BRATISLAVA. Kolíziu frontmana skupiny Elán s cyklistom vyšetruje Krajský dopravný inšpektorát. K nehode došlo v pondelok 10. mája na križovatke v centre mesta, na sociálnej sieti na ňu upozornil Jakub Tomiš, bývalý asistent poslankyne národnej rad Vladimíry Marcinkovej (SaS).
Jožo Ráž v deň nehody podľa svedkov zrazil na zem cyklistu a namiesto toho, aby zastavil a ubezpečil sa, či nie je zranený a nepotrebuje pomoc, z miesta nehody ušiel. Ide o priestupok proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky.
Cyklista pri páde neutrpel žiadne zranenia.
Priestupok
Zákonník ho opisuje ako konanie, ktoré ohrozuje záujem spoločnosti, pričom nejde ešte o trestný čin.
Stačí naň aj zavinenie z nedbanlivosti, ak zákon výslovne nehovorí, že je potrebné úmyselné zavinenie.
„Môžeme potvrdiť, že policajti Krajského dopravného inšpektorátu v Bratislave v súčasnosti vykonávajú úkony podľa ustanovení zákona o priestupkoch,“ povedal denníku SME hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru Michal Szeiff.
Ráž sa ešte minulý týždeň pre portál tvnoviny.sk vyjadril, že sa necíti vinným. Cyklistu síce videl padať, ale keď si všimol, že nie je zranený, išiel ďalej. Ako ďalší dôvod, prečo nezastavil, uviedol, že sa nerád ukazuje, pretože sa s ním chcú potom fotiť ľudia.
Denníku SME sa s cyklistom skontaktovať nepodarilo.
Polícia prípad prešetruje, zatiaľ nie je jasné, kto dopravnú nehodu zavinil. V zákone o priestupkoch sa píše, že ak vodič nezastaví vozidlo po tom, ako sa zúčastnil na dopravnej nehode alebo na mieste nezotrvá do príchodu policajta, alebo sa na miesto nevrátil po poskytnutí či privolaní pomoci, vykonáva priestupok proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky.
Zákon vymedzuje možné sankcie za vykonanie takéhoto priestupku: buď uloženie pokuty od 300 do 1300 eur, alebo zákaz činnosti šoférovať od jedného do piatich rokov.
Často zamieňané pojmy:
- zákaz činnosti viesť motorové vozidlá sa udeľuje vodičom za priestupky proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky a vydáva sa maximálne na päť rokov, u mladistvých maximálne na jeden rok, hrozí aj pokuta od 300 do 1300 eur,
- zadržanie vodičského preukazu je dočasné a vykonáva ho policajt po tom, ako vodič buď odmietne, alebo nemôže na mieste zaplatiť pokutu, odobratie platí aj v prípade, že ho nemá fyzicky pri sebe, policajt môže vydať vodičovi potvrdenie o povolení jazdiť maximálne do 15 dní,
- odobratie vodičského preukazu pre vodiča znamená, že nemôže riadiť všetky druhy motorových vozidiel a to buď pre jeho zdravotný stav, alebo pre prehrešky v cestnej premávke,
- obmedzenie vodičského oprávnenia sa vzťahuje na zákaz viesť vozidlá nad 3,5 tony s tým, že vozidlá do tejto hmotnosti naďalej riadiť môže, toto obmedzenie sa následne vyznačí aj vo vodičskom preukaze ako kód.