Američan Jim Fuller (vľavo) v uplynulých dňoch viedol na ihrisku klubu Apollo Bratislava tréningový kemp pre mladých hráčov. |
dňoch viedol na ihrisku klubu Apollo Bratislava v Podunajských Biskupiciach tréningový kemp pre mladých hráčov Američan JIM FULLER.
Po koľký raz pôsobíte počas prázdnin na Slovensku?
Toto je už deviaty rok, čo pracujem pre organizáciu MLB. Na Slovensku som šiestykrát. Keď som prišiel po prvý raz, vedel som, že bejzbal sa u vás hrá len krátko, približne sedem rokov. A práve preto do Európy chodíme. Propagovať a pomáhať rozvíjať bejzbal.
Čo bolo hlavnou náplňou kempu v Bratislave?
Predovšetkým základné herné činnosti. Chytanie, hádzanie, odpaľovanie lopty či beh medzi métami. Dôležitá je aj samotná hra, pri ktorej sa všetky činnosti spájajú do jedného celku. Skúsenosťami sa zlepší aj múdrosť hráča, ktorú bude vedieť využiť v zápase. Takýto kemp môže byť v jeho kariére vykročením tým správnym smerom.
Majú Európania prepoklady na tento tradičný americký šport?
U nás sa bejzbal hrá už veľmi dlho. Začínalo sa bez rukavíc, s kusmi dreva na odpaľovanie loptičiek. Vy tento problém nemáte. Kvalitné vybavenie sa dá kúpiť, nie je problém s prístupom k metodike tréningu. Môžete napredovať rýchlejšie, vyvarovať sa chýb, ktoré sme urobili my. Rozdiel je iba v herných skúsenostiach.
Všimli ste si pri opakovaných návštevách Slovenska kvalitatívny posun našich hráčov?
Najväčšie zlepšenie vidím u hráčov, ktorí začínali v jedenástich alebo dvanástich rokoch. To je tá správna cesta. Najprv totiž do bejzbalu prichádzali hráči, ktorí mali okolo 20 rokov. To bolo dosť neskoro, ale ďalšie generácie sa aspoň mali od koho učiť. Keby nebolo ich, nepohli by ste sa dopredu. Nevýhodou pre väčší rozvoj môže byť aj to, že väčšina rodičov bejzbalu príliš nerozumie. Tak ako si u vás ide otec so synom zahrať futbal, u nás sa hrá bejzbal. To je tradícia, ktorá pomáha zväčšovať základňu hráčov.
Ako ďaleko má Slovensko od európskej špičky?
Rozdiel nie je veľký, jedná sa len o drobné veci, schopnosť eliminovať chyby. Nejde len o to byť dobrý, ale aj múdry hráč. Napríklad v minuloročnej kvalifikácii o postup do A skupiny majstrovstiev Európy prehralo Slovensko s Ukrajinou len tesne. Ukrajina postúpila a v tomto roku sa po dobrých výkonoch v A skupine udržala. Terajšia mladá generácia môže Slovensko priviesť medzi špičku. Ak pri tomto športe ostane čo najviac hráčov a budú tvrdo pracovať.
Ako veľmi bejzbalu uškodí vyradenie z programu olympiády?
Samozrejme, že to nášmu športu nepomôže. Dôvody sú jasné. Na olympiáde chýbali profesionáli a v mnohých krajinách tradícia bejzbalu. Pomôcť by mohol Svetový pohár, ale iba ak sa bude hrať v takom čase, že budú môcť štartovať aj profesionálni hráči.
FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ
Bejzbalové nádeje sa venovali hlavne nácviku základných herných činností. Medzi ne patrí aj odpaľovanie lopty. |