BRATISLAVA. Zatopený je podnik Mark Twain pri Karlovoveskom ramene, zábradlie na nábreží pri Starom moste je už celé pod vodou a čoskoro zrejme zatopí aj parkovisko na Tyršovom nábreží, ktoré už lemujú vrecia s pieskom.
Hladina Dunaja dosiahla 690 centimetrov a bude stúpať. Vrchol by mal nastať podľa meteorológov vo štvrtok večer alebo v noci.
Slovenský vodohospodársky podnik prirovnáva situáciu k vianočným sviatkom, keď hladina stúpla do podobnej úrovne.
V Devíne má hladina 645 centimetrov a pod hradným bralom pri parkovisku už stojí protipovodňové hradenie. Vodohospodári ho postavili preventívne, keďže pri nízko položenom mieste sa vlieva do Dunaja Morava. Niektorí Devínčania začali pre istotu vypratávať pivnice a zadebňovať garáže.
Pre Bratislavu a okolie platí zatiaľ prvý najmiernejší stupeň povodňovej aktivity. Mesto na sociálnej sieti napísalo, že očakávajú aj druhý stupeň, Devín bol už v utorok predpoludním na jeho hranici.
Druhý stupeň vyhlasuje minister životného prostredia na odporúčanie vodohospodárov. Po jeho vyhlásení by začali osádzať mobilné hradenie aj na ďalších miestach.
„Sme pripravení a v teréne máme všetky naše personálne aj materiálne kapacity, ktoré už máme naložené v autách. Sme pripravení kedykoľvek vyraziť,“ povedal hovorca vodohospodárskeho podniku Marián Bocák.

V niektorých častiach očakávajú vybreženie
Rieku rozvodnili dažde v Nemecku a Rakúsku. Pre vysokú hladinu Dunaja sa zvihla aj hladina Moravy, ktorá sa včera vybrežila v záplavových pásmach medzi Devínskou Novou Vsou a Záhorskou Vsou. Tam sú záplavy očakávané. Vedie tade aj cyklotrasa, ktorá je odvčera uzatvorená.
Mesto oznámilo, že súčasná prognóza predpovedá kulmináciu Dunaja počas nasledujúcich 42 hodín s vyššou hladinou, ako predpokladala prognóza v pondelok.
Na Tyršovom nábreží podľa predpovede tiež hrozí, že sa Dunaj vybreží. Preto uzatvorili aj parkovisko pri Mýtnom domčeku a lokalitu už pripravovali podľa plánu na druhý stupeň. Pribudne teda mobilné hradenie.
Vyliatie hrozí aj v Karlovoveskom ramene. Mestská časť Devín je preto pripravená vyhlásiť mimoriadnu situáciu.
Ohrozená je aj Karlova Ves. Časť z nej je nízko položená, podľa Bocáka je hneď po Devíne najkritickejším územím.
Mimo osídlených území už sú, alebo v blízkom čase budú, zaplavené rozsiahle prírodné územia, kde sa s vyliatím riek počas povodní počíta. Na týchto miestach sú aj liahniská komárov. Mesto oznámilo, že zasiahne aj biologickým larvicídom BTI.
Inde taký problém nemajú
V Devínskej Novej Vsi majú povodeň pod kontrolou. Starosta Dárius Krajčír zatiaľ neplánuje zvolávať krízový štáb.
Stupne povodňovej aktivity:
- o prvom stupni sa informuje po tom, čo rieka dosiahne začiatku hrádze svojho koryta s predpokladom, že jej hladina bude naďalej stúpať a môže dosiahnuť až na breh,
- druhý stupeň vyhlasuje minister v prípade, ak hladina vody prekročila hranicu brehu a aj naďalej stúpa alebo ak hrozí, že unášané predmety vytvoria bariéru na priepustoch alebo mostoch,
- tretí stupeň sa vyhlasuje v momente, keď voda začne zaplavovať priľahlé územie a môže spôsobiť povodňové škody.
"Nehrozí tu zasiahnutie obyvateľov a máme tu spravenú aj protipovodňovú hrádzu, ktorá je priebežne kontrolovaná," hovorí. Povodeň zasiahla len kratší úsek cyklochodníka, ktorý už zatarasili.
Situácia v Záhorskej Vsi, ktorú Morava obteká, je pokojná. Funguje v nej aj kompa do Rakúska a starosta Boris Šimkovič verí, že ju nebudú musieť zatvárať.
"Zaplavilo len pásma, kde sa so záplavami ráta a sú tam žiadané," hovorí o chránených územiach v okolí obce.
Na úrade v Čunove o záplave do utorka ani nevedeli. Starostka Gabriela Ferenčáková sa o nej dozvedela až po telefonáte so starostkou Devína. Obec je od Dunaja vzdialená približne tristo metrov, na rozdiel od Devína ju však chráni hrádza. Je tam vybudovaná aj Hrušovská strž, ktorá reguluje rieku.
V Gabčíkove by mala byť hladina najvyššia deň alebo pol dňa po Bratislave. Primátor mesta nedostal zatiaľ žiadne hlásenia ani varovania. Hovorí, že v roku 2013 riešili oveľa horšiu situáciu ako teraz.
„Predpokladáme, že zajtra by mal byť v Komárne vyhlásený druhý stupeň,“ hovorí Bocák.
Najvyššia bola pred vyše päťsto rokmi
V roku 2013 hladina Dunaja siahala do výšky 1032 centimetrov a pri Devíne dosiahla 969 centimetrov, čím prekonala aj povodeň z roku 2002.
V meste platil tretí stupeň povodňovej aktivity. Nábrežie Dunaja chránili protipovodňové bariéry a pri Karlovoveskom ramene sa dalo člnkovať aj po chodníku. Hrozila aj evakuácia Ružinovčanov do Nového Mesta.
Veľtokom vtedy prešlo 10 540 kubických metrov vody za sekundu, čo zodpovedá vyše štyrom plným olympijským bazénom. Jeho priemerný prietok je dvetisíc kubických metrov za sekundu, teda necelý bazén.
Prietok Dunaja má teraz 4200 kubických metrov za sekundu, teda necelé dva olympijské bazény. Tok reguluje vodné dielo v Gabčíkove, ktoré spustilo všetkých osem turbín na výrobu elektrickej energie, hovoril minister životného prostredia za SNS Tomáš Taraba.
Bratislava zažila najhoršiu povodeň v roku 1899, keď prietok rieky dosiahol 10 870 kubických metrov za sekundu pri vodnej hladine 970 centimetrov. Treťou najhoršou bola povodeň z roku 1954, keď prietok dosiahol 10 400 kubických metrov za sekundu a hladina 984 centimetrov.
Najvyššiu hladinu mal v roku 1501, dosiahla až 1180 centimetrov, čo je výška trojpodlažnej bytovky. Na druhom mieste je povodeň z roku 1787, keď hladina dosiahla 1080 centimetrov. Tretie miesto patrí povodni z roku 2013.