Neujala sa, mala byť už dávno preč, zaberá parkovacie miesta a majiteľ neplatí za nájom. Kaviareň Bus Cafe v londýnskom dvojposchodovom autobuse na Trnavskom mýte ukončila prevádzku koncom leta minulého roka. Vozidlo malo do začiatku júna zmiznúť, ale ani po takmer roku sa nepohlo z miesta.
Autobus stojí pri vchode do Novej tržnice, kde zakrýva výhľad na čiernu stavbu zatvorenej krčmy Pezinský sud, ktorá tu už tiež nemala byť. Majiteľ kaviarne Jaroslav Kurpel teraz dlhuje 8678 eur správcovi areálu Eko podniku VPS, ktoré patrí Novému Mestu.
V článku sa dočítate:
- ako chce situáciu riešiť majiteľ kaviarne,
- prečo sa kaviarni na mieste nedarilo,
- aká bola dohoda s predstaviteľmi mestskej časti.
Mestská časť Kurpelovi pravidelne každý mesiac posielala výzvy, no poštu si nepreberal a nereagoval ani na telefonáty. Novému Mestu sa s majiteľom podarilo naposledy skontaktovať na jeseň minulého roka.
Zaclonené okná a prázdny výklad autobusu vynovenej tržnici zavadzajú. Je to len pár rokov, čo sa mestu aj mestskej časti podarilo zbaviť reklamného smogu, keď z budovy strhli nelegálne plagáty a nariadili niektorým majiteľom prevádzok, aby z nej odstránili svoje logá. Nedávno úrady uspeli na súde v spore o odstránenie megaobrazovky zo strechy.
Samospráva nemôže manipulovať s cudzím majetkom a ani ho na vlastné náklady odstrániť.
"Preto pripravujeme ďalšie právne kroky, ktoré povedú k jeho odstráneniu," hovorí Mária Vencelová z referátu komunikácie Nového Mesta.
Bus chce predať, je však v exekúcii
Kurpel dostal od súdu koncom januára platobný rozkaz, no ani na ten nezareagoval. Suma sa môže ešte zvýšiť, keďže Nové Mesto k nej chce zarátať aj sankcie za omeškanie, ktoré sú súčasťou žaloby.
Majiteľ doubledeckera sa pre denník SME vyjadril, že autobus zmizne, až keď sa mu ho podarí predať. „Teraz mám jedného záujemcu. Hádam už skutočného a autobus si odtiahne on,” hovorí.
Záujemcu hľadá už niekoľko mesiacov. Inzerát na vozidlo zverejnil na internetovom bazári, cenu neuviedol. Vozidlo nie je pojazdné a ponúka ho bez gastro zariadenia. V zahraničí sa cena pojazdných dubledeckerov pohybuje od 10- do 15-tisíc eur.
Vozidlo je však už v dražbe, ktorú organizuje exekútor. Vencelová dodáva, že majiteľ nereagoval ani na exekučnú výzvu.
Skrachovala po roku
Doubledecker Bristol s rokom výroby 1979 najprv zo Spojeného kráľovstva priviezli do Štúrova, kde v ňom v roku 2020 zriadili kaviareň. Prevádzka bola v strate vyše 11-tisíc eur. Na začiatku leta 2022 Kurpel autobus preparkoval do Bratislavy, pre pandémiu.
Kaviarni však nepomohla ani ľudnatejšia Bratislava. Našla si len zopár stálych zákazníkov, priznal Kurpel. Po roku fungovania ju pre nízke tržby zatvoril.

Navyše len pár mesiacov po presťahovaní začali kaviareň ničiť vandali. Močili za vozidlom, rozbíjali okná, ohýbali plechy a ukradli aj svetlo. Keďže ide o ťažko nahraditeľné súčiastky, ktoré sa už nevyrábajú, škoda sa šplhala k tisíckam eur.
Z tohto dôvodu majiteľ oslovil Nové Mesto so žiadosťou o povolenie presťahovať autobus na druhú stranu, kde predtým štyri roky sídlila električka T3. Združenie T3 - kultúrny prostriedok v nej zorganizovalo desiatky podujatí, pre sťažnosti miestnych sa však nakoniec presťahovali na Tyršovo nábrežie.

Vtedajší starosta Rudolf Kusý návrh zamietol. Nechcel, aby vozidlo kazilo pohľad na ikonickú vzduchotechniku, ktorá je pre tržnicu typickou. Architekt Ivan Matušík, ktorý je aj za návrhom bratislavského obchodného domu Prior na Kamennom námestí), ju navrhol podľa vzoru parížskej galérie Centre Pompidou.
Kaviareň tak zostala zašitá pred zatvorenou krčmou Pezinský sud, kde stojí doteraz.
„Okrem zaistenia príjmu pre mestskú časť sme chceli zvýšiť aj návštevnosť a atraktivitu tohto miesta," zdôvodňuje svoje rozhodnutie Kusý.
„Predtým tam chodili len opití ľudia z krčmy, ktorú jej majiteľka postavila načierno. Žiadala o legalizáciu stavby, ale zamietli sme jej to." Teraz krčma čaká na rozhodnutie súdu. Ak dá za pravdu Novému Mestu, čaká ju sanácia.
Za ponukou práce videl úplatok
Mesačný nájom vychádzal na 589 eur. Portál Bratislavský večerník však informoval , že pôvodne mal byť v sume 300 eur. Zvýšenie nájomného, ako aj ďalšie podmienky si mal Kurpel vydiskutovať v reštaurácii s Kusým a jeho zástupcom Branislavom Filipovičom.
Tvrdí, že mu ponúkli zamestnanie na úrade na skrátený úväzok, aby mu vykryli zvýšenie nájmu. Kurpel denníku SME tvrdí, že k stretnutiu došlo a že ponuku od Kusého a Filipoviča odmietol s tým, že mu "smrdí ako úplatok".
Kusý, ktorý je od roku 2022 obvinený z prijímania úplatku za podpísanie územného rozhodnutia, nevylúčil, že sa s Kurpelom niekedy stretol. Pre SME však uviedol, že presnú spomienku si vybaviť nevie. V čase, kedy malo k stretnutiu dôjsť, vraj riešil viacero projektov z eurofondov a kaviareň bola preňho „na tisícom mieste na zozname".
„To, či som mu ponúkol nejakú prácu, alebo maličký úväzok, si naozaj nepamätám, bolo to pred dvoma rokmi. Prirovnávať to k úplatku nie je smiešne, ale trápne, čo by som z toho mal mať?" hovorí Kusý.
Súčasné vedenie Nového Mesta sa k detailom dohody s bývalým starostom vyjadriť nevedelo, keďže mu nie sú známe.