FOTO - ARCHÍV SME |
Mestská časť Devín, ktorá je od 8. apríla v nútenej správe, by mohla znížiť svoj dlh o asi 200 miliónov korún. Voči viacerým veriteľom má pritom Devín 370-miliónové záväzky. Ministerstvom financií ustanovený nútený správca Juraj Heriban nevylúčil, že spolu s pokutami za omeškanie by sa mohol dlh zvýšiť až na miliardu korún.
Sumu 200 miliónov korún získali veritelia skrachovanej spoločnosti Devín Holding v dražbe pozemkov. Podľa starostu Jozefa Paczelta sa však veritelia zatiaľ nezhodli, ako si peniaze rozdelia. "Peniaze z predaja pozemkov sú na zablokovanom účte a kým sa veritelia medzi sebou nedohodnú, dlhy Devína sa neznížia," dodal Paczelt.
Devín Holding vznikol ako súčasť rozvojových aktivít mestskej časti. Na vydražených pozemkoch začal stavať obytné domy, na ktoré si vzal niekoľko nevýhodných úverov. Úroky z nich chcel zaplatiť z ďalších úverov, tie však nesplácal včas.
Devín je prvou bratislavskou mestskou časťou, ktorá sa dostala pod nútenú správu. Hospodári podľa krízového rozpočtu, ktorý síce miestni poslanci zamietli, ale Heriban ho podľa zákona mal právo zaviesť. Proti hlasovalo všetkých sedem prítomných poslancov, podľa ktorých rozpočet nebol dosť krízový.
Z pôvodného osemmiliónového rozpočtu chce krízový rozpočet ušetriť 1,1 mil. korún. Poslanci si však myslia, že ušetriť by sa dalo ešte viac. Kritizovali navýšenie poplatkov za telefóny, cestovné, údržbu kancelárskej techniky alebo odmeny externistom. "Asi im ide o to, aby prestal fungovať miestny úrad," komentoval to Paczelt.
Nútená správa je kontrolované hospodárenie obce, ktorá má dlhy po lehote splatnosti presahujúce 15 percent príjmov predchádzajúceho roka. Po zostavení krízového rozpočtu nasledujú v obci ozdravné opatrenia.
(lin, sita)