BERNOLÁKOVO. Stojíme naraz na mieste dvoch národných kultúrnych pamiatok. Hrad Čeklís na kopci nad Bernolákovom zanikol už pred piatimi storočiami, na jeho mieste je dnes vodojem zo začiatku 20. storočia, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou.
Vodojem, ktorý hradnému vŕšku ukradol meno, je známy pod historickým názvom Várdomb, čo v maďarčine označuje hradný vrch, nie vodnú vežu.
Obec Bernolákovo chátrajúci vodojem v rokoch 2022 a 2023 zrekonštruovala, za čo získala cenu Fénix – Kultúrna pamiatka roka. Porota ocenila nielen kultivovanú obnovu, ale aj fakt, že obec sa na rekonštrukciu podujala bez grantov či príspevkov. Po obnove vodojem slúži ako vyhliadka a výstavný priestor.
Pred rekonštrukciou bol v havarijnom stave, mal pukliny a narušenú statiku. Vyrastali z neho porasty a náletové dreviny.
„Slúžilo to na všetko možné, pre obyvateľov to bolo smetisko, verejná toaleta, chodievali sa tu vyšantiť sprejeri,“ spomína starosta Bernolákova Miroslav Turenič na to, čo sa s budovou vodojemu dialo počas desaťročí, keď chátral.
Rekonštrukciu museli zaplatiť sami
Turenič sa spolu so svojím predchodcom Richardom Červienkom niekoľko rokov snažili získať rôzne dotácie na obnovu pamiatky, či už z eurofondov, z ministerstva kultúry alebo z nórskych fondov. Všade neúspešne.
„Vežu máme síce zaradenú ako národnú kultúrnu pamiatku, ale nie je v zozname ohrozených kultúrnych pamiatok,“ vysvetľuje starosta. „Je to irónia, pretože hradný kopec je zaradený medzi ohrozené pamiatky, ale už tu z neho nie je takmer nič, čo by sa dalo zachraňovať, sú tu len torzá hradieb.“
Nakoniec sa obec rozhodla, že vyčlenia vlastné financie a vodojem opravia. Ako podklad k projektu im slúžila diplomová práca Marcely Sládečkovej z roku 2014, v ktorej pod vedením Pavla Paulínyho z Fakulty architektúry STU vypracovala návrh obnovy vodárenskej veže.
Samotný projekt sa začal realizovať v novembri 2022, vežu otvorili pre verejnosť už na jeseň 2023.
Rekonštrukcia samotnej budovy stála približne 300-tisíc eur. Úprava okolia stojí obec ďalšie desaťtisíce. Spoločne s cenou Fénix Bernolákovo získalo aj odmenu 10-tisíc eur, ktorých využitie je viazané na pamiatku.
Hradný vrch je frekventovaným miestom na prechádzky a samotný vodojem je jedným zo symbolov obce. Pred tým, než bol v roku 2013 vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku, jeho zachovanie nebolo isté. Okolo roku 2000 sa vtedajšie vedenie obce pokúšalo presadiť na jeho mieste reštauráciu, zabránili tomu občianske aktivity. Podľa súčasného starostu sa v minulosti uvažovalo aj o tom, že by sa budova vodojemu presunula na kruhový objazd v obci.
Obnova podľa dobových fotografií
Vodojem postavili okolo roku 1912 v historizujúcom štýle, aby svojím výzorom pripomínal stredovekú hradnú vežu. Obnova jej prinavrátila pôvodný eklektický výraz aj s ozdobnými prvkami.
Spodné poschodie 14-metrového vodojemu dnes tvorí výstavný priestor, ktorý obec bezplatne ponúka umelcom. Po schodisku sa dostaneme do nádrže s priemerom 6 metrov a objemom 40 kubíkov. Nachádza sa v nej malá výstava približujúca históriu Várdombu a jeho obnovy.
Materiál cisterny je pôvodný, oceľové schody okolo nej sú novopostavené. Predtým sa dalo hore vyjsť len po rebríkoch, architekti prišli s elegantným a funkčným riešením úzkeho schodiska, ktoré ústi na terase vodojemu.

Pôvodne sa po rebríkoch liezlo do subtílnej ozdobnej vežičky, ktorá bola pred rekonštrukciou úplne spadnutá. Zrekonštruovali ju na základe zachovanej fotografie.
V lete by mohol byť centrom kultúrneho diania
Z terasy dovidieť do diaľky desiatok kilometrov. Jasne rozoznávame Bratislavský hrad aj rýchlo sa rozrastajúcu štvrť na Mlynských Nivách či Slovnaft.
V tesnej blízkosti vodojemu vidno katolícky kostol svätého Štefana a na druhej strane barokový kaštieľ.
Archeologický výskum ukázal, že na mieste vodárenskej veže stál už v 18. storočí barokový vodojem, ktorý kaštieľ zásoboval vodou.
Várdomb bol významným miestom už oveľa skôr. Na začiatku 13. storočia tu stál hrad Čeklís, rovnaký názov v minulosti malo aj dnešné Bernolákovo. Ešte dávno predtým sa tu nachádzalo slovanské hradisko.
O tom, aký veľký bol hrad Čeklís a ako vyzeral, nevieme takmer nič. Nadšenci z občianskeho združenia Hrad Čeklís tu dlhodobo obnovujú, čo zostalo z pôvodných hradieb.
Dobrovoľníci spolu so zamestnancami obecného úradu zabezpečujú aj sprístupnenie vodojemu pre verejnosť. V sezóne býva otvorený v stredu a v nedeľu od šiestej do ôsmej večer podľa programu na stránke obce.
Starosta chce okolie vodojemu ďalej kultivovať a zlepšovať prístupovú cestu.
„Chceli by sme tu urobiť aj niečo ako kultúrne leto a pozvať sem hudobníkov a umelcov,“ hovorí Turenič.