„Vždy som si myslela, že takto skrátka vonia zima,“ hovorí ANNA DWORAKOWSKA o období, keď veľká časť poľských domácností vykurovala uhlím a „vôňa“ splodín patrila k zime rovnako ako sneh.
Dworakowska pracovala v oblasti environmentalistiky rovnako ako jej manžel, no ani oni dvaja si spočiatku neuvedomovali, v akom prostredí žijú. Pred dvanástimi rokmi bol Krakov najviac znečisteným mestom Európskej únie.
Dnes stoja za organizáciou Polish Smog Alert, ktorá zastrešuje desiatky miestnych organizácii po celom Poľsku. Podarilo sa im presadiť zákaz kúrenia uhlím a drevom v Krakove a docieliť viaceré legislatívne zmeny.
O vplyve znečistenia na zdravie, zvlášť na zdravie detí, rozprávala Dworakowska v máji v Bratislave na summite Start with Children zameranom na mestské plánovanie pre deti.
V rozhovore sa dočítate aj:
- ako si všimla, že žije v škodlivom ovzduší,
- aké rozšírené bolo ešte pred desiatimi rokmi kúrenie uhlím a čím ho obyvatelia Krakova nahradili,
- ako sa znečistenia najlepšie môže zbaviť Bratislava.
Aký vzduch dýchajú ľudia v Poľsku?
Znečistenie ovzdušia sa týka celého územia. Keď sa nám darí presvedčiť štátnu inšpekciu, aby umiestnila meracie stanice na nové miesta, zvyčajne sa hneď odstanú medzi najznečistenejšie v Poľsku. Často sú najhoršie malé mestá či dediny.
Podobne to bude zrejme aj na Slovensku. Doprava je problém, ale pre naše podmienky bol najväčším problémom zimný smog spôsobený tým, že ľudia kúria uhlím či pália drevo alebo odpadky veľmi primitívnym spôsobom. V Poľsku je to hlavná príčina znečistenia.
Kúrenie?
Áno, nie je to priemysel. Keď si zoberiete jemné častice ako napríklad prach, 80 percent pochádza zo zariadení domácností pri kúrení, pri benzo(a)pyréne, čo je karcinogénna mutagénna látka, je to 90 percent.
Na Slovensku je to podobné. V Žiline či Košiciach je situácia veľmi zlá. V Košiciach je koncentrácia benzo(a)pyrénu 5 nanogramov na meter kubický. Norma povoľuje jeden. A to je priemer za celý rok, počas vykurovacej sezóny je to teda horšie.
Benzp(a)pyrén sa nachádza aj v cigaretovom dyme, dýchanie košického vzduchu sa rovná 2400 cigaretám ročne, čo znamená sedem cigariet denne. A týka sa to všetkých, zdravých, chorých, tehotných žien, detí.
Vašu iniciatívu ste začali v Krakove. Ako ste si všimli, že žijete v prostredí, ktoré je naozaj zdraviu škodlivé?