SME

Kúsok domova pre deti, ktorým vojna zmenila život. Ako funguje bratislavská škola v evakuácii

Podporil ju UNICEF aj magistrát.

Študenti ukrajinskej školy v evakuácii v Bratislave.Študenti ukrajinskej školy v evakuácii v Bratislave. (Zdroj: Facebook/USE)

BRATISLAVA. Deň pred jarnými prázdninami sa v Ukrajinskej škole v evakuácii v Bratislave konajú posledné vyučovacie hodiny. Niektorí školáci sa chystajú na týždeň k svojim blízkym na Ukrajinu, niektorí už plánujú voľný čas v novej krajine, ktorá sa v uplynulých dvoch rokoch stala ich domovom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Toto je 10. ročník, prebieha hodina finančnej gramotnosti, vyučuje ju Olena Golovko - učiteľka na Charkovskej ekonomickej univerzite, kandidátka ekonomických vied. Odborne pripravuje školský tím na medzinárodné súťaže o finančnej gramotnosti," vysvetľuje riaditeľka školy, zakladateľka mimovládnej organizácie Sme spolu Anna Švačka, ktorá jednu po druhej prechádza triedami.

SkryťVypnúť reklamu

Už dva roky môžu deti ukrajinských utečencov navštevovať školu v evakuácii. V súčasnosti tu študuje 86 žiakov, od 7. do 11. ročníka. Vyučovanie v škole, ktorá sa nachádza v bratislavskom Starom Meste, prebieha v popoludňajších hodinách.

"Nedávno som si podal prihlášku na právo na Univerzitu Komenského v Bratislave," hovorí cez prestávku 17-ročný Mykola Tsapjuk z Lucku na západe Ukrajiny.

Ako vznikla škola v evakuácii

Po 24. februári 2022 zorganizovala organizácia Ukrajina-Slovensko SOS/Sme spolu s učiteľmi Ukrajinskej nedeľnej školy v Bratislave linku na pomoc Ukrajincom utekajúcim pred vojnou na Slovensko.

Často tam volali rodičia, ktorí hľadali školu, kde by ich deti mohli dokončiť školský rok. V tom čase sa ozvali aj ukrajinskí učitelia, ktorí sa tiež presťahovali na Slovensko a ponúkli sa ako dobrovoľníci, hovorí Švačka.

SkryťVypnúť reklamu

"Chýbala nám však miestnosť, kde by sme to mohli zorganizovať ," dodáva riaditeľka. Nápad kontaktovať súkromnú Cambridge International School Bratislava prišiel od kancelárie prezidentky počas návštevy dobrovoľníkov ukrajinsko-slovenskej tiesňovej linky a humanitárnej pomoci v marci toho roku u prezidentky Zuzany Čaputovej.

Už v apríli 2022 poskytla Cambridge International School ukrajinskej škole priestory na vyučovanie. V prvých mesiacoch pracovali učitelia Ukrajinskej školy v evakuácii (USE) ako dobrovoľníci, nakoniec sa k podpore pridala medzinárodná organizácia UNICEF. Prvé mesiace finančne pomáhal aj Magistrát hlavného mesta Bratislavy.

Všetci učitelia a deti školy, okrem učiteľky slovenského jazyka, sa po začiatku vojny na Ukrajine presťahovali na Slovensko najmä z území, kde prebiehajú aktívne bojové akcie - Charkov, Mykolajiv, Záporožie, Kyjev a dokonca aj z Krymu, hovorí 28-ročná Snižana Melnyk, ktorá spolu s Kseniou Sokolovou na škole pracujú ako administrátorky.

SkryťVypnúť reklamu

Niektorí zamestnanci a študenti prišli o svoje domovy a nemôžu študovať online na ukrajinskej škole, pretože bola zničená.

„So školou som taká spätá, že si bez nej neviem predstaviť samu seba ,“ hovorí Melnyk a dodáva, že tu pôsobí vlastne odo dňa jej založenia.

Kvalifikovaní učitelia a neštandardné predmety

Škola funguje podľa slovenského školského kalendára, každý deň od pondelka do piatka. Nechýba ani algebra, dejiny Ukrajiny, anglický a ukrajinský jazyk, od minulého roka je zavedený slovenský jazyk, novinkou programu sú predmety mimo školských osnov.

„Nie sme síce plnohodnotná škola, no do programu pridávame predmety, ktoré deťom pomôžu získať nové zručnosti pre bezpečný a lepší život,“ zdôraznila Švačka.

Medzi takéto hodiny patrí kariérové ​​poradenstvo a už spomínaná hodina finančnej gramotnosti, stretnutia s psychológom, arteterapia, turistické výlety, vodcovstvo, divadelná veda, návšteva múzeí a stretnutia so študentmi slovenských vysokých škôl, ale aj anglicky hovoriaca kaviareň so študentmi Cambridge International School.

USE sa síce nepovažuje za plnohodnotnú školu a nevydáva osvedčenia o vzdelaní, no veľkou výhodou inštitúcie je, že deti tu študujú zadarmo a pracujú tu kvalifikovaní učitelia z Ukrajiny, hovorí Švačka. V škole oficiálne pracuje deväť učiteľov a psychologička, dve koordinátorky a upratovačka.

Učiteľka Golovková sa presťahovala s mamou a mladšou dcérou z Charkova do Bratislavy, pretože tam už bývala jej staršia dcéra. Učiteľka však naďalej vedie online školenie vo svojom rodnom Charkove. Mnoho budov Národnej univerzity Vasyľa Karazina bolo zničených, malý počet priestorov bol premenený na bombové kryty, kde sa školenie lekárov uskutočňuje offline.

Golovková vedie hodiny finančnej gramotnosti dvakrát týždenne, zapája žiakov školy aj do medzinárodných konferencií a súťaží, žiaci sa napríklad dva roky po sebe zapojili do Global Money Week.

„Hrali sme s nimi životný kapitál, naučili sme sa, ako hromadiť či šetriť peniaze, ako napríklad nájsť najlacnejšiu a najdrahšiu cestu z jedného slovenského mesta do druhého,“ vysvetľuje Golovková.

Dostanú dobrý základ pre vysokoškolské vzdelanie

Počas dvoch rokov USE navštevovalo viac ako 230 ukrajinských školákov. Riaditeľka školy podotýka, že časť žiakov chodí do slovenských škôl, časť len do ich večernej školy. Približne 70 percent prihlásených študentov školy nechodí do slovenských škôl.

Mychailo Pinkas, žiak siedmeho ročníka, ktorý prišiel zo Žmerinky v regióne Vinnycia so svojou matkou a s bratom, mu evakuačná škola pomohla vďaka kompetentnému vyučovaniu učiteľa zlepšiť si vedomosti z histórie a nájsť si nových priateľov. Najviac sa mu páčia exkluzívne predmety, ktoré neboli dostupné ani v jeho rodnej škole na Ukrajine.

"V slovenskej škole, kde študujem, si veľa pýtajú samostatné štúdium a to sa mi veľmi nepáči. Ak chcete vedieť viac, študujte sami ," hovorí Pinkas.

Ak sa deti chcú vrátiť na Ukrajinu alebo tam získať vyššie vzdelanie, USE pripravuje aj ukrajinských stredoškolákov na národný viacpredmetový test (NMT), čo je veľmi dôležité, hovorí Švačka, pretože slovenské školy nevyučujte predmety ako dejiny Ukrajiny alebo ukrajinský jazyk, ktoré sú pri tejto skúške kľúčové.

"Naša škola je dobrou alternatívou aj pre deti, ktoré chcú pokračovať v štúdiu na slovenských školách či univerzitách. Tu sa môžu napríklad po 9. ročníku naučiť hlavné predmety pre vstup na gymnázium, " dodáva manažérka.

V tomto roku škola zorganizovala aj psychologické kurzy pre žiakov, štyri vyučovacie hodiny týždenne, ktoré viedla psychologička a lekárka na čiastočný úväzok Bohdana Lyulko. Slovenskej spoločnosti sa môže zdať, že do týchto dvoch rokov by už mali byť všetky deti integrované, hovorí Lyulková, ale v praxi to tak celkom nie je.

„Pre tieto deti je práve táto škola oporou v novej krajine, kde sa môžu aspoň trochu cítiť ako doma ,“ dodáva špecialistka.

Deti a učitelia ukrajinskej školy v evakuácii sa zúčastňujú bratislavských súťaží a festivalov a tiež sa snažia pomáhať Slovákom, čím im ďakujú za poskytnuté útočisko. Škola preto v rámci kampane „Ďakujeme Slovensku“ zorganizovala finančnú zbierku z predaja dobrôt pre bratislavský dom sociálnych služieb DSS Rozsutec, kde žijú ľudia so zdravotným znevýhodnením.

Mesačné náklady na prevádzku školy dosahujú desaťtisíc eur. Financovanie projektu USH z UNICEF sa končí v júni tohto roku. Škola preto s podporou taiwanského zastúpenia umiestnila oznam o fundraisingu na portál Donio.sk.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Ideálny čas na pohyb a dokonalú regeneráciu
  2. Osem tipov, kam cestovať počas sviatku na konci augusta
  3. Hodnotenie profesionála: Maldivy si užijete i s nižším rozpočtom
  4. Operácia očí je riešením pre každú profesiu
  5. Bývanie v centre Bratislavy? Kúpa sa oplatí viac ako prenájom
  6. Private equity fondy priťahujú čoraz viac slovenských investorov
  7. Majster cukrár radí: Tento dezert dodá každej letnej párty šťavu
  8. S tanečnicou Katarínou Jakeš na výlete v Košiciach
  1. Ideálny čas na pohyb a dokonalú regeneráciu
  2. Osem tipov, kam cestovať počas sviatku na konci augusta
  3. Aplikácia Otvorené drevo potvrdzuje transparentnosť LESY SR
  4. Drevo pod kontrolou: Ako technológia RFID mení vývoz drevnej hmo
  5. Hodnotenie profesionála: Maldivy si užijete i s nižším rozpočtom
  6. Bývanie v centre Bratislavy? Kúpa sa oplatí viac ako prenájom
  7. Operácia očí je riešením pre každú profesiu
  8. Private equity fondy menia budúcnosť rodinného podnikania
  1. Majster cukrár radí: Tento dezert dodá každej letnej párty šťavu 13 353
  2. Bývanie v centre Bratislavy? Kúpa sa oplatí viac ako prenájom 8 043
  3. Hodnotenie profesionála: Hotely na Zakynthose prekvapia detailmi 5 153
  4. Hodnotenie profesionála: Maldivy si užijete i s nižším rozpočtom 4 487
  5. S tanečnicou Katarínou Jakeš na výlete v Košiciach 3 410
  6. Operácia očí je riešením pre každú profesiu 2 893
  7. Osem tipov, kam cestovať počas sviatku na konci augusta 2 554
  8. Firmy otvorene o tom, kam AI pustia a kam už nie 1 487
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Ľuboš Vodička: Bratislavský Robinson Karl Jetting
  3. Juraj Mravec: Projekt Nového Lida nereflektuje záujmy Petržalky
  4. Pavol Pálfy: Úradná tabuľa - zákonná povinnosť alebo služba pre občana?
  5. Danica Chames: Zbláznili sa, šli na dovolenku do Bratislavy
  6. Radko Mačuha: Sídlisko, kvôli ktorému bolo zbúrané podhradie. ( cyklus bratislavská krutosť)
  7. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  8. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  1. Ivan Čáni: Migaľ si svoje prvé a s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou aj posledné volebné obdobie užíva „naplno“. 34 142
  2. Ivo Nesrovnal: Matúš, vďaka za pozvanie, ale pod toto sa nepodpíšem. Ad električka v Petržalke. 24 791
  3. Jozef Mačo: Nelegálne skládky odpadu pri osadách nemajú odstraňovať obce. Nie že nemajú, nesmú. 10 505
  4. Juraj Kumičák: Atrapa 7 533
  5. Matej Galo: Pán Fico, profitujete z ruského plynu? Len sa pýtam. 7 256
  6. Ľudmila Križanovská: Zlákal ju multilevel marketing. Prišla o peniaze, aj priateľov 6 859
  7. Daniel Guľaš: Drony nad Moskvou: Úderný zásah do ruskej ekonomiky 6 723
  8. Ľuboslava Šusteková: Chrumkavé sladkokyslé zavárané uhorky mojej babky 5 907
  1. Marcel Rebro: Slováci dokážu závidieť polosirote rehabilitačný tábor a beznohému protézu
  2. Marcel Rebro: Kaliňákove tanky, Pearl Harbor a slovenský ministerský časostroj
  3. Marcel Rebro: Verím, že dobijeme dobrým ľuďom baterky
  4. Roman Kebísek: Štúr na Slovanskom zjazde r. 1848: Prioritou Slovanov nie je záchrana Rakúska
  5. Post Bellum SK: Priatelia-Maďari, ktorí zohrali kľúčovú rolu počas Nežnej revolúcie
  6. Radko Mačuha: Peter Pellegrini je prezidentom vojny.
  7. Marcel Rebro: Za každým padlým hrdinom zostala stolička pri stole. A často aj dieťa, ktoré stratilo otca
  8. Marcel Rebro: Deti z Nikopola túžia po tábore. Autobusy však nejdú, vodiči majú strach z dronov
SkryťZatvoriť reklamu