SME

Raper Gleb si nechal na bytovku spraviť reklamu a mesto bude čoskoro regulovať fasády

Susedstvo by uvítalo viac podobných diel.

Graffiti na paneláku niektorých ľudí pohoršili. Graffiti na paneláku niektorých ľudí pohoršili. (Zdroj: Marko Erd/SME)

K divokým fasádovým výjavom Ružinova pridal svoju stopu aj raper Gleb Veselov, vystupujúcu pod umeleckým menom Gleb. Panelák na Exnárovej tak už pár dní zdobí mural - nástenná maľba - s chlapíkom sediacim na sídlisku, ktorý má pod nohami písmeno G.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mestský poslanec Ján Buocik mural nepovažuje za umelecké dielo. Už v roku 2013 ešte ako vicestarosta Ružinova inicioval vznik dizajn manuálu pre farebnosť fasád. Rozbuškou k nej sa stala bytovka na Súmračnej, ktorá dostala podľa fasády prezývku maskáčový dom.

SkryťVypnúť reklamu

„Odvtedy sme sa neposunuli nikam a so súhlasom vlastníkov môže na fasáde vzniknúť hocičo,“ hovorí.

Naopak pre dôchodkyňu Helenu Kredatusovú, ktorá býva v bytovke s raperom, nová maľba umeleckým dielom je - aj keď netušila, na čo odkazuje.

Dielo na Exnárovej je reklamou na interpretov nový album a náklady naň pokryla jeho eseročka.

V Ružinove sa nachádza aj mural so škrečkom s krhlou, ktorý si zaplatil zas známy e-shop na oblečenie.

„Každý nech si na to spraví vlastný názor, ale čo viem, my sme tu s tým všetci spokojní,“ hovorí suseda. „Dúfame, že to odradí tých chlapcov, ktorí nevedia maľovať a len nám tu ničia fasády svojimi haky-makmi, vraj si potom nelezú do kapusty.“

Členovia grafitovej komunity sa naozaj riadia nepísaným pravidlom, že si navzájom neprekresľujú svoje diela. Neplatí to v prípade, ak nesú nenávistný obsah, vtedy ich pretierajú a niektorí ich v meste dokonca aj cielene vyhľadávajú, aby ich ničili.

SkryťVypnúť reklamu

Eva Husárová, ktorá prišla z Trenčína za príbuznými, by chcela vidieť podobné diela aj vo svojom meste. Marek Miklaš z neďalekej bytovky zas poukázal na diela v okolí Nevädzovej ulice, kde muraly kopírujú okolitú prírodu.

"Mne sa najviac páči, keď nám tu maľujú tie veselé zvieratká," hovorí seniorka Marcela Pružinová bývajúca cez cestu.

Gleb: Nerobili sme to so zlým úmyslom

Predseda vlastníkov bytov na Exnárovej Miloš Ličko už pred rokom a pol hľadal umelcov, ktorí by na bytovke prekryli nasprejovanými nápismi, ktoré im hyzdili fasádu.

Inšpirovali sa práve reklamným grafitom škrečka. Odkedy ho namaľovali, na fasáde nepribúdali ďalšie tagy. Ponuka Gleba Veselova im teda prišla vhod.

Interpret sa na projekt pozeral ako umelec. Keď hľadal miesto pre mural k albumu s názvom Dlhá cesta domov, sídlisko, na ktorom vyrastal, mu pripadalo na to najvhodnejšie.

SkryťVypnúť reklamu

Priznal však, že dielo spĺňa aj účel reklamy.

„Keď si úplne odmyslím seba a svoj album, tak som rád, že sa vieme podeliť o tento originálny cover (titulná fotografia albumu, pozn. red.) aj s ľuďmi, ktorí nepoznajú moju hudbu a nevedia, kto som,” hovorí umelec.

Mural nepovažuje za vizuálny smog, pretože ho podľa neho robili profesionálni streetart umelci. Diskusiu okolo grafity vníma ako vyjadrenie vkusu jednotlivcov.

"Neviem, nakoľko je potrebné tým ľuďom niečo odkazovať alebo sa obhajovať. To by sme mohli analyzovať každú jednu maľbu v meste," hovorí. "Nech sa ľudia hnevajú aj tešia, vypustia svoje emócie von. Ide sa ďalej. Robili sme to s dobrým úmyslom."

Súvisiaci článok Bratislava je zamorená tagmi. Východiskom by mohli byť legálne steny, tie si ale niektorí neprajú Čítajte 

Pred Veselovom dostal Ličko ponuku na mural za 3,5 tisíca eur. Siahal by však len do výšky troch metrov, čo by úplne neprekrylo tagy, ktoré siahali vyššie.

Súčasný mural meria na výšku približne osemnásť metrov a na šírku desať, je zadarmo.

Ponuku brzdil viac než rozpočet ľudský faktor.

„Keďže by sme sa na to museli skladať, musel by som získať súhlas každého vlastníka. Pri 64 ľuďoch považujem za nemožné, aby sme sa všetci zhodli na jednom návrhu,” hovorí Ličko.

Maximálne dve farby, výnimka len pre balkóny

Farebný chaos na priečeliach panelákov mal v minulosti zastaviť zákon. Poslanec Buocik v roku 2013 tlačil na svojich spolustraníkov z SDKÚ, aby v parlamente presadili zákon, ktorý by dal mestám a mestským častiam právo vydávať záväzné stanoviská k návrhom fasád.

Téma však medzi jeho kolegami veľmi nezarezonovala a strana bola vtedy v opozícii. Ministerstvo dopravy a výstavby síce avizovalo, že reguláciu zahrnie pri príprave nového stavebného zákona, no nestalo sa tak.

„Robili sme si prieskum, odkiaľ prichádzajú tie šialené farebné kombinácie a geometrické obrazce, a zistili sme, že ľuďom ich ponúkajú priamo stavebné firmy, ktoré fasády realizujú,” hovorí poslanec.

Výhodou zákona, ktorý neprešiel, by podľa neho bolo, že by sa kompetencie preniesli z bytovej komisie na odborne vzdelaných ľudí z kancelárie hlavného architekta alebo odboru územného plánovania.

„Teraz dizajn vypracuje v lepšom prípade stavebný inžinier tej-ktorej firmy, v horšom rozhodnú ceny. Ak je napríklad v ponuke svetlozelená najlacnejšia, obyvatelia si ju vyberú bez ohľadu na to, akej farby je susedná bytovka.”

Regulácie v tomto smere pritom nie sú pre ľudí zo Slovenska žiadnou novinkou. Obyvatelia domov v pamiatkových zónach na ne narazia zakaždým, keď musia pristúpiť k rekonštrukcii fasády.

Súvisiaci článok Bytovku obliekli aj do maskáčov. Dúhové sídliská má skrotiť zákon Čítajte 

S nezáväzným manuálom prišli v roku 2013 aj dve iniciatívy - Fasády a Farby pre 500 bytov. Prvá zmienená spolupracovala aj s už zosnulým architektom Iľjom Skočekom, ktorý naprojektoval Istropolis, Štrkovec či sídlisko Ostredky.

„Prišiel s návrhom, aby sa vnútrobloky, rozlišovali cez farby. Malo ísť len o jemné detaily, napríklad balkóny alebo okná, fasády mali mať v celom sídlisku rovnakú farebnosť s použitím maximálne dvoch farieb.”

Vo Viedni vizuál fasád pripomienkujú mestskí architekti. Ich úlohou je chrániť kompozíciu, materiálové vplyvy a farebnosť celkov. Na regulácie možno naraziť aj v menších mestách - k preferovaným patria pastelové farby.

Zmeny sú už na stole

Mesto môže pri plánovaní druhých strán zasahovať len do usporiadania výstavby v priestore a funkčného využitia daného územia. Magistrát už rozbieha prípravu nového metropolitného územného plánu.

Odraziť sa má od novej stavebnej legislatívy.

„Vykonávacia vyhláška k zákonu o územnom plánovaní medzi voliteľné regulatívy zaradila aj regulatív farebnosti. Možno predpokladať, že ho v niektorých lokalitách využijeme,” avizuje hovorca mesta Peter Bubla.

Loading

...

Stavebný zákon, ktorý mal odloženú účinnosť, prinesie prípustnú škálu farieb na fasádach. Vítajú aj v Petržalke, pre ktorú sú muraly charakteristické už od 70. rokov. Niektoré z nich však prekrylo zateplenie.

„Tradícia veľkoplošných muralov sa v Petržalke zachováva a vznikajú tu totiž stále nové umelecké diela, napríklad na severnej štítovej fasáde bytového domu na Topoľčianskej ulici," hovorí Dávid Pavlík z referátu komunikácie mestskej časti.

Metropolitný inštitút Bratislavy nemá riešenie farebnosti fasád vo svojom koncepčnom prístupe. V budúcnosti však chystajú nadviazať spoluprácu s hlavným architektom mesta.

Bratislava

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Nové Planeo v Košiciach
  2. Nová predajňa PLANEO v Spišskej Novej Vsi
  3. Nové PLANEO už aj v Prešove! Zľava 10 % na všetko a mega tombola
  4. TV Markíza spustí spravodajský projekt TN live už 9. júna
  5. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí
  6. Plaťte, šetrite, investujte moderne – prehľadne a na pár ťuknutí
  7. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným
  8. Bezlepkové delikatesy od šéfkuchára svetových hviezd
  1. Šaca v Lige majstrov futbalovej medicíny
  2. Nové PLANEO už aj v Prešove! Zľava 10 % na všetko a mega tombola
  3. Nová predajňa PLANEO v Spišskej Novej Vsi
  4. Nové Planeo v Košiciach
  5. TV Markíza spustí spravodajský projekt TN live už 9. júna
  6. Plaťte, šetrite, investujte moderne – prehľadne a na pár ťuknutí
  7. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí
  8. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným
  1. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur 8 850
  2. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným 8 498
  3. Dá sa na Slovensku zbohatnúť poctivo? 3 566
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 231
  5. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život? 3 058
  6. V predaji 3-izbových bytov vedie projekt v Dúbravke 2 991
  7. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 906
  8. Čo bude toto leto in? 2 859
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Ľuboš Vodička: Bratislavský Robinson Karl Jetting
  3. Juraj Mravec: Projekt Nového Lida nereflektuje záujmy Petržalky
  4. Pavol Pálfy: Úradná tabuľa - zákonná povinnosť alebo služba pre občana?
  5. Danica Chames: Zbláznili sa, šli na dovolenku do Bratislavy
  6. Radko Mačuha: Sídlisko, kvôli ktorému bolo zbúrané podhradie. ( cyklus bratislavská krutosť)
  7. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  8. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  1. Marcel Rebro: Sexuálne násilie Červenej armády pri oslobodzovaní Európy 13 173
  2. Otilia Horrocks: Keď sa p. redaktorka Benedikovičová opýtala premiéra Roberta Fica na PPA haciendy... /plus video/ 7 223
  3. Vladimír Čuchran: Správanie sa pri nákupoch. Až sa nabudúce v obchode zahľadíte na "krtkovanie" v potravinách. Možno návod, chvíľa na zamyslenie. Dôchodca v obchode. 7 204
  4. Martin Ondráš: Podivné penzióny vs rozkrádanie eurofondov - skutočná pravda 5 452
  5. Viktor Pamula: Odkaz premiera jeho voličom i nám všetkým. 5 118
  6. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 5 032
  7. Tomáš Mikloško: Toxické peklo: Ako rozpoznať narcistu a jeho obeť 4 818
  8. Eva Gallova: Dopadnú Ukrajinci tak ako za starých čias dopadli Indiáni? 4 500
  1. Marian Nanias: Jadrová energia - Tomu sa hovorí viera a dôvera...
  2. Tupou Ceruzou: Žiačik
  3. Marcel Rebro: Sexuálne násilie Červenej armády pri oslobodzovaní Európy
  4. Věra Tepličková: Bujak Marián alebo Odkaz ženám, čo obľubujú bitkárov
  5. Věra Tepličková: Temné progresívne sily ovládli Brusel
  6. Marcel Rebro: Bude na ochranu premiéra Fica prijatý "LEX ALKOHOL"?
  7. INESS: Cena zamestnanca verzus OECD: ktoré je správne?
  8. Radko Mačuha: Teleráno na ministerstve kultúry?
SkryťZatvoriť reklamu