy. Šťastný tvrdí, že vodiča upozornil na to, že blokuje cyklochodníka na úseku pri neďalekom nákupnom centre. Vodič reagoval vulgarizmami, na čo mu Šťastný buchol rukou po aute. Kuriér ho potom prenasledoval, kým nezastavil pri budove banky. Vodič podľa Šťastného vystúpil, vytiahol vreckový nôž a chytil mu koleso bicykla, na čo sa oň začali prekárať.
„Pred hlavou mi začal šibrinkovať nožíkom a musel som sa mu uhýbať,“ hovorí. Vodič mu chcel prerezať plášte, v čom sa mu snažil zabrániť rukou - tak schytal reznú ranu.

„Stále som pred ním cúval a bicykel ťahal k sebe a keď ho pustil, fyzika zafungovala a spadol som vedľa auta. Nohu som mal pod kolesom auta a keď vyštartoval preč, prešiel mi po nej,“ opisuje situáciu. Lekárska správa nepotvrdila vážnejšie zranenie nohy.
Dvaja svedkovia, ktorí videli, ako vodič cyklistovi prešiel po nohe, privolali políciu. Šťastný sanitku odmietol. Na policajných príslušníkov čakali vyše hodiny, jedna svedkyňa musela odísť do práce, druhý svedok oznamovateľ, zostal.
„Keď prišli policajti, povedali nám, že sú z iného obvodu, lebo majú málo hliadok, a že mám ísť nehodu oznámiť na Mojmírovú. Polícii síce naďalej verím, že sa na nich môžem v prípade útoku obrátiť, no tieto skúsenosti ma zneistili,“ hovorí Šťastný. Pri prvej nehode s taxikárom prišla hliadka podľa neho do desiatich minút a policajti „to brali veľmi seriózne“.

Denník SME sa polície pýtal na reakčný čas polície po nahlásení útoku nožom a či bolo štandardné, že hliadka napadnutému povedala, že má skutok oznámiť na stanici.
„Objasňovaním okolností uvedených udalostí sa v súčasnosti zaoberá vecne príslušný útvar v pôsobnosti Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave. Vzhľadom na súčasný stav nie je možné poskytnúť bližšie informácie, hneď ako to situácia umožní, k obom prípadom bližšie informácie poskytneme,“ odpovedá hovorca Krajského riaditeľstva PZ Michal Szeiff.
Trval na detailoch
Nehodu s taxikárom Šťastný spisoval na stanici na Štúrovej. Pôvodne chcel podať trestné oznámenie, ale vyšetrovateľ mu vysvetlil, že nešlo o trestný čin, pretože nemal ťažkú ujmu na zdraví.
Zákon za ťažkú ujmu považuje zmrzačenie, stratu alebo podstatné zníženie pracovnej spôsobilosti, ochromenie údu, stratu alebo podstatné oslabenie zmyslov, poškodenie dôležitého orgánu, zohyzdenie, vyvolanie potratu, mučenie alebo poruchu zdravia trvajúcu dlhší čas. Páchateľovi za ťažkú ujmu hrozia štyri až desať rokov.

S policajtom teda spísal len oznámenie o nehode. Keď si ho na záver spolu prechádzali, Šťastný si všimol, že niektoré detaily vyšetrovateľ nezaviedol do spisu.
„Napríklad napísal, že došlo ku kontaktu bicykla s autom, no nespomenul, že k nemu došlo na cyklopruhu ani že po mne vyštartoval naschvál, keďže mi nadával cez okienko. Bolo pre mňa veľmi podstatné, aby to opísal presne a detailne, čo nakoniec aj spravil,“ hovorí.
Priestupok ako „antisignál“
Šťastný vyviazol z oboch nehôd bez zranení, hoci po útoku nožom si týždeň nesadol za kormidlo bicykla. Psychickú ujmu z nehody vraj nemá a jazdiť chce aj naďalej.
„Keby som však bol starší, neboli by to len odreniny, alebo ak by som bol otcom - už nikdy by som nešiel s dieťaťom na cestu a kládol by som si aj otázku, či má vôbec bicykel význam," hovorí. Zložky, ktoré majú zaisťovať bezpečnosť cyklistov, to podľa neho "berú vlažne".

Klasifikácia takýchto prípadov ako priestupkov môže aj podľa Kľučku vysielať do spoločnosti „antisignál“, ktorý podporuje názory, že cyklisti do mesta nepatria.
Cyklokoordinátor vyzýva cyklistov, aby oznamovali svoje nehody aj pre štatistiky, ktoré v dôsledku nenahlasovania nemusia vyzerať alarmujúco. Či už ide o spadnutie, oškretie, ťuknutie, alebo keď vodič vošiel do ochranného pásma cyklistov.
„Nejde o bonzovanie, ale oznamovanie skutočnosti v záujme všetkých účastníkov cestnej premávky, čím myslím aj automobilistov. Bez tohto sa ďalej nepohneme,“ pokračuje ďalej. Správca komunikácie alebo príslušné zložky môžu vďaka oznamom lepšie značiť rizikové úseky, aby predišli ďalším nehodám. Napríklad znížením rýchlosti.

„Pravidlá však musia rovnako dodržiavať aj cyklisti. Najmä u cyklokuriérov si všímam, že jazdia bez dávania znamenia pri zmene smeru alebo chodia cez chodníky, keď majú červenú, lebo sa ponáhľajú dodať zásielku.“