SME

Syfilisu v Bratislave pribúda. Zadarmo a anonymne sa naň dá otestovať len v jednom centre

Združenie tento mesiac končí s činnosťou.

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: TASR/Ján Krošlák)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

BRATISLAVA. Počet prípadov syfilisu v bratislavskej župe minulý rok prekonal rekord a prekoná ho zrejme aj budúci rok. Reprodukčné číslo je také vysoké, že bakteriálna nákaza sa bude šíriť exponenciálne.

Dopomáha tomu aj slabé povedomie o prejavoch choroby. Lekári ju väčšinou odhalia, až keď sa prejaví výsevom na tele, teda v neskorších štádiách, alebo pri darovaní krvi.

Nesvrbí, nebolí ani nepáchne. Príznaky sa začnú prejavovať až po niekoľkých týždňoch, počas ktorých je človek infekčný, dajú sa však zameniť za žihľavku.

SkryťVypnúť reklamu

Syfilis môžu naisto potvrdiť len krvné testy a dermatovenerológ. Keď sa nelieči, môže poškodiť vnútorné orgány vrátane mozgu. Poškodenie je už nezvratné.

V hlavnom meste sa dá zatiaľ bezplatne a anonymne otestovať len v ambulancii na Babuškovej 33. Pôsobí tam združenie Dom svetla, testovať však bude už len do konca júna.

„Podobné zariadenie ako to naše na Slovensku nie je. Nepýtame si osobné údaje, nemusíte čakať v poradovníku, netreba sa dopredu objednávať a nikto vám nebude dávať sprosté otázky a rýpať sa v tom, koľkých ste mali partnerov alebo ako ste orientovaný,“ hovorí predsedníčka združenia Sabína Brédová.

Združenie zbiera peniaze na novú ambulanciu, ktorú by chcelo otvoriť začiatkom septembra. Prispieť sa dá na platforme Donio.

Môže za to cestovanie aj migrácia

Odborníci zatiaľ epidémiu nepredpokladajú – zaznamenali ju zatiaľ len v okrese Sobrance, Banská Bystrica a Žiar nad Hronom. V Bratislave a okolí je viac ľudí, ktorí sa aj presúvajú za prácou, čo môže skresľovať celkovú chorobnosť. Ráta sa s tým, že v nej bude prirodzene viac prípadov.

SkryťVypnúť reklamu

V prípade Bratislavy môže stáť za vysokými číslami aj lepšia hlásna služba laboratórií. Odbor epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) tvrdí, že vďaka tomu majú lepšiu evidenciu.

Nárast syfilisu je trendom vo väčšine štátov Európy. Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb si to vysvetľuje nárastom cestovania po pandémii.

„Epidemiologické štúdie naznačujú, že migrácia do väčších miest signifikantne zvyšuje riziko vzniku niektorých sexuálne a krvou prenosných infekcií, čo môže súvisieť s garanciou vyššej miery anonymity jednotlivca,“ uviedol pre denník RÚVZ.

Česká obdoba ÚVZ vo svojej správe z minulého roka vysvetľuje nárast syfilisu aj migračnou vlnou ľudí z Ukrajiny a Ruska. Oba regióny majú zvýšený výskyt syfilisu aj vírusu imunitnej nedostatočnosti HIV. Podobne je to aj v Poľsku.

SkryťVypnúť reklamu

„Na Slovensko to však až tak veľmi neplatí, lebo ľudia z Ukrajiny sa presúvajú radšej ďalej a neradi tu zostávajú. Práve aj pre nedostatočnú zdravotnú starostlivosť v prípade, ak majú syfilis alebo HIV,“ hovorí Brédová.

Za socializmu prednášali na školách

V Dome svetla šíria aj osvetu o rôznych pohlavných ochoreniach, no Brédová si myslí, že v porovnaní s tým, čo by mohol robiť štát, je nedostačujúca.

Slovensko má národný akčný plán prevencie šírenia infekčných ochorení z decembra 2023. Brédová ho považuje za vágny.

„Oni nás doň síce zaradili, ale nepriznali nám zdroje, aby sme ho vedeli dodržiavať. Od štátu sme doposiaľ dostali presne nula eur na podporu našej činnosti,“ hovorí. „Pričom sa nám tu teraz rozširuje aj chemsex, čo je téma, na ktorú sa lekári nevedia ani len pýtať a už vôbec nie ju riešiť.“

Chemsex je pojem pre sex pod vplyvom rôznych drog. Ľudia sa počas aktu správajú rizikovejšie, čím sa stávajú náchylnejšími na prenos pohlavných chorôb.

Súvisiaci článok Na Slovensku je rekordne veľa syfilisu. Ľudia si myslia, že neexistuje, vraví expertka Čítajte 

Nedostatočnú aktivitu štátu vníma aj hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre dermatovenerológiu Vladimír Flimer.

„Za socializmu sme robili osvetu už na stredných školách, kde sme študentom ukazovali, ako sa jednotlivé ochorenia prejavujú, a rozprávali sme sa s nimi aj o menzese. Sexuálnu výchovu pokrývali aj detskí a praktickí lekári v poslednom ročníku základných škôl,“ hovorí.

„Teraz sa deti k týmto vedomostiam dostanú cez sociálne siete a internet. Určite to však je dobrý zdroj a bolo by lepšie, ak by mali tieto témy zavedené v osnovách. Keď k nám prídu do ambulancie, ani nevedia, o čom je reč,“ povedal.

Naposledy minister školstva úradníckej vlády Ján Horecký zmenil viacero bodov v dva roky pripravovanom dokumente, ktorý mal zaviesť samostatný predmet sexuálna výchova. Dnes sexuálna výchova čerpá najmä z učebníc z 90. rokov.

Brédová: Slovensko je v stredoveku

Dom svetla založili, aby pokryli potreby ľudí, ktorí z rôznych príčin nevyhľadávali lekárov - pre svoju farbu pleti, sexuálnu orientáciu, nedostatok peňazí či prácu v sexbiznise. Najviac sa však sústredili na testovanie vírusu HIV.

„Slovensko je oproti iným krajinám Únie v stredoveku,“ tvrdí Brédová. Zdravotníctvo podľa nej najmenej pokrýva potreby ľudí s HIV.

„V Británii majú mobilné odberové centrá, samoobslužné testovacie automaty aj samostatné kliniky pre HIV pozitívnych pacientov, kde dostanú všetko od gynekológie po infektológiu aj dermatovenerológiu,“ hovorí.

Slovenskí pacienti s HIV hovorili, že ich väčšina lekárov odmieta. K zubárom chodia napríklad do Rakúska. Pri pravidelnej liečbe nie sú žiadnym rizikom pre svoje okolie.

Súvisiaci článok Ako spoznať chlamýdie a iné rozšírené pohlavné choroby Čítajte 

Doktor Flimer priznal, že vie o prípadoch, keď niektorí dermatovenerológovia odmietajú vyšetrovať pacientov s pohlavnými chorobami.

„Mimoriadne ma rozčuľuje, ak túto prácu nechávajú na jedného kolegu. Každý dermatovenerológ prešiel atestáciou z venerológie a má teda povinnosť vyšetrovať a liečiť venerických pacientov,“ hovorí.

V Bratislave takýchto pacientov prijíma len Milena Osuská z Nemocnice Staré Mesto.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  8. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  1. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  6. Kam smerujú peniaze bohatých?
  7. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 15 426
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 6 515
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 082
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 174
  5. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 600
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 479
  7. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody 2 312
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 2 264
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu