Lavičky robia z verejného priestoru našu predĺženú obývačku. Ako pri interiéroch, aj tu záleží na tom, ako si ju zariadime.
V dobre zvládnutom verejnom priestore sa ľudia prirodzene správajú kultivovanejšie, hovorí DAVID KARÁSEK, český dizajnér a riaditeľ spoločnosti mmcité, ktorá sa považuje za lídra v oblasti mestského mobiliáru.
O mestskom mobiliári aj o tom, ako dizajn ovplyvňuje správanie ľudí, rozprával Karásek na májovej konferencii Start with Children v Starej tržnici zameranej na mestské plánovanie pre deti.
V rozhovore sa dočítate:
- na čo berú vo firme ohľad pri navrhovaní lavičiek,
- ako k mobiliáru pristupujú samosprávy,
- čo si myslí o tom, že si obce vyrábajú lavičky samy,
- ako hodnotí bratislavskú lavičku.
Prečo je dobrý mestský mobiliár dôležitý?
Verejný priestor je jedna veľká obývačka. Keď si zariaďujete obývačku, musíte si to premyslieť a nakúpiť správne veci. Patrí k našej kultúre‚ že máme radi, keď je prostredie okolo nás dobre a pekne vybavené.
V mestskom prostredí je to veľmi podobné. Iné je to v tom, že verejný priestor patrí všetkým, respektíve zdanlivo nepatrí nikomu. Je to špecifická psychologická situácia.
Zároveň však stále platí to, čo v interiéroch: keď je to dobre vymyslené a sú použité dobré materiály, pôsobí to na nás. Platí to pre všetkých. Keď je prostredie dobre vybavené, ľudia k nemu pristupujú inak, správajú sa kultivovanejšie bez toho, aby o tom vedeli.
Zároveň už niekoľko desiatok rokov je tu trend tráviť viac času vonku, v kaviarňach či v parkoch. Predtým to tak v našich končinách nebolo.
Čím je podložené, že sa ľudia správajú lepšie v peknom prostredí?
My na to nemáme výskumy, máme však množstvo skúseností. Veľakrát sa nám stalo, že sme do mobiliáru zakomponovali krehkejšie prvky ako napríklad sklo a ľudia nám hovorili, že to niekto rozbije, ale nerozbili to.
Dôležitá je údržba, aby sa to čistilo a opravovalo. Vonkajší priestor je jeden z najnáročnejších priestorov, máte tam vplyv počasia, vplyv anonymného používateľa. Tie veci treba opraviť hneď, nenechávať to pol roka v zlom stave. Keď ľudia vnímajú tu starostlivosť na začiatku a v priebehu, tak sa správajú inak.
Býva práve údržba najväčším problémom mestského mobiliáru?
Niekedy áno. Dosť sa to zlepšilo. V 90. či nultých rokoch sa stávalo, že sa urobil náročný projekt a potom sa na to vykašľali a o chvíľu to vyzeralo hrozne. Teraz je to už lepšie.
Aká je teda dobrá lavička?